Podivné spojenectví
Ačkoliv od tragických událostí ve městě Tirgu Mureš uplynulo už více než čtvrt roku, příslušná vyšetřovací komise dosud nepředložila zprávu parlamentu.
Ačkoliv od tragických událostí ve městě Tirgu Mureš uplynulo už více než čtvrt roku, příslušná vyšetřovací komise dosud nepředložila zprávu parlamentu. Další podivnůstka Ilieskovy „originální demokracie“, pomyslí si možná čtenář. Hodnotíme-li však sedmihradské události a jejich důsledky s časovým odstupem, dojdeme k některým znepokojivým zjištěním.
Vzhledem k tomu, že krize v Tirgu Mureš nebyla pro nikoho tajemstvím, je překvapivý už postoj bukurešťské vlády před březnem. Z řad demokratické veřejnosti se totiž už po celé týdny ozývaly varovné hlasy. Mezi přední bojovníky za demokracii v zemi se tak svým televizním vystoupením zařadila Smarana Enacheová (zajímavá nejen svým nekonformním pohledem na sedmihradskou krizi, ale i moderními názory na kulturní integraci Evropy), nezávislý tisk se pokusil vytvořit předpoklady k navázání dialogu mezi maďarským a rumunským společenstvím (týdeník Cuvintul), v Temešváru bylo uspořádáno veřejné shromáždění na podporu S. Enecheové, založena společnost rumunsko-maďarského přátelství a na 1. duben bylo ohlášeno shromáždění, které mělo zahájit kampaň proti všem formám šovinismu. Tato výzva však přišla pozdě. K výbuchu násilí došlo 19. března. v neposlední řadě proto, že vláda přihlížela téměř nečinně.Rozhodující úlohu v šíření protimaďarských nálad sehrála organizace Vatra romaneasca (Rumunská otčina), jejíž bukurešťský představitel Ion Coja prohlásil, že zakládání organizací národnostních menšin je nepřirozené, jejich…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu