1990/14
Zahraničí
Lidská práva v SSSR - Změnilo se něco
Jáchym Topol
Od 3O. května do 5. června se v Moskvě konala výroční schůze Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva. Účastníci ze dvou desítek zemí zjišťovali, jaký je stav lidských práv v Sovětském svazu.
Krvácející Etiopie
Zbyněk Petráček
V Etiopii probíhá krvavá občanská válka marxistických guerill z provincií Eritrea a Tigre proti marxistickému režimu Mengistu Haile Mariama.
Zárodky ruského pluralismu
Dimitrij Běloševský
Jestliže v roce 1989 vyslovovalo nedůvěru KSSS podle určitých průzkumů 30% obyvatelstva, poklesl tento počet v roce 1990na pouhých 14%. Pluralita politických stran pokládá za nezbytnost cca 40% dotazovaných.
Kurdové a Kurdistán
Jekta Geylani
Kurdové ztratili svou samostatnost před 2500 lety; od té doby marně trpěli a bojovali, aby ji získali zpět. Zápas tragicky vyvrcholil v tomto století. Po staletích tureckého panství zanikla Osmanská říše porážkou v první světové válce.
Domov
Květy a zlo
Bohuslav Blažek
Přátelé mě upozornili na rozhovor s vekslákem v Květech ze 24.května. Neodolal jsem a prozkoumal i okolí tohoto textu. Shledal jsem, že není nijak výjimečný. Představuje typ žurnalistického přístupu těchto dnů, který má v tomtéž čísle několik dalších variant.
Ohrožoval říší
Milena Šindelářová
Poprvé se s komunistickou mocí František Novák blíşe seznámil v roce 1950. To když řekl spolupracovníkům na slévárně pravdu, kam zmizelo zboží zabavené během už tak zlodějských "nočních akcí, kdy milicionáři rabovali po domech.
Co je AI?
Alena Bláhová
Takto bývají nadepsány letáky a informační brožurky Amnesty International, organizace, s jejíž činností jsme se ještě v nedávné minulosti setkávali prostřednictvím případů československých vězňů svědomí, o jejichž osudy se zajímala a z nichž některé adoptovala.
Psáno pro gádže
Klára Samková
V minulých měsících a dnech byly letáky a propagační texty, hojně vyvěšené na všech nárožích zdrojem nejen informací, ale i vtipů a intelektuálního potěšení. Nedávno jsem se však zastavila před "otevřeným dopisem", ze kterého na mne dýchl strach.
Stále dokola
Tomáš Pěkný
Článek vyšel 24.5.1990 ve zbrusu novém deníku Mladá demokracie na poměrně exponovaném místě: na druhé straně vlevo nahoře, v rubrice nazvané "Stalo se ve světě".
Někdo to rád horké
Ivan Lamper
Začnu podivuhodnou anekdotou. V úterý 29.5.1990 se v jistém kinosále v Bartolomějské ulici sešlo přibližně čtyřicet mužů. Přes různorodost věku a zálib je pevně spojovalo několik shodných životopisných dat.
Nepokoje a vzpoury
Aleš Dřímal, Ivona Králová
V minulých dnech měla naše veřejnost možnost seznámit se s tím, že dění uvnitř několika ústavů ministerstva spravedlnosti vyvrcholilo nepokoji a vzpourami obviněných a odsouzených občanů.Jak je známo, vznikly miliónové škody.
Svérázně vyřešená vražda
Jaroslav Spurný
O případu vraždy dvacetileté studentky Ludmily Cervanové v roce 1976 psal letos už bratislavský studentský časopis Zmena a nedávno i Lidové noviny. Soustřeďme se tedy na ty stránky případu, které byly ve zmíněných článcích pominuty.
Civilizace
Vyzdívaný skelet v Košířích
Jan Brabec
Na rozhraní Smíchova a Košíř stojí v blízkosti Plzeňské ulice malá kolonie asi šestnácti domků, které si v polovině minulého století postavili dělníci z okolních pískovcových lomů.
Boj, který nesmíme prohrát
Jiří Tichý
V současné době se pod vlivem mnoha katastrofických zpráv z různých míst naší republiky, které jsou bohužel většinou pravdivé, zvýšila citlivost veřejnosti k problematice ochrany životního prostředí.
Komentář
Čisté jméno pro budoucnost
Petr Janyška
Devátý versus KSČ
Respekt
Jak už jsme krátce psali v Respektu č.6, konalo se na začátku dubna v Praze občansko právní řízení ve věci Devátý versus KSČ. Šlo o to, že komunistická strana v březnu 1989 napsala v "Aktuálních politických informacích" výmysl o údajném soudním postihu mluvčího Charty 77 Stanislava Devátého za "opilství, ublížení na zdraví a vydírání".
Od zlého očištěno
Jiří Tichý
"Valcíři za studena zdraví 1. máj". Strohý nápis na továrním objektu byl po léta smutnou vizitkou celonárodního kolapsu. Pro cestující směrem na Plzeň i na Paříž. Kolik prvních májů královédvorští valcíři takto odzdravili?
Jak mi zabili mámu
Bohuslav Blažek
Bylo jí 76 let. Už třetím rokem vdova našla si skromný, ale smysluplný způsob života. Byla hrdá na to, že většinu problémů s úřady, řemeslníky nebo v obchodech si dokáže vyřídit sama.