Je to jako šachy
Na neděli 3.června připadá první výročí brutálního potlačení loňského protestního hnutí v Číně. K uctění památky obětí masakru a následných represí probíhají od 13.května po celém světě prostestní akce, jež mají vyvrcholit v noci ze 3. na 4. červen.
Na neděli 3.června připadá první výročí brutálního potlačení loňského protestního hnutí v Číně. K uctění památky obětí masakru a následných represí probíhají od 13.května po celém světě prostestní akce, jež mají vyvrcholit v noci ze 3. na 4. červen. U příležitosti tohoto tragického výročí uveřejňujeme obsáhlý rozhovor s panem Chu Pchingem, který nedávno využil svého pobytu v Evropě a na pozvání naší redakce navštívil Československo.
Chu Pching je předseda Čínské aliance za demokracii, což je vedle pařížské Federace za demokratickou Čínu druhá největší čínská exilová organizace. Je také šéfredaktor nejvlivnějšího exilového časopisu, měsíčníku Čung-kuo-č čchun (Čínské jaro). Narodil se roku 1947 v Pekingu, v sedmi letech mu během „hnutí za potlačení kontrarevoluce“ popravili otce, bývalého kuomintangského důstojníka, který za občanské války přeběhl na stranu komunistů. Aktivně se zúčastnil prvního Pekingského jara 1978–79 a obecních voleb v roce 1980. Od roku 1987 žije v USA.
Mohl byste nejprve říci pár slov o Čínské alianci za demokracii, kdy a jak vznikla a jaké jsou hlavní směry její činnosti?
Čínskou alianci za demokracii založili v roce 1983 v New Yorku čínští studenti v USA s cílem svržení diktatury a nastolení demokratických poměrů ve vlasti. Náš časopis Čínské jaro začal vycházet už v roce 1982, tedy ještě před oficiálním ustavením Aliance. Zatím vyšlo 84 čísel. Aliance má dnes asi 2000 členů, roztroušených po celém světě - USA a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu