1990/2
Kultura
Kulturní fondy a korupce
J. Solovjev
Kultruní fondy (literární, výtvarný a hudební) byly v minulosti nástrojem korupce. To všichni víme a některá umělecká společenství za praxí minulých let udělala razantní tečku.
Literatura zakázaná a ještě zakázanější
Jáchym Topol
Ivo Vodseďálek napsal řadu knížek poezie, zmiňme alespoň "Kvetoucí Ukrajinu" z roku 1950, mnoho let dělá koláže, které naposledy vystavoval v západním Německu, a také je keramikem: Ze svého rozsáhlého díla, mimo práce, které vyšly v 50. letech v edici Půlnoc, nepublikoval ani řádku.
Divoké mládí Prahy
Karen Gammelgaard
"Divoké mládí Prahy", tak nadepsal významný kritik Niels Barfoed obsáhlou recenzi v největším dánském deníku. Zabývá se - jako řada dalších článků - dánskou antologií mladé české literatury Děti Prahy.
Zahraničí
Čo prinesie rok bieleho koňa
Marta Kiripolská
Dva týždne po mesačnom nove, ktorým sa v Mongolsku podľa tradičného lunisolárneho kalendára začal na konci februára "rok bieleho koňa" a ktoré su obdobím intenzívnych bohoslužieb v jedinom fungujúcom kláštore v krajine a obdobím duchovného rozjímania a utíšenia mysle, vyznačovali sa tento rok skor neobvyklým vzrušením a politickým varom.
Perspektivy samostatné Litvy
Zbyněk Petráček
Rozhovor s Almisem Grybauskasem.
Kavkaz: citlivá místa
Respekt
K událostem kolem Náhorního Karabachu, Sumgaitu, Baku, Nachičevanské ASSR, ale koncekonců i Jižní Gruzie, Abcházie a Jižní Osetie nedošlo náhodou a zčistajasna. O ohniscích napětí se vědělo dávno; byla uložena jako miny nehluboko pod povrchem a dalo se předpokládat, že někdy vybuchnou.
Estonská volba
Jonatan Tomeš
Během čtyř měsíců volili Estonci třikrát: v prosinci poslance do místních orgánů, v únoru do Estonského kongresu a naposledy 18. března do Nejvyššího sovětu (NS).
Smrt v Iráku
Jan Čulík
V sobotu 10. března byl iráckým vojenským soudem odsouzen k smrti za údajnou špionáž pro Británii a Israel Farzad Bazoft, jednatřicetiletý britský novinář íránského původu, který do Iráku přijel dělat reportáž pro anglický týdeník Observer.
Komentář
Vina? Ano!!!
Jiří Slavík
Aktuálním tématem, dosud nevyřešeným, stále zůstává tzv. kolektivní vina komunistů. Někteří o ní buď souhlasně nebo nesouhlasně hovoří, většina však kolem problému tiše přešlapuje. PhDr. Jan Čulík (Inf. servis 49) se v podstatě staví za pojem kolektivní viny a zřejmě právem.
Nejde jen o Brno
Jan Ruml
Konflikt "Šabata versus Cibulka" je jistě především politickou záležitostí a nejde v něm zdaleka jen o brněnského primátora. V Brně se pouze zhmotnila rozepře, jejíž kořeny sahají hluboko před 17. listopad. Tehdy byla tlumena hlavně pocitem vzájemné solidarity.
Nic nového
Jindřich Dohnal
Po vystupení Mariana Čalfy ve FS jsme se dočkali i projevu předsedy české vlády Petra Pitharta v ČNR. Byl to projev prý působivý, alespoň podle nadšených ohlasů v denním tisku.Podle mého mínění se občané nic nového a převratného nedozvěděli.
Anonymní hrozby
Zbyněk Petráček
Rudé právo přineslo 13. března glosu "Anonym" Josefa Holého, reakci na stejnojmenný televizní pořad, vysílaný předešlou sobotu, v němž četné osobnosti naší kultury četly a komentovaly anonymní dopisy, které obdržely od loňského listopadu.
Ekonomika
Komu patří zítřek?
Stanislav Reiniš
Lenin se kdysi zhlédl v kapitalistických monopolech a věřil, že až se dostanou do rukou proletariátu, budou nejlepším možným systémem hospodaření. Jenže pozdější vývoj tzv. kapitalismu ukázal, že monopoly, tito ekonomičtí dinosauři, pozvolna nejlepším systémem být přestaly.
Monopol v nás
Bohuslav Blažek
Ocitl jsem se v těchto dnech v dosahu kulatého stolu, od něhož k nám posluchačům promlouvali tři muži v letech, co do profese ze zahraničního obchodu. Byli všichni tři velmi smělí ve svých projevech a bez váhání se distancovali od minulosti.
Domov
Pravdu o vysílači na Žižkově!
Respekt
Otázka výstavby televizního vysílače, který vyrůstá na místě bývalých Mahlerových sadů v Praze 3, zůstává přes dlouhotrvající protesty řady odborníků i obyvatel Žižkova nadále nevyřešena.
Souboj s chobotnicí
J.K. Světnička
Od 17. XI. uběhly již 4 měsíce. Veřejnost ztrácí zájem, v informační explozi si plete páté pře deváté či upadá do laických nesmyslů (viz IS č. 50, str. 14, I. Lamper, LN č. 19, Divadélko, V. Mlynář). Neuškodí proto shrnutí, kdo a jak se tímto vyšetřováním zabývá.
Jak bude po smrti
Ivan Lamper
"Léta se už snažíme o nějakou změnu, ale bez výsledku. Ředitelství na nás kašle, protože je vůbec nezajímá, jak vlastně máme svoji práci zvládnout. Vždycky řeknou - vy si už nějak poradíte; to je celé jejich řešení.
Bezpečnost státu
Jaroslav Spurný
Během čtyř měsíců, které uplynuly od sedmnáctého listopadu, jsme se snažili informovat veřejnost o dění v ozbrojených složkách. Bariéru mlčení a vyhýbavých odpovědí, jimiž se obklopili jejich odpovědní pracovníci, se nám podařilo prolomit však jen částečně.
První proces
Petr Janyška
Před soudem stojí (chvíli stojí, chvíli sedí) první ze stovek brutálních zakročitelů ze 17. listopadu. Malá rybka ...
Proč ten spěch?
Michal Singer
19. března otiskly Učitelské noviny text novely školského zákona č. 29/ současně s výzvou, aby písemné připomínky k jejímu znění byly ministerstvu školství zaslány do 25. 3. Odborům školství na všech úrovních byl text zaslán 12. 3. s žádostí o připomínkování do druhého dne.