1990/30
Zahraničí
Italia Dolce
Benjamin Kuras
Československá koruna už je na Západě směnitelná. Samozřejmě ještě ne všude. Letos už ji ale vyměňuje několik směnáren v Benátkách, kam o víkendech přijíždí na pět set československých autokarů a kam od svítání pochodují proudy československých turistů přes dlouhý silniční most z parkoviště na Isole Tronchetto.
Dvojí tvář sjednocení
Zbyněk Petráček
"Dosáhli jsme nejvyššího stádia socialismu - stát se rozpadl a práce už není," zní současný východoněmecký slogan. Ti, kteří před rokem začali spontánně bourat bývalou NDR, si však jen neradi přiznávají, že na rapidně narůstající krizi mají svou vinu.
Budapešťské lekce
Martin Weiss
Maďarský Svaz svobodných demokratů pořádal od 21. do 23.září konferenci Liberální ideje ve Střední a Východní Evropě. V Budapešti se pod hlavičkou liberálů sešli politici s víceméně disidentskou minulostí, případně i přítomností, ze všech zemí regionu.
Komentář
Kriminalita a spravedlnost
Libor Halman
Chceme-li spravedlivě stíhat zloděje, násilníky, lupiče a ostatní, pak musíme bezodkladně stíhat i ty, kteří po léta budování komunismu plundrovali zem, kradli, terorizovali a zneužívali svoji moc.
Žalobce ochráncem zákona
Jaroslav Spurný
Do kompetence SNB patří také správa vyšetřování, orgán činný v trestním řízení. Pokud policista zjistí porušení zákonů, zavolá na místo prohřešku vyšetřovatele, který čin objasňuje a pátrá po pachateli.
Lidu blíž
Martin Weiss
Pracovníci obchodu, aniž by se nechali mást podezřelými novotami, jako je parlament, svižně protestují proti návrhu malé privatizace. Nahrává vekslákům a starým strukturám, kterým umožňuje vyprat jejich špinavé peníze.
Vláda a její úřad
Jan Macháček
Svůj článek jsem původně koncipoval jako zprávu o tom, v jak hrozivém stavu se po personální stránce nachází Úřad předsednictva vlády ČSFR. Ve čtvrtek 20.září jsem se dozvěděl, že z funkcí bylo odvoláno všech třináct ředitelů odborů, kteří na svých postech seděli již od začátku normalizace.
Domov
Poražení nepřátelé a političtí odpůrci
Ivan Gabal
Období, kdy bylo možné zahájit radikální hospodářskou reformu s všeobecnou podporou veřejnosti a bez politického či hospodářského odporu otřesených komunistických struktur, jsme neodvratně propásli.
Soudruhu, nepokradeš!
Ivan Lamper
Během posledních čtyřiceti let se v této zemi trestalo tzv.rozkrádání socialistického majetku leckdy přísněji než loupežná vražda. Kontrolou a stíháním hospodářských deliktů se zabývaly houfy lidí: od drobných fízlů na úrovni závodní stráže přes větší fízly z StB až po experty z kriminálky.
Neklid v Ostravě
Jáchym Topol
Ostravané se cítí ohroženi kriminálníky. Nejen oni; se vzrůstajícím počtem těžkých zločinů si neví rady policie v mnoha městech, jmenujme alespoň Prahu či Plzeň. Není divu, že ředitel Krajské správy SNB v Ostravě J.Sprušil hledá řešení.
Dost!
Milena Sršňová
Římané se do dějin pozemních komunikací zapsali elegantními dlážděnými silnicemi, c.k. mocnářství výstavbou stovek kilometrů železnic. Hitlerovské Německo kladlo důraz na rychlé a snadné propojení štábů, vojsk a strategicky důležitých míst a konkrétně na našem území zanechalo nedokončenou síť asfaltek a mostů.
Kandidáti života a smrti
Jan Sajdl
V pátek 21.září vyšel v Severočeském deníku článek zabývající se tzv.obchodem s Kurdy a jejich vykořisťováním během dlouhé a strastiplné cesty do emigrace. Text se jen hemží formulacemi typu "z neověřených pramenů jsem se dozvěděl", "sledovat dál cestu Kurdů je nad naše síly..." atd.
Uprchlíci - tábor bez pepře
Jáchym Topol
Jeden z největších uprchlických táborů v Čechách je v Jablonečku u Mimoně. Kapacita 250 lidí je v porovnání s tábory v jiných tradičně emigrantských zemích nízká. Státní orgány prostřednictvím Jana Rumla, vládního zmocněnce pro otázky uprchlíků, usilují o vybudování dalších, větších a také lépe vybavených středisek pro běžence.
Civilizace
Anexe
Stanislav Reiniš
Při svém pobytu v Československu jsem si všiml, že lidé doma vlastně vědí jen velmi málo o tom, co se v minulých čtyřiceti letech dělo v našich zahraničních komunitách. Vyprávění by to bylo rozsáhlé a pestré. Zvláště osudy jednoho člověka stojí za zmínku.
Nové symboly, staré problémy
Egon Lánský
Komunizmu v modernom svete pšenica veľmi nekvitne, okrem možno na Balkáne. Ale hodnotiac výsledky nedávneho zjazdu víťazných bulharských komunistov natískajú sa mi nevdojak čerstvé paralely s československými.
Kultura
Ne jenom výstava
Jiří Tichý
"Československá kultura obráží život a práci našeho lidu. Po roce 1948 se mění výrazně její charakter a poslání, začíná se rozvíjet v duchu socialistického realismu." Jedno ze zaklínadel, které náš život provázelo čtyři desetiletí.
Agónie
Zdeněk Lukeš, Petr Malinský
Příšerný stav, ve kterém se nachází jedna z nejvýznamnějších památek evropského manýrismu - areál Císařského mlýna v Praze - Bubenči patří k nejostudnějším dokladům péče "socialistického státu" o kulturní dědictví.