V jedné vodě načisto
Postihnout ve zkratce podstatu toho, co se v poválečném Československu stalo od května 1945 do konce roku 1949, lze různým způsobem. Historický přístup nabízí jako zvlášť vhodnou metodu periodizaci událostí oné doby.
Postihnout ve zkratce podstatu toho, co se v poválečném Československu stalo od května 1945 do konce roku 1949, lze různým způsobem. Historický přístup nabízí jako zvlášť vhodnou metodu periodizaci událostí oné doby. Hlavním kritériem pro její rozčlenění mi přitom budou změny v politice vedení KSČ, neboť právě ony byly pro poválečný vývoj Československa osudové. Docházelo k nim v souvislosti s měnící se situací ve světě, ale zejména a především v závislosti na změnách v politice stalinského vedení komunistické strany Sovětského svazu. Považuji za zdůvodněné rozdělit ony necelé čtyři roky na tři období. První od konce války do léta 1947, druhé od podzimu 1947 do léta 1948, třetí pak pro čas zbývající.
První období lze charakterizovat jako čas limitované demokracie. Společenský systém Československa i jeho státní moc byly založeny pluralisticky. Hlavními nositeli moci byly samotné politické strany. Pluralistická, třísektorová byla po znárodnění velkého průmyslu, bank i jiných velkých podniků v říjnu 1945 i ekonomika země. Vedle zestátněného existoval i sektor soukromokapitalistický a sektor drobných soukromých podnikatelů. V obou posledně jmenovaných pracovalo 64,4% všech zaměstnanců a na tvorbě národního důchodu se podíleli 49,7%.Existence pluralitních základů republiky se setkávala tehdy se značnou mírou společenského konsensu. Markantním dokladem toho byl výsledek parlamentních voleb v květnu 1946. V celostátním měřítku bylo odevzdáno hlasů: 31,05% pro KSČ, 18…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu