1995/38
Kultura
Jak bankrotuje rádio
Tereza Brdečková
Jedenatřicátého července přestalo na středních vlnách vysílat rádio Echo. Představitelé stejnojmenné společnosti s ručením omezeným, která v roce 1994 získala licenci na frekvenci uvolněnou veřejnoprávním Radiožurnálem, se tehdy netajili tím, že se do zákonem povolených třiceti dnů pokusí svoji stanici opět zprovoznit.
Černobílé memento jako výzva dnešku
Josef Moucha
K padesátému výročí konce světové války shromáždili Vladimír Birgus a Blanka Chocholová do putovní výstavy Hořká léta soubor celkem sto pětadvaceti snímků. Bylo jich možné instalovat daleko víc - ostatně i fotografů za války operovalo více.
Zahraničí
Hledá se maďarský Erhard
Maciej Szymanowski
Když premiér Horn na začátku léta s lítostí konstatoval, že Maďarsko stále čeká na svého Ludwiga Erharda, nikdo neprotestoval. Několik týdnů nato dodal: je už nejvyšší čas říci, že složit hlavní zátěž ekonomické politiky na ramena ministra financí je zásadní "konstrukční chybou" státní správy.
Rusko ve staronové roli
Dimitrij Běloševský
Frekventovanými tématy zvláště západních komentátorů událostí v Rusku jsou srbofilie Moskvy a její imperiální ambice. Obojí leckdy přechází v ideologické hodnotící klišé.
Kapka populismu na vlnách éteru
Jan Miřejovský
V červenci se v New Yorku složila další metropolitní instituce. Přestal vycházet New York Newsday. O místo přišlo osm set zaměstnanců, mezi nimi známí novináři a komentátoři. List už dlouho prodělával a jeho majitele, koncern Times Mirror z Los Angeles, zkrátka přestalo bavit, aby každý rok doplácel několik milionů dolarů.
Domov
Vybuchla další bomba
Jaroslav Spurný
Po úspěšném atentátu na zlínského podnikatele Kovaříka vybuchla minulý týden další bomba. Vyřizování účtů mezi obchodníky s falešnou naftou proběhlo tentokrát v Děčíně a cílem byla místní firma MADOKAR. Nálož pouze poškodila kancelář společnosti, zraněn nebyl nikdo.
Zázračná zbraň
Jaroslav Spurný
Z právě skončené inspekce u české armády odjíždějí představitelé Pentagonu spokojeni. Cesta splnila svůj cíl: Američané konečně prozkoumali, jak funguje tajuplná Tamara.Český radiolokační systém s exoticky znějícím jménem je v zemi výrobce opředen až nadpřirozenými schopnostmi.
První případ sexuálního obtěžování v Čechách: jedna nula pro muže
Marek Švehla
Slyší-li dnes bankovní úřednice Marie Vojtková (39) jméno "Komerční banka", neubrání se pocitu zatrpklé ironie. Po šestnácti letech práce pro náš největší peněžní ústav nyní odchází ze svého místa s puncem lhářky, která se nespravedlivě mstila svému nadřízenému, a pak v novinách poškodila dobré jméno Salzmannovy bankovní armády.
Honba za informátorem skončila
Tomáš Němeček
Jak se v Čechách nejlíp stíhá únik tajných informací? Jednoduše: obviní se novinář, který je zveřejnil. Tento poznatek si státní moc v uplynulých týdnech ověřila už na čtvrtém případu.
Ekonomika
Vepřové, brambory a středoevropská banka
Maciej Szymanowski
Průběh vrcholné schůzky Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA), která se minulý týden odehrála v Brně, znovu potvrdil starou zásadu, že úspěch má mnoho otců. Nejlépe to dokládá skutečnost, že se dnes každý rád vydává za autora CEFTA.
Naděje na podzim
Oldřich Babický
Index PX 50 roste, předpovědi pro podzim jsou optimistické. Kapitálový trh má v těchto dnech nejširší úsměv za poslední měsíce a nálada se dále vylepšuje. Není to přitom tak dávno, kdy těžce nemocný index mnozí ukládali do rakve a pomalu se chystali zatloukat víko.
Komentář
Prchlivý šarm Borise Jelcina
Zbyněk Petráček
Mnozí lidé, kteří jinak zahraniční politiku nesledují, se o předminulém víkendu vyděsili. Hrozbu válkou v případě rozšíření Severoatlantické aliance na východ dosud znali pouze z úst neslavně proslulého generála Lebedě. Nyní ji vyslovil sám ruský prezident Jelcin. Myslel to vážně?
Vládní účet po třech letech
Richard Štencl
Podle lidoveckých představitelů mělo být cílem čtvrteční koaliční schůzky "nalezení způsobu, jak zajistit splnění programového prohlášení vlády".
Klinická smrt na pokračování
Jan Macháček
Skutečnost, že česko-slovenská přestřelka ve věci zrušení dovozní přirážky na dovoz automobilů na Slovensko těsně předcházela brněnské schůzce středoevropských premiérů, respektive sdružení CEFTA, nebyla patrně náhodná.