0:00
0:00
Společnost9. 10. 20194 minuty

Úspěšná vzpoura: Home Credit odstupuje od partnerství s Univerzitou Karlovou

Chtěla PPF partnerskou smlouvou umlčet kritické sinology z Karlovy univerzity?

Univerzita Karlova; ilustrační foto
Autor: ČTK, Jakub Plihal

Update:  Úvěrová společnost Home Credit oznámila, že odstupuje od smlouvy o partnerství s Univerzitou Karlovou. Home Credit, který patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry, se ve smlouvě o spolupráci z počátku října zavázal univerzitě ročně po tři roky poskytovat půl milionu korun. Smlouva ale vyvolala vlnu kritiky z řad studentů, akademiků i širší veřejnosti - a Home Credit se raději stáhl.  Jde o důležitou zprávu, protože tuto „vzpouru“ lze interpretovat jako výraz svobodné společnosti, nebojácnosti projevit názor a další krok směrem k sebevědomé obraně hodnot. 

Univerzita Karlova získala nového „hlavního partnera“, společnost Home Credit International a.s. (HCI) nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Dohoda o spolupráci byla uzavřena na tři roky, nejstarší česká vysoká škola může získat řádově jednotky milionů. Rozhodnutí neschvaloval Akademický senát a je otázka, nakolik o něm vůbec dopředu věděl. Vedení univerzity v čele s rektorem Tomášem Zimou o svém kroku příliš neinformovalo; jako by ho snad chtělo utajit. To se ovšem změnilo ve chvíli, kdy se zpráva dostala na veřejnost.

↓ INZERCE

Univerzity se dlouhodobě potýkají s nedostatkem peněz, vícezdrojové financování a hledání soukromých přispěvatelů je chvályhodné. Jenže v případě Home Creditu je to komplikovanější. Zdaleka nejde jen o to, že je to firma, jejíž náplní jsou problematické spotřebitelské půjčky. Petr Kellner čelí dlouhodobě podezření, že kvůli vlastnímu privátnímu byznysu se svými lidmi ovlivňuje českou zahraniční politiku v zemích jako Čína a Rusko, které nás považují za nepřátele, kde dochází k masivnímu potlačování lidských práv, k mučení i vraždění politických oponentů tamních autoritativních režimů. A v místech, odkud můžou sponzorské peníze pocházet, se samozřejmě nedodržují ani akademické svobody. Kellner se přitom dlouhodobě vyhýbá veřejné kontrole a nechce se u těchto témat vystavit kritickým otázkám.

„Nevím, jaký finanční kredit tímto partnerstvím univerzita získává, ale vím, že takovým spojením ztrácí kredit morální. V dané situaci nemohu nadále působit jako člen Čestné rady absolventů, a proto se členství vzdávám,“ reagoval již na krok vedení Karlovy univerzity profesor právní vědy Jiří Přibáň. A nejde o ojedinělý hlas, od spolupráce s Kellnerem se již distancovala filozofická fakulta.

Klíčová pasáž uzavřených smluv mluví o tom, že se obě strany „zavazují zdržet… všeho, co by mohlo poškodit (jejich) dobré jméno a pověst“ nebo „negativně ovlivnit jejich spolupráci“. Na Karlově univerzitě působí skupina sinologů, kteří kritizují poměry v Číně, a nejsou tedy servilní ani vůči byznysu a zájmům PPF. Byla tahle pasáž namířena konkrétně vůči nim jako varování? A mají napříště mlčet?

Názor PPF na Sinopsis je známý. „V rámci akademických diskusních svobod je možné tolerovat ledacos, ale žurnalistika má vycházet z přesných a prokazatelných faktů. Způsob, jakým zdrojuje své informace Sinopsis, odpovídá práci fake news serverů,“ ohradila se již dříve PPF Group vůči práci sinologů, kteří přitom nedělají nic jiného než to, že zprostředkovávají co možná nejpřesnější popis toho, co se skutečně v Číně děje - včetně tamního působení Petra Kellnera. PPF má nepochybně jasnou představu, jaký obraz skupiny se jim líbí, ale právě takový není ve veřejném zájmu.

Sinologové tak musí dostat jasnou garanci, že do jejich práce nebude nikdo zasahovat. Rektor Zima měl projevit mnohem větší cit a smlouvu s tak problematickými pasážemi vůbec neuzavírat. Stalo se, ale teď by měl společně s PPF předstoupit před veřejnost a jasně vysvětlit, co má spolupráce obnášet. Univerzita po kritice vydala jedno prohlášení, důležité bude sledovat, zda se v praxi neděje opak.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].