V zajetí populismu
Obnovení testů francouzských jaderných zbraní na tichomořském atolu Mururoa se líbí málokomu. Světová masmédia již týdny chrlí ekologické, mezinárodně politické a etické argumenty pro zrušení projektu osmi zkoušek, které Francouzi sami označují za nutné a poslední.
Obnovení testů francouzských jaderných zbraní na tichomořském atolu Mururoa se líbí málokomu. Světová masmédia již týdny chrlí ekologické, mezinárodně politické a etické argumenty pro zrušení projektu osmi zkoušek, které Francouzi sami označují za nutné a poslední. Vyvrcholením kampaně se staly výzvy k bojkotu francouzského zboží. Ve státech tichomořské oblasti, Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku, ale i v zemích Evropské unie již byl zaznamenán pokles poptávky po „na první pohled“ francouzském zboží: kosmetice, vínu či sýrech. Zatímco v Evropě a především v Německu se proti bojkotu vyslovili nejen politici, ale i část ekologických aktivistů, v Japonsku - s nímž má Francie beztak obrovský obchodní deficit - vyzval k bojkotu i ministr financí Masajoši Takemura.
V rámci neblahých výročí
Záměr obnovit jaderné zkoušky vyjádřil Jacques Chirac již v průběhu jarní volební kampaně. Tehdy však jeho slovům nikdo nevěnoval větší pozornost. V otázce jaderných testů se sice Chirac diametrálně odlišoval od svého socialistického rivala Jospina, ale v celém předvolebním klání hrála naprosto okrajovou roli. I proto působilo jako blesk z čistého nebe, když Chirac v předvečer své první oficiální cesty do USA oznámil, že zkoušky skutečně obnoví.Datum oznámení projektu i zahájení vlastních zkoušek (září) nemohlo být voleno hůře. Neblahá výročí spadající do období července a srpna zaručují, že kampaň v médiích potrvá přinejmenším celé léto. Před deseti lety potopili…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu