0:00
0:00
Rozhovor22. 10. 20225 minut

Nálety drony vyvolaly emoce mezi ministry, i proto sankce prošly

S českou velvyslankyní při EU Editou Hrdou o tom, jak rychle Unie dokáže potrestat zločinné státy, když chce a přeje jí štěstí

Smoke rises after a Russian drones strike, which local authorities consider to be Iranian made unmanned aerial vehicles (UAVs) Shahed-136, amid Russia's attack on Ukraine, in Kyiv, Ukraine October 17, 2022. REUTERS/Gleb Garanich
Autor: REUTERS

Státy Evropské unie tento týden uvalily sankce na pět íránských představitelů, kteří jsou zodpovědní za útoky drony na Ukrajinu. Klíčovou roli v jejich prosazení sehrála česká velvyslankyně při EU Edita Hrdá, která vyjednávání v Bruselu vedla. „Bombardování na všechny tak zapůsobilo, že nám fandili,” říká v rozhovoru pro Respekt, ve kterém popisuje rekordně rychlou cestu k novému postihu vůči íránskému vedení.

Kdy padlo rozhodnutí, že budete chtít prosadit nové sankce na Írán?

↓ INZERCE

Na schůzce ministrů zahraničí zemí EU v pondělí hodně z nich upozorňovalo na bombardování obytných domů a infrastruktury na Ukrajině íránskými drony. K tomu byla naplánovaná videoschůzka s ukrajinským ministrem zahraničí, která ale nemohla začít včas, protože Dmytro Kuleba musel utíkat do krytu kvůli dalším náletům. Z bunkru pak vedl debatu s ministry a chvílemi ho nebylo úplně slyšet. Na konci řekl „Promiňte, wifi v našich bunkrech není úplně dobrá, pracujeme na tom.“ Kuleba žertoval, ale celá ta situace na ministry zapůsobila, vyvolalo to velké emoce v sále. Když schůzka skončila, začali jsme s kolegy mluvit o tom, že bychom přijali nové sankce na Írán a ještě ten večer jsme se smluvili s ostatními velvyslanci při EU, že se pokusíme najít patřičné důkazy a podklady.

Mezi zeměmi EU a Íránem momentálně probíhá debata o jaderné dohodě. Neměl některý stát proti sankcím výhrady, s argumentem, že by to mohlo zhatit vyjednávání?

Přiznávám, že jsem se spojitosti s íránskou dohodou trochu obávala, ale bombardování na všechny tak zapůsobilo, že neměl, opravdu ne. Všichni nám fandili. Shodou okolností jsem se v té době potkala mimo jiné s lidmi, kteří dohodu s Íránem vyjednávají. Říkala jsem jim, že to chceme udělat a oni reagovali, že tohle je tak mimořádná situace, že jejich snahy musí jít stranou. Během pondělka a úterka jsem pak obvolala nebo obešla všechny kolegy velvyslance do jednoho a domluvila se s nimi, že to chceme udělat co možná nejrychleji, ještě před začátkem Evropské rady (summitu lídrů EU, pozn.red.) ve čtvrtek odpoledne.

Edita Hrdá. Zdroj: Stále zastoupení ČR při EU

Co jste pro to museli udělat?

Když už byly sankce napsané, využili jsme toho, že zasedali, ve středu odpoledne, kolegové velvyslanci z takzvaného Coreperu I., skupiny, která řeší záležitosti spojené s vnitřním trhem. Dali jsme jim to k formálnímu projednání, abychom popohnali celý ten systém, protože my v Coreperu II. jsme ten den už nezasedali. A rozhodli jsme se pro písemnou proceduru přijetí sankcí, abychom nemuseli čekat na žádné zasedání žádné Rady ministrů. Písemná procedura se má používat ve výjimečných situacích a tohle byl ten případ. Sankce pak skutečně vstoupily v platnost ve čtvrtek.

Nikdo se nedivil, proč to nenecháte projít standardní procedurou, proč tak spěcháte?

Ptali se mě ze sekretariátu Rady EU, proč to řešíme takto. A my jsme zdůvodňovali, že spěcháme, protože nejefektivnější je rychlá odpověď. Že jsme s členskými státy domluveni a netrváme na tom, který sbor konkrétně sankce projedná. Po právní stránce to bylo zcela v pořádku.

Jaký typ důkazů jste pro sankce potřebovali? Íránci se s drony na Ukrajině nijak netajili.

Pro každé sankce potřebujete dostatek důkazů, aby uspěly před případným soudem a ten neřekl, že jsme dané osoby nebo entity zařadili na seznam neoprávněně. Těchto soudních procesů bylo v minulosti hodně.

Kdo dodal důkazní materiál a co to bylo?

Nemůžu říct, kdo přesně je dodal, ale šlo to od několika členských států. Byla mezi nimi i Francie, která náš postup velmi schvalovala a zapojila se do sběru důkazů; Francie je přitom jednou ze stran, která vyjednává dohodu s Íránem. A ten materiál může být cokoli - fotografie, telefonát, důkaz, že dotyčný člověk byl na určitém místě v určitou chvíli. Můžou to být i veřejné zdroje, například novinové články.

Sankce byly uvaleny na 5 Íránců a 3 íránské entity. O jaký typ lidí jde a proč právě tento relativně nízký počet?

Jedná se o vysoké představitele Íránu, kteří byli byli přímo zodpovědní za bombardování Ukrajiny. Jde například o generálmajora Mohammada Bagheriho, náčelníka štábu íránských ozbrojených sil, nebo brigádního generála Saeeda Aghajaniho, který je velitelem bezpilotních prostředků v rámci Islámských revolučních gard. Z entit jde hlavně o společnost Shahed Aviation Industries, která vyvíjí drony Shahed. Kolegové, kteří dávali dohromady důkazní materiály, usoudili, že jsou to ti hlavní a my jsme u nich měli dostatek důkazů, abychom na ně uvalili sankce. Někteří z nich už na seznamu byli, teď se důvody pro obstavení jejich majtetku v EU a zákaz vstupu rozšířily o Ukrajinu.

Sankce na Írán za drony byly schváleny během tří dnů. Stane se podobná rychlost standardem?

Určitě ne. Tohle byla skutečně i velmi spontánní reakce daná hrůzou těch náletů. V minulosti sankce trvaly měsíce, teď během ruské války proti Ukrajině se ukázalo, že jsme toho schopni rychleji, během týdnů. Ale tu byrokracii - sběr důkazů a sepsání sankčního seznamu - ne vždy urychlíte. Byrokracie v tomto případě není hanlivé označení, sankce musí být nenapadnutelný text. Kolegové právníci spolu s našimi sankčními experty na tom odvedli veliký kus práce, pak je nutné přeložit to do všech jazyků EU, což nějaký čas trvá. Je to týmová práce a my jsme měli štěstí, že tentokrát všechno klaplo.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].