0:00
0:00
Společnost29. 11. 20183 minuty

Ještě chci doprogramovat opilého robota

S Davidem Černým o jeho první architektonické realizaci Cyberdog v podobě robotické vinárny

Autor: Jan H. Vitvar

Ve čtvrtek podvečer se na pražských Nových Butovicích otevře veřejnosti „technologicko-informační centrum“ Cyberdog, jehož největší atrakcí je plně automatizovaná vinárna, ve které zákazníky obsluhuje robot. Stavbu připomínající ocelového psa z nějaké digitální říše navrhl David Černý, který v jeho sousedství s architektem Tomášem Císařem založil studio Black n´ Arch. Ateliér je součástí developerské společnosti Trigema, která má na Nových Butovicích své sídlo a pro kterou tu David Černý už vytvořil dvanáctimetrovou plastiku Trifot v podobě fotografického monstra, střežícího vchod do galerie Czech Photo Centre.

Cyberdog je první projekt Black n´ Arch?

↓ INZERCE

Je to náš první hotový projekt. Cyberdog je vlastně vinárna, ve které si stáhnete do mobilu aplikaci, objednáte si přes ni víno, robot stojící za barem následně vezme lahev, otevře ji, nalije z ní do skleničky, a tu pak dá na vozejček, který přijede až k vám nad stůl. Detaily ještě doprogramováváme, prvních čtrnáct dní to pojede ve zkušebním provozu, kdy se vše budeme snažit vyladit.

Existuje někde něco podobného?

Co vím, dva roboty mají v jednom casinu v Las Vegas, kde v baru dělají míchané nápoje. Ale to je mnohem jednodušší než otevírat flašku. Navíc tohle je plně automatizovaná linka, kterou jsem nikde jinde neviděl. Celý ten úlet s jezdícími vozíky pod stropem jsme si museli vymyslet.

Kolik robotické víno stojí?

Pětasedmdesát korun.

Autor: Jan H. Vitvar
Autor: Jan H. Vitvar

A to se v Cyberdogu opravdu obejdete bez živého personálu?

No úplně ne, vzadu v místnosti budou lidi, kteří situaci monitorují přes kamery. A taky budou v kuchyni ohřívat jídlo a dávat ho zákazníkům na tác, na to bychom jinak potřebovali ještě druhého robota. To bude verze Cyberdog 2.0, která bude dvojnásobně velká.

Je obsluhující robot drahý?

Robotické rameno drahé nebylo, dostali jsme ho od KUKA Robotics zadarmo, protože jsou to naši kámoši. Ale i tak stál Cyberdog jedna dvacet.

1,2 milionu korun?

Ne, jednadvacet milionů korun. A to jsem si nevzal žádný honorář.

Na kolika projektech teď v Black n´ Arch pracujete?

Studium jsme založili teprve před rokem a půl a dneska už děláme na nějakých deseti projektech.

Jaké to budou stavby?

Tady na Nových Butovicích by měl ještě vyrůst mrakodrap Trigema Tower, starostovi Prahy 13 teď budeme ukazovat třetí variantu. Má sto třicet metrů, čili to bude největší barák v Česku. Rezidence Invalidovna bude mít podobu takového ležícího chlapa - na ni už máme územní rozhodnutí a příští rok se může začít stavět. Na Smíchově na místě Zlíchovského pivovaru plánujeme postavit obytný komín s obytnou továrnou. Do Vysočan děláme dva baráky s mostem, a pak něco pro Botanickou zahradu.

Nezabírá to víc času než sochařina?

To ne. Na některých věcech ateliéru vůbec nedělám, na některých jen částečně. Je tu patnáct architektů, projektantů a já.

Kolik lidí dělalo na Cyberdogovi?

Strašně moc, to vůbec neumím spočítat. Je to hodně složitá věc, jedna z nejsložitějších, jakou jsem kdy dělal. A bude s tím ještě práce, třeba chci ještě doprogramovat ožralého robota, aby nelelkoval, když zrovna nemá objednávku, ale dělal, že je trošku zlitej.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].