Senjuk kontra Rychetský
Počátkem dubna se z parlamentu se rozšířila zpráva, že poslanec Rostislav Senjuk (ve volbách OF, dnes nezávislý) hodlá v příštích dnech požádat své kolegy o podporu při vyslovení nedůvěry Pavlu Rychetskému.
Počátkem dubna se z parlamentu se rozšířila zpráva, že poslanec Rostislav Senjuk (ve volbách OF, dnes nezávislý) hodlá v příštích dnech požádat své kolegy o podporu při vyslovení nedůvěry Pavlu Rychetskému. S návrhem vystoupil při jednání Meziparlamentního klubu demokratické pravice (MKDP). Jako důvod uvedl rozporný postoj místopředsedy federální vlády při projednávání zákona o mimosoudních rehabilitacích. Pavel Rychetský prý při předkládání zákona uvedl poslance v omyl, na jehož základě pak zákon přijali. Dnes prý Úřad federální vlády (ÚFV) svádí nedostatky v zákoně na parlament. Podle poslance Senjuka je tento postup v rozporu s posláním ministra: „Pan Rychetský plně odpovídá za chod legislativního odboru Úřadu předsednictva vlády a je fyzicky zodpovědný za výklad zákona. Proto měl svým podřízeným v ÚFV sporný paragraf vyložit stejným způsobem, jak ho zdůvodnil poslancům - opačnou interpretací znevážil parlament. Tím porušil slib ministra. Pro mě je to dobrým důvodem k jeho odvolání.“
Předseda MKDP Daniel Kroupa má další argumenty: „Nevidím jednání P.Rychetského jako naivní aktivitu. Důkazy najdeme i v předloženém návrhu zákona o referendu, stejně jako v návrhu zákona o prezidentských pravomocích. V původních zněních, jak byly panem místopředsedou předloženy, by vláda měla možnost kdykoli obejít parlament odvoláním se k referendu. V případě, že by parlament chtěl vyjádřit nedůvěru vládě, hrozilo by mu rozpuštění.“ Požadavek na vyslovení nedůvěry P.Rychetskému…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu