Bulharský gulag
Koncem března publikoval bulharský tisk zajímavé materiály o koncentračním táboře u města Loveč. Tato lokalita se řadí po bok svých zlověstně znějících protějšků z ostatních zemí východního bloku: Katyň, Kolyma, Vorkuta, Temešvár, Neubrandenburg, Goli otok či Valdice.
Koncem března publikoval bulharský tisk zajímavé materiály o koncentračním táboře u města Loveč. Tato lokalita se řadí po bok svých zlověstně znějících protějšků z ostatních zemí východního bloku: Katyň, Kolyma, Vorkuta, Temešvár, Neubrandenburg, Goli otok či Valdice. Máme jedinečnou možnost zaplnit další bílé místo na mapě evropského gulagu, a doložit tak jeho univerzálnost, na kterou se dnes trochu zapomíná.V archivu Bulharské komunistické strany je uložena zpráva o výsledcích prověrky komise politického byra ÚV BKS o režimu ‚pracovní skupiny u Lovče‘. V dokumentu se mimo jiné píše:"V této skupině měli být od společnosti izolováni nejnebezpečnější zločinci, muži a ženy, kteří se již mnohokrát dopustili zločinů a byli vícekrát odsouzeni, nejednou se již ocitli ve věznicích a táborech, jinými slovy, nenapravitelná a práce se štítící individua, která jsou posílána na převýchovu v těžkém režimu bez rozsudku a na neurčito.Od vytvoření skupiny jí prošlo 1200 lidí. Z nich bylo 810 propuštěno na základě neoprávněného zadržení, 150 lidí zemřelo a 223 mužů a 31 žen bylo v době prověrky v táborech u Lovče a u obce Skravena u Botevgradu.
Vězni pracovali hlavně v kamenolomech při mimořádně vysokých pracovních normách, které byly postupně ještě zvyšovány. V důsledku toho bylo nutno pracovat bez vymezení pracovní doby, prakticky bez odpočinku a s maximálním vypětím, stále v běhu, tzn. při pracovním režimu nesnesitelném i pro fyzicky mimořádně zdatné jedince.Druhým…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu