0:00
0:00
Domov18. 4. 19956 minut

Průplavová lobby získává body

Česká vláda se nadále zabývá myšlenkou pustit se do gigantické vodní stavby - kanálu mezi Dunajem, Odrou a Labem. Hrozba tohoto "díla pro třetí tisíciletí", jak ho nazval jeden z iniciátorů František Čuba, děsila ještě před listopadem 1989 informovanější tuzemské občany a dala podnět k mnoha protestům.

Astronaut

Česká vláda se nadále zabývá myšlenkou pustit se do gigantické vodní stavby - kanálu mezi Dunajem, Odrou a Labem. Hrozba tohoto „díla pro třetí tisíciletí“, jak ho nazval jeden z iniciátorů František Čuba, děsila ještě před listopadem 1989 informovanější tuzemské občany a dala podnět k mnoha protestům. Nyní ji v příloze návrhu zákona o vnitrostátní plavbě dostaly parlamentní výbory. Téměř čtvrt století starý sen Štrougalových inženýrů tak postoupil do dalšího kola: premiér Klaus na poslaneckou interpelaci nedávno upřímně potvrdil, že jeho vláda se možnosti postavit si taky jednou svůj průplav vzdát nehodlá. Stavbařská lobby tak po pěti letech usilovné snahy dosáhla cenného úspěchu.

Slušovice a jejich průplav

↓ INZERCE

Pokusy prosadit stavbu kanálu mezi Labem, Odrou a Dunajem, a spojit tak povodí tří moří (Severního, Černého a Baltického), se táhnou již více než sto let. Nejdále se k realizaci pokročilo v roce 1972, kdy normalizační vláda schválila projekt a rozhodla o tzv. územní ochraně plánované trasy. Všichni „průplavoví vizionáři“ měli ovšem jedno společné - chyběla jim jakákoli praktická představa, k čemu by vlastně kanál sloužil, kdo a co by vozil po lodích, které by v něm pluly. Úvahy se odvíjely pouze od toho, že v místech plánované trasy je pro takovou stavbu vhodný terén. Ani náčrty z roku 1972 nedoprovázel žádný ekonomický rozbor.Když na jaře 1989 oznámil předseda tehdejšího Agrokombinátu Slušovice František Čuba záměr stavbu co nejdříve…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc