Opozice získala, ale ještě nezvítězila
Na rozdíl od většiny východoevropských zemí neztratila Bulharská komunistická strana ani po vnitrostranickém puči a odstranění Todora Živkova z nejvyšších funkcí v listopadu 1989 své vedoucí postavení.
Na rozdíl od většiny východoevropských zemí neztratila Bulharská komunistická strana ani po vnitrostranickém puči a odstranění Todora Živkova z nejvyšších funkcí v listopadu 1989 své vedoucí postavení. S pomocí perfektně vybudovaného aparátu, který prorostl všechny oblasti společnosti, vystupovali komunisté jako aktivnější a kompaktnější celek než opozice. To se ostatně projevilo v červnových parlamentních volbách loňského roku, kdy komunisté, tehdy už pod hlavičkou Bulharské socialistické strany, dosáhli většinu.
Většina pro rychlou reformu
Protože mandát Ústavodárného národního shromáždění skončil v tomto roce přijetím nové ústavy, byly na 13.říjen vypsány nové volby. Z 240 poslaneckých křesel jich získalo radikální křídlo opozičního Svazu demokratických sil (SDS) 110 a Bulharská socialistická strana (BSS) bude zastoupena 106 poslanci. Díky absurdní logice dosud platného komplikovaného volebního zákona, který mj. umožňuje, aby se jeden a týž kandidát registroval ve dvou volebních okrscích, připadla komunistům i část hlasů opozice. Zbývajících 24 poslanců bude reprezentovat turecké Hnutí za práva a svobody, které se zapojilo do voleb až po složitých procedurálních a soudních jednáních. Ani nová ústava totiž nepřipouští, aby národnostní a náboženská hnutí měla svá zastoupení v parlamentě. Ostatní politické strany a seskupení (celkem 35) a nezávislí kandidáti nedosáhli požadovanou čtyřprocentní klauzuli.Do předvolební kampaně vstoupily s konkrétním…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu