Kdokoli bude hledat v průzkumech obliby evropských institucí názory obyvatel České republiky, udělá dobře, když očima zamíří rovnou dolů, ke dnu tabulky. Češi dávají s železnou pravidelností sociologům najevo, že Evropskou unii nemusí, nebo je jim lhostejná, nebo si celou věc musí ještě nechat projít hlavou. V posledním reprezentativním celoevropském průzkumu z podzimu letošního roku vyšlo například najevo, že institucím Evropské unie tady v Česku důvěřuje pouze 32 procent dotázaných. Hůře na tom v tu chvíli byly pouze odcházející Británie a ekonomickou krizí těžce poničené Řecko.
Když se ve stejném průzkumu vědci ptali, zda se Evropanům ve spojení s EU před vnitřním zrakem zjeví negativní, či pozitivní obraz, klesli Češi ještě o jednu příčku níže, temnější představy Unie vyvolávala pouze na migranty zaplavené Maltě. Celá třetina Čechů v průzkumu hlásila čistě negativní dojem z EU, 40 procent zůstávalo zcela neutrálních. Pozitivní emoce vzbuzovalo evropské společenství u 28 procent dotazovaných.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Čísla nicméně málokoho překvapí. Češi jsou v Evropě vnímaní jako nová země, která se s EU nečekaně příliš nesžila, a také jako kverulanti. Legendární byl v souvislosti s Českem prezident Václav Klaus, poslední muž na evropském kontinentě, který odmítal podepsat Lisabonskou smlouvu i v době, kdy už ji odmávli Britové nebo Francouzi. Tentýž muž dnes otevřeně vyzývá k odchodu země z evropských struktur. Jeho následovník v prezidentském úřadu Miloš Zeman zase reagoval na vítězství…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu