0:00
0:00
Společnost13. 3. 20205 minut

Virový hackathon běží: Vzniká call centrum, možná i robotické hlídání pohybu lidí

IT dobrovolníci se dohodli s Babišem, jak pomůžou s koronavirem. Řešení chtějí i vyvážet

Ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Stát nejspíš dostane do rukou novou sadu nástrojů proti koronaviru. Mezi nimi má být velkokapacitní call centrum pro obsluhu stoupajícího počtu lidí, kteří se dnes někdy marně a zdlouhavě domáhají směrodatných informací na přetížených státních infolinkách. V nabídce je i nová, za normálních okolností hodně choulostivá možnost analyzovat data o pohybu obyvatel. Záměr je podle polohy mobilu strojově vytipovat, kdo se kde s kým sešel a kdo od koho mohl infekci chytit. Potenciálně nakažení lidé by pak dostávali varovné esemesky s pokyny, co dál dělat.

Vyplynulo to ze čtvrtečního jednání IT dobrovolníků s Andrejem Babišem, jak je popisují účastníci schůzky.  „Pomůžeme s postavením call centra, které rozliší, kdo má jak velké issue, a tím pomůžeme snížit nápor na hygieniky – každý se dovolá a každý dostane informace,“ popsal na Facebooku závěry schůzky jeden z organizátorů Petr Šimeček, zakladatel firmy Keboola, která se živí možnostmi zpracování a analýzy dat pro firmy.

↓ INZERCE

Schůzky se dál účastnili člen představenstva Seznamu Pavel Zima, Dušan Šenkypl ze skupiny známého internetového podnikatele Jana Barty a Tomáš Vondráček, pořadatel letošního hackathonu na vývoj levnějšího e-shopu pro dálniční známky. S Babišem na schůzce byli vicepremiér Karel Havlíček a vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Ten už Respektu během dne potvrdil, že nabídku bude chtít využít.

Nová iniciativa má fungovat podobně jako Vondráčkův hackathon, jen ve virtuální rovině a na více frontách. Stejně jako u předražených dálničních e-kuponů, i tady lidé zběhlí v IT řešeních nabízejí zadarmo pomoc s něčím, kde stát selhává - jen tentokrát kvůli vyšší vážnosti situace vystupují více vstřícně a méně kriticky.

„Hrozně super energie. Jsem upřímně úplně nadšen, kolik lidí se chce fakt přidat, dát k dispozici kapacity svých firem, své vlastní a nezištně pomoci,“ napsal Šimeček na Facebook po první čtvrteční koordinační schůzce.

Dobrovolnickou iniciativu žene dopředu i fakt, že někteří z iniciátorů jsou sami doma v karanténě – třeba Šimečkův spolupracovník Pavel Doležal, který už během týdne na Twitteru sdílel svoji špatnou zkušenost s voláním na státní infolinky ve snaze nechat se otestovat po návratu z velké konference v San Franciscu. „Nemusíme sdílet s panem Babišem politické názory, ale to je teď úplně jedno. Samo se to nezastaví,“ říká k šíření viru a ke svým motivům Doležal.

Přetížení linek je problém, na který si na sociálních sítích stěžuje řada lidí. Hlavně ti, kteří jsou doma v karanténě, cítí se nemocní a marně se domáhají testů na koronavir, kterých v Česku probíhá méně než v jiných zemích - a také méně, než by odpovídalo kapacitě, o které ministerstvo zdravotnictví mluví.

Babišův tým zjevně bere kritiku vážně – bezprostředně poté, co o své negativní zkušenosti mluvila pro Respekt jedna z pacientek, požádali lidé z Babišova týmu o propojení a premiér jí poté osobně volal s příslibem nápravy. V rozhovoru s pacientkou se mimo jiné odvolával právě i na pomoc IT specialistů.

Problémy s přetížením linek mělo vyřešit právě chystané call centrum. Podle Barty by mělo být k dispozici do deseti dnů s kapacitou sta linek. Mezi další body dohody patří využití titulní strany seznam.cz k šíření informací o koronaviru, aby se zabránilo výpadkům přetížených státních webů.

Call centrum má začít fungovat v omezenějším režimu už v neděli nebo v pondělí. „Tato linka bude odpovídat na dotazy občanů, nejen zdravotní, ale i na náležitosti typu neschopenky a podobně,“ vysvětluje Barta. Cílem je podle něj je ulevit  jednak hygienickým stanicím s jednoduchými dotazy a jednak lince 112, kam se část dotazů přelévá. Kapacita call centra se má postupně zvedat. „Počet  operátorů budeme navyšovat, jak nám budou síly stačit v příštích dnech,“ slibuje Barta. Podle Šimečka je ve hře i to, že část linek budou obsluhovat studenti medicíny, kteří stejně nemají školu.

„Trasování“ potenciálně nakažených lidí přes mobily pak Šimeček popisuje takto: „Ve hře jsou data od mobilních operátorů a data z mobilních aplikací. Cíl je, když jsi přišel do kontaktu s někým, kdo je nakažený, tak ti hygiena dovede poslat SMS, ať jdeš na testy. Potřebujeme lépe cílit testovací kity, kterých po neděli dorazí první vlna 100 000 ks – když je použijeme co nejlépe, budeme mít nejlepší protestování na milion obyvatel. Tady přijde do hry data science.“

Skupina „ajťáků“ má jít v pátek s Babišem na pražskou hygienickou stanici probrat, jak funguje trasování dnes a jak ho lze vylepšit. „Celé to stavíme jako exportovatelné do okolních zemí,“ uvádí Šimeček. A další účástník Tomáš Vondráček, který rozjel hackathon na silniční e-známky, dodává: „Snažím se to trochu někam nasměrovat. Inciativy je dost - řekl bych, že i díky hackathonu k dálničním známkám lidí chápou, že mohou věci sami zlepšit. Ale bylo třeba vybrat to, co dává největší smysl, kde je největší šance na úspěch a lze to zorganizovat rychle. Prioritu jsme s Vladem nasměrovali na to, jak mohou technologie a data pomoci s trasováním infikovaných. V pátek ráno je schůzka s hygieniky a uvidíme co dál.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].