Napadlo vás někdy, proč mají ženy problémy zaparkovat auto a muži cestou z práce zapomínají koupit mléko, ačkoli jim to manželka dvakrát připomenula? Odpověď je jednoduchá a logická, vyžaduje ovšem malou exkurzi do nitra mateřské dělohy.
Takže – proces, který jednou vyvrcholí odřeným blatníkem, respektive manželskou hádkou, se spouští již zhruba osm týdnů po početí. Čerstvě vytvořená mužská varlata tehdy začnou do tělíčka plodu pumpovat vysoké dávky hormonu známého jako testosteron. Díky němu se budoucímu chlapci nejen vytvoří pohlavní orgány, ale rovněž přetvoří mozek – můžeme si to představit třeba jako instalaci nového softwaru do počítače.
Když pak po pár týdnech příliv hormonu ustane, mužský mozek se chová jako docela jiný stroj než mozek ženský, který podobnou kúrou neprošel. Problémy, které ho v životě čekají, bude řešit tzv. laterálně, tedy zapojováním zpravidla jen jedné hemisféry a koncentrováním aktivity v jednom místě své mozkové kůry. Umožní mu to vynikat v oborech vyžadujících vysokou míru soustředění a systematičnosti, jako je matematika, fyzika nebo vedení firem. Daní za vysokou míru specializace bude ovšem horší biologická výbava pro řešení více úkolů najednou – například zapamatování si, že je potřeba cestou z práce koupit mléko.
Mozek jeho manželky, který neprošel testosteronovou lázní, se bude chovat jinak. K práci využije obě hemisféry a zapojí…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu