Změnit směr je vždycky boj
Janette Sadik-Khan o sobě může prohlásit to, co si může dovolit opravdu jen málo lidí. Totiž, že změnila tvář New Yorku – z města zaplaveného auty na metropoli, která dnes vedle ucpaných ulic nabízí i 650 kilometrů cyklostezek a desítky náměstí a ploch, kam už auta nemohou.
Den před tímto rozhovorem jste se na kole projela pražskými ulicemi. Takže moje první otázka je jasná. Máte sebevražedné sklony?
Zajímavý zážitek. Jsem v Praze jen na čtyřiadvacet hodin, ale viděla jsem mnohé. Viděla jsem to dobré, kam počítám zjevně dobře utracené a namířené investice a 368 kilometrů chráněných cyklostezek, 571 kilometrů tramvajových linek, autobusy a metro. A viděla jsem taky to špatné, tedy oblasti města, které vyžadují ještě hodně práce. Ale Praha má obrovský potenciál.
V čem zejména?


Jedna z nejúžasnějších věcí tady je kultura veřejné dopravy. To je něco opravdu výjimečného, co v mnoha jiných městech není k vidění. Veřejná doprava představuje silnou kostru, kolem které lze mnohé budovat, ale ten silný základ je velmi důležitý. A jsem naprosto nadšená z nové lávky HolKa spojující Holešovice a Karlín. To je Karlův most pro 21. století. A moc se mi líbí ta ženská konotace.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu