Strahovský tunel - ďábel nebo belzebub
V sobotu l7.března byla pro veřejnost na několik hodin zpřístupněna stavba Strahovského tunelu. Na plakátech, které zvaly k prohlídce, byla stavba označena jako "ekologická" a akce měla navíc reklamní podporu ČST. Kvůli prohlídce byla zřízena i zvláštní tramvajová linka.
V sobotu l7.března byla pro veřejnost na několik hodin zpřístupněna stavba Strahovského tunelu. Na plakátech, které zvaly k prohlídce, byla stavba označena jako „ekologická“ a akce měla navíc reklamní podporu ČST. Kvůli prohlídce byla zřízena i zvláštní tramvajová linka.
Strahovský tunel má být součástí Základního komunikačního systému hl.m.Prahy (ZÁKOS) a vzhledem k tomu, že ekologická stránka celého projektu je značně kontroverzní, rozhodli jsme se využít této možnosti, abychom se přesvědčili, v čem vidí stavitelé tunelu jeho ekologické přednosti.
Příchod na stavbu a první pohled je ohromující. Mezi obrovskými betonovými stěnami, které tvoří budoucí výjezd z tunelu, jsme si připadali jako ztracení. Velkorysý rozmach projektantů nás nenechává na pochybách. Nejedná se o levnou záležitost.
Vedoucí střediska realizace pan Bláha nám to ochotně potvrdil: „V současné době je prostavěna 1 miliarda 582 miliónů Kčs, plus dalších 28 miliónů na přípravné práce, na demolice apod. Celá stavba má stát 4 miliardy.“
U výjezdu z tunelu se ptáme několika zaměstnanců, kteří mají poskytovat odborné informace návštěvníkům.
Jak byste vysvětlili pojem ekologická stavba Strahovského tunelu?
ing.Bielak, stavbyvedoucí povrchové části tunelu:
Svým způsobem tohle ekologická stavba je, protože řeší dopravní problematiku hlavního města Prahy. Mám takovou představu, že se uleví Malé Straně, ale v návaznosti na Strahovský tunel by…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu