0:00
0:00
Rozhovor15. 1. 20216 minut

Rozkaz zněl jasně: Dnes to spusťte stůj co stůj

S Hlídačem státu Michalem Bláhou o startu rezervací na očkování proti koronaviru

Autor: Milan Jaroš

Kostrbatý start státního rezervačního systému souvisí s tím, že nebyl dost času na odladění systému a že premiér Babiš nechtěl za nic ustoupit. Tak si páteční události vykládá Michal Bláha, IT odborník a zakladatel organizace Hlídač státu, který dění kolem očkování proti koronaviru sleduje z první linie jako poradce Středočeského kraje. „Byla chyba strašit lidi tím, že kdo dřív přijde, ten dřív mele,“ říká na adresu vlády.

Během dopoledne dostalo termín na očkování jen tři tisíce lidí, tedy zlomek z 65 tisíc zaregistrovaných. Lidé, kteří starým lidem s objednáním pomáhali, vesměs systém odsuzují jako velmi složitý a nevstřícný. Kde se stala chyba?

↓ INZERCE

Z debat s lidmi, kteří měli systém na starosti, mám dojem, že termín byl daný a nešlo o něm vůbec diskutovat. Prostě rozkaz zněl jasně: Spusťte to patnáctého stůj co stůj. Přitom kdyby byl týden navíc, šlo by leccos odladit. Ale hlavně - správně se na přípravách mělo začít o měsíc dříve, než se skutečně začalo.

Ukázal pátek velké problémy technického rázu? Anebo šlo jen o úvodní zaváhání, které půjde spravit?

Je to spíš důsledek špatné komunikace. Vláda, premiér a ministr zdravotnictví, ale také média vyvolali očekávání, že kdo v pátek ráno vleze na web, tak se zaregistruje a dostane termín. Toto očekávání ale bylo naprosto nerealistické. Všichni věděli dopředu z počtu vakcín, které jsou nyní pro veřejnost k dispozici, že se dostane jen na malou část lidí. Na tom se reálně vše zaseklo.

Dobrovolný hlídač státu. (Michal Bláha) Autor: Milan Jaroš

Proč nejde rovnou dávat lidem termíny na pozdější dobu? Vakcín přece bude přicházet čím dál víc…

Systém rezervací je zcela nový, nikdo – žádný kraj – s ním nemá reálnou zkušenost. Současně vakcíny přicházejí postupně a třeba tento týden se stalo, že některým krajům se plánované množství dodávek mírně snížilo. Proto kraje zatím nechtějí vypisovat rezervace na delší dobu dopředu . Ministerstvo zdravotnictví vyrobilo určitý plán, kolik vakcín kdy bude k dispozici, ale není schopno toto množství stoprocentně garantovat. Navíc je třeba myslet také na to, aby včas byla k dispozici druhá dávka pro všechny ty, kteří už za sebou jedno očkování mají. Volných vakcín je tedy zatím málo a nižší kapacita systému počítá s rezervou na druhá očkování, která začnou příští týden.

V čem se tedy stala chyba? Co byste tedy dělal jinak?

Chtělo to aspoň ten týden navíc, či ještě lépe měsíc. Za týden by se dalo vychytat spoustu detailů a systém by pro občany fungoval lépe a srozumitelněji. A bylo by vice času na otestování a odstranění chyb.

Například vylepšení v čem?

Od funkčnosti po uživatelskou přívětivost. Třeba jedna drobnost hned na začátku: Když chcete první den do systému pustit jen lidi nad 80 let, je dobré dát na úvod otázku, jestli tomu, kdo se v tu chvíli registruje, je skutečně přes 80. Když ne, tak ho nenecháte jít dál. Nenecháte ho tak ani zadat telefonní číslo pro první PIN a tím pádem o něco snížíte zátěž na tuto část systému. Vyladění desítek takových drobností vyžaduje čas, který tvůrci ale bohužel neměli.

První den je tedy jen o zbytečném přetížení systému, který podle vás jinak může po odladění much fungovat dobře?

Ano. Velkou chybu podle mě udělal ministr zdravotnictví svými čtvrtečními výroky ve smyslu „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Tím vzbudil v lidech strach, že dorazily pomeranče - a kdo nebude v pátek ráno ve frontě včas, na toho se nedostane. Ministr měl lidi uklidnit, že se mohou v klidu rezervovat i v sobotu nebo v neděli a že se na každého dostane, byť třeba jen o pár dnů později.

Slyšel jste někdy dřív o tom, že na začátek bude k dispozici jen tři tisíce termínů?

Ne, to do pátku nikdo neřekl. Možná to reálně ani nikdo nevěděl. Kraje jasně řekly, že nemohou dát do tohoto systému všechny vakcíny, které nyní mají, protože paralelně ještě běží očkování mezi zdravotníky a v domovech seniorů. Nikdo ale nejspíš nevěděl, kolik dávek celkově bude teď pro veřejnost volných. Druhá věc je, že kraje, které mají mít přehled o počtu vakcín a volných termínů ve svých očkovacích centrech, ještě ve středu neměly přístup do všech částí systému.

Do jakých?

Třeba právě do těch, kde si nastavují, kolik mají vakcín a kolik mohou vypsat termínů. I proto kraje zvolily ve vypisování termínů na začátek spíš defenzívní strategii.. Leccos se za pochodu měnilo i na poslední chvíli. Až ve čtvrtek se změnilo to, že přes rezervační systém se bude hlásit jen veřejnost 80+ a zdravotníci se budou moci objednat až v pondělí. Stejně tak z registrace vypadl na poslední chvíli formulář s kontraindikacemi.

Podle tvůrců systému je teď už na krajích, aby vypisovaly termíny podle přísunu vakcín. Bude to fungovat?

Snad ano, ale pokud mám soudit podle momentální zkušenosti Středočeského kraje, tak ten má na nejbližší dny minimum volných vakcín pro veřejnost. Všechny dávky jsou buď již naočkovány, nebo naplánovány a rozděleny. Je tedy jen málo vakcín k dispozici vzhledem k tomu, jaká byla vládou vzbuzena očekávání. Až budou další vakcíny, uvolní se víc termínů. Už nyní mimochodem chodí zprávy o tom, že

— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) January 15, 2021
kraje daly během dne do systému termínů víc. A tak se to jistě bude dít průběžně během příštích týdnů.

Co bude s lidmi, kteří už zvládli první krok a zaregistrovali se, ale nedostali termín? Takových je velká většina. Budou automaticky vyzváni, nebo si musí sami volné termíny hlídat?

To zatím pořádně nevíme. Neměli jsme možnost to vyzkoušet a dosavadní metodika to ještě neřeší. Koneckonců s komunikací směrem k občanům je to stejné. To všechno je daň za to, že se tak spěchá a na doladění systému a  komunikace stát nemá čas.

Rozjet takovou akci na nehotovém základu může v budoucnu přivodit řadu problémů. Je to tento případ, nebo jde o nedodělky takového rázu, že se je podaří odladit za pochodu?

Podle mě nejde o zásadní věci, aby se všechno muselo vyhodit a dělat znovu. Zásadní fail by podle mě například byl, kdyby někdo ukradl osobní data lidí nebo kdyby stát musel říct, že všechno zastavuje a měsíc bude systém přepisovat. To se neděje. V IT je docela častá praxe, že se pustí ven něco, co není doděláno. To se stalo i tady. Optikou prvního dne to nedopadlo dobře, ale pořád je to jen jeden den na cestě, která bude trvat ještě třeba deset měsíců.

Dá se páteční zkušenost nějak zobecnit?

Ano. Mně vlastně nejvíc vadí, že se tato situace a řešení věcí na poslední chvíli opakuje už poněkolikáté a poučení představitelů státu a nejvyšších úředníků není vidět. O sebereflexi nemluvě.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].