Mečiar kontra Slovensko
Komise SNR ukončily vyšetřování činnosti předsedy Slovenské vlády. Předsednictvo SNR na nejbližší společné schůzi (23.4.) obeznámí plénum s usnesením, ve kterém doporučí anebo nedoporučí premiérovo odvolání.
Komise SNR ukončily vyšetřování činnosti předsedy Slovenské vlády. Předsednictvo SNR na nejbližší společné schůzi (23.4.) obeznámí plénum s usnesením, ve kterém doporučí anebo nedoporučí premiérovo odvolání. Poslanci SNR pak toto doporučení buď přijmou, anebo nepřijmou. Základní fakta týkající se pana Mečiara jsou nicméně jasná. Předseda Slovenské vlády byl nezávisle řadou veřejných činitelů usvědčen z toho, že nepřípustně manipuluje informacemi. Veřejně popřel legitimitu parlamentní demokracie a ztratil důvěru všech významných politických sil v České republice. Stejně nesporná a výzkumy ověřená je i jeho velká popularita u většiny Slováků. Poslanci SNR se proto ocitnou v „neřešitelném“ dilematu: mají přednostně hájit demokracii Slovenska a federaci, tj. odvolat pana Mečiara z funkce předsedy vlády, nebo mají přihlížet k sympatiím většiny Slováků, kteří v panu Mečiarovi vidí svého vůdce?
Princip důvěry
Naznačené dilema z mravního ani z politického hlediska dilematem ovšem není. Základní povinností každého poslance Slovenské rady je hájit demokracii Slovenska, ať se děje, co se děje. Tato povinnost je nadřazena úkolu zrcadlit vůli občanů. Parlamentní demokracie je založena na předpokladu, že občan se části své svrchovanosti vzdává a deleguje ji na svého poslance. Zmocňuje ho, aby při rozhodování a vyjednávání o záležitostech veřejného blaha prosazoval jednotná pravidla hry, která musí respektovat stejně občané jako výkonné orgány a soudní dvory.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu