Václav Havel v USA
Když byl prezident Václav Havel před dvaceti měsíci ve Spojených státech poprvé, Amerika žila nadšením nad východní Evropou.
Když byl prezident Václav Havel před dvaceti měsíci ve Spojených státech poprvé, Amerika žila nadšením nad východní Evropou. Všechno se zdálo úžasné a nové, Československo obsadilo první stránky novin, prezident-filozof se stal miláčkem Američanů. Druhá cesta Václava Havla, kterou podnikl minulý týden, však už měla mnohem střídmější charakter. Vládly jí věcnost, konkrétní politická a ekonomická jednání. Prezident tentokrát téměř polovinu svých veřejných vystoupení i politických a společenských setkání využil k tomu, aby v USA rozšířil povědomí o naší ekonomické reformě. Místo filozofa a hrdiny sametové revoluce totiž přijela hlava státu, který je zahlcen každodenními starostmi a národnostními třenicemi.
USA a Evropa
Většina jednání s americkým prezidentem se týkala situace v Evropě. Československo, které visí v bezpečnostním vzduchoprázdnu, má logický zájem na co nejrychlejším vytvoření fungujícího evropského bezpečnostního systému. Zatímco se však rozpadá sovětské impérium a v Jugoslávii tečou potoky krve, v Západní Evropě sílí tlaky na odchod USA z Evropy. Především francouzská zahraniční politika dává nepokrytě najevo, že USA by měly z Evropy odejít a NATO by mělo být nahrazeno nějakým čistě evropským orgánem bez účasti USA. Naše představa o NATO, které by se časem proměnilo v celoevropskou bezpečnostní strukturu a koordinovalo svoji práci s helsinským procesem KBSE, je Spojeným státům samozřejmě mnohem blíž. Navíc Američané vědí, že dnešní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu