0:00
0:00
Společnost9. 5. 20193 minuty

Slouží tak krátce, ale na Zemi zůstanou věčnost. AirPods jsou tragédie

Denní menu: výběr textů ze světových médií

Autor: Apple

Firma Apple označuje svoje nová sluchátka AirPods za „bezdrátovou budoucnost“. Pokud by to tak mělo být, je to podle technologické rubriky magazínu Vice docela pochmurná budoucnost. „AirPods jsou produktem minulosti,“ otvírá Caroline Haskins svůj text v rubrice Budoucí relikty, v níž Vice píše o věcech vyráběných současnou společností, a zkoumá, co z nich budoucí generace vyčtou o našich životech.

„Jsou z plastu, vyrobeného jistou kombinací uhlíku, vodíku, kyslíku, dusíku, chlóru a síry. Jsou z wolframu, cínu, tantalu, lithia a kobaltu. Částice, ze kterých to všechno vzniklo, byly stvořeny před skoro 14 miliardami let při Velkém třesku. Dnes lidé tyto elementy za docela obtížných a mnohdy zdraví škodlivých podmínek těží v zemích jako Vietnam, Kazachstán či Peru a vytěžený materiál pak putuje do Číny, kde z něj dělníci vytvoří potřebné čipy, senzory, mikrofony a antény, slepí je k sobě a zabalí do zvláštně vyhlížejícího plastového obalu.“

↓ INZERCE

Výsledkem jsou AirPods, které pak firma Apple prodává za 159 dolarů zájemcům po celém světě. Po dobu zhruba 18 měsíců pak noví majitelé přes tato sluchátka poslouchají hudbu nebo telefonují. Pak ale lithiové baterie výrobku začnou odcházet a AirPods přestanou být použitelné. Opravit nejdou, protože všechny jejich součástky jsou slepené dohromady. Nejde je vyhodit, protože lithiové baterie by mohly v odpadcích způsobit požár. A prakticky je nejde ani recyklovat, protože neexistuje bezpečný způsob, jak lithiovou baterii dostat z plastové skořápky. „Takže jsou i se svým podivuhodným obalem odsouzeny válet se někde v rohu zásuvek donekonečna,“ konstatuje Vice.

Řada elektronických výrobků je v okamžiku vzniku odsouzena stát se jednou e-odpadem. U AirPods se tak s vědomím výrobce stane po necelých dvou letech. „Takže tu věc nejde zařadit do kategorie plánovaného zastarávání, spíš jde o plánované selhání,“ cituje text Kyle Wiense, šéfa proslulé firmy zaměřené na opravu elektronických přístrojů iFixit. „Oni to samozřejmě nepíší na krabičku, ale vědí, že baterii nejde vyměnit a bum – je hotovo.“ Wiens proto označuje AirPods za ďábelský vynález.

I když AirPods slouží tak krátce, na Zemi zůstanou věčnost. Zatímco kosti jejich majitele se po smrti rozpadnou během jednoho století, plastová skořápka AirPods vydrží přinejmenším milénium. Takže až v někdy v daleké budoucnosti odkryjí archeologové naše příbytky, naleznou je tam zapadlé v rozích a budou se asi ptát: Proč se tohle vyrábělo a proč to lidé tenkrát kupovali? Tuhle otázku, píše Haskins, si ale můžeme dát už nyní: Proč vyrábíme něco, co slouží 18 měsíců a nikdy neshnije? Byť AirPods samozřejmě a bohužel nejsou v téhle tragédii ani zdaleka samy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].