Kde leží naše pocity? Lidská mysl se nedá oddělit od těla
Denní menu - výběr ze světových médií: Vědci zkoumali, kde cítíme vinu, žízeň či úzkost
Finští neurologové se pokusili zjistit, zda všichni lidé cítí stejným způsobem stejné věci. Po čtyřletém výzkumu jim vyšlo, že v podstatě ano. O zveřejněné „mapě pocitů“ informuje curiosity.com a zpravodajský server Quarz.
Jak ve své zprávě o finském výzkumu píše Ashley Hamer, pocity jsou zvláštní věc. Například láska a zármutek jsou pociťovány v hlavě, ale na naprosto rozdílných lokacích. Na druhou stranu vzrušení a strach vycházejí z téměř identického místa. Navíc, pocity jsou subjektivní, takže člověk nemůže dost dobře vědět, jestli to s nimi ostatní mají stejně jako on. Pocitová mapa finských vědců je v tomhle směru objevná: ukazuje, že většina lidí cítí své emoce na stejných místech těla.
Čtyřčlenný tým neurologů z univerzity v Turku si dal za cíl zakreslit tělesná centra stovky různých pocitů, které rozdělil do kategorií jako „poznávání“ (přemýšlení a dedukce), „vnímání“ (např. vidění a slyšení), „homeostatické stavy“ (hlad či žízeň), „fyziologické procesy“ (dýchání a spánek), pocity spjaté s fyzickými nemocemi a pocity spjaté s psychickými obtížemi (úzkost, deprese).
Mapování probíhalo na tisícovce účastníků, kteří ve třech návazných experimentech zkoumali ve svém těle sílu různých pocitů a nakonec je zakreslovali do konkrétních míst v obrysu lidské postavy. Některá z těchto umístění nepřekvapují - hlad je cítěný v žaludku, žízeň v hrdle, argumentace a vzpomínky v hlavě. Některá naopak překvapivá jsou.
Třeba pozitivní emoce vděčnosti a soudržnosti vychází z podobných míst jako negativní pocity viny a zoufalství – primárně je mapa umísťuje do srdce, ale spolu s tím jsou prociťovány v hlavě a v žaludku. Posedlost a vyčerpání pocitově zasahují celé tělo, sebeovládání má své místo v hlavě a v rukou. „Možná proto, že kontrola různých podnětů automaticky sklouzne ke kontrole toho, co právě dělají ruce,“ píše Hamer na curiosity.com.
Shrnuto, hlavní poučení z práce finského týmu je, že i ty emoce, které pociťujete čistě ve své hlavě, fyzicky zasahují rovněž zbytek vašeho těla. „Získali jsme solidní důkazy pro tvrzení,“ cituje curiosity.com jednu ze spoluautorek výzkumu Riittu Hari, „že tělo je zapojeno do všech poznávacích a emocionálních funkcí. Jinými slovy – lidská mysl se od těla nedá oddělit.“
Přečtěte si více k tématu
Respekt 8/2019: V hlavě – Vnímejte své srdce
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].