0:00
0:00
Rozhovor9. 12. 20207 minut

Hospody to vzdávají: Zůstane tu jen "pizza v krabici na benzínce"

Luboš Kastner
Autor: Matěj Stránský

Data z EET ukazují, že polovina českých hospod už zavřela. Zkažená předvánoční sezóna položí i další, varuje jejich zástupce v Asociaci malých a středních podniků Luboš Kastner. Nová opatření proti koronaviru jsou podle něj diskriminační a můžou mít za následek žaloby na stát kvůli odškodnění. „Nechápu, proč nemůžeme zkopírovat kompenzace a přístup z Německa,“ namítá hospodský.

Spoluvlastníte restauraci v Praze a další v Plzni. Vaše hospody běží po otevření naplno?

↓ INZERCE

Ano, v rámci platných omezení. To znamená maximálně čtyři lidi u stolu a v hospodě maximálně 50 procent hostů oproti oficiální kapacitě. Ulice se o víkendu zaplnily, rezervace jsme měli plné.

Na co si tedy stěžujete?

Na to, že jde o drastická omezení a že se dál zhoršují. Ze zpráv, které mám z gastronomie, se ukazuje, že v lepším případě při zavíračce v deset poplatíme náklady. Když zavřeme už v osm, zase začneme prodělávat.

Co to konkrétně znamená ve vašich hospodách?

Stavy zaměstnanců jsme během roku 2020 snížili zhruba o pětinu. Museli jsme jít na absolutní nákladové minimum. Ale ani tak nevíme, co bude dál – možná to dáme, ale možná si na konci prosince řekneme, že končíme.

Proč je zavíračka v osm tak zásadní?

Hospody přicházejí o nejdůležitější část dne, kdy se mohly aspoň trochu zahojit. U nás přijdeme o 60 procent tržeb oproti stejnému období minulého roku.

Rozvolňování, které brzy skončilo Autor: HN - Lukas Biba

Vyplatí se to?

Ne. I proto plno podniků končí. Když firma Dotykačka měřila o víkendu provoz na svých pokladních systémech v hospodách, vyšlo jí, že oproti únoru běží jen 69 procent provozů napříč celou gastronomií. U hospod odhadují, že to je jen 45 procent.

To jsou ale data z EET, které teď není povinné. Ve skutečnosti může plno podniků běžet mimo EET, nebo ne?

Ano, to je pravda. Ale i tak bude pokles velký. Navíc zkrácení provozní doby na osmou přišlo až poté. S ním ztrácí gastronomický provoz ekonomický smysl jako celek. Ani ne týden poté, co se znovu nadějně otevřelo.

Co tedy nynější situace pro běžnou hospodu znamená?

Neskutečnou nejistotu a další velké ztráty, tak jako po celý rok. Předvánoční doba je z hlediska celoročních tržeb pro gastronomii nejdůležitější, plno podniků doufalo, že z ní zalepí aspoň část ztrát. S tím teď nelze počítat. Epidemie se znovu zhoršuje a nemá moc smysl očekávat, že po Novém roce přijde zlepšení. Pokud se vrátí lockdown na úrovni PES 4, kdy můžeme fungovat jen přes okénka tak jako poslední měsíc a půl, bude to už čiré zoufalství.

Vládní kompenzace na tom nic nemění?

Ne. Antivirus na mzdy funguje jen pro lidi, které necháme doma. Zbytných pracovních sil se ale vesměs všechny podniky už zbavily. A na lidi, které jsme si nechali, přes okénko nevyděláme. Kompenzace za nájem už končí a co s nimi bude do budoucna, nevíme. K tomu nám doběhnou faktury za energie a za suroviny, které teď nestihneme zpracovat. Ty nikdo kompenzovat nechce.

Co se tedy chystáte dělat?

Hodně podniků je na rozcestí a aktuálně řeší, co dál. Jsme v pasti, vláda nám nechce vyjít vstříc a v podstatě se už odmítá bavit o dodatečné pomoci. Argumentuje tím, že jsme dostali proti jiným oborům víc, třeba proti hotelům. Ale to je nesmysl, hospody jsou vesměs v nájmu, a ten teď není z čeho platit. Takto se hádáme už přes dva měsíce a nikam to nevede.

Ilustrační foto Autor: HN - Lukas Biba

Vy jste s ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem jednal, co byste viděl jako řešení?

Kompenzace jako v Německu nebo v Rakousku. Tedy na úrovni 75 až 80 procent loňských tržeb, což beru jako fér náhradu, pokud stát celý obor zavře. V Německu tak může gastronomie zůstat zavřená a nikdo neřekne ani slovo. Pokud stát považuje gastronomii za rizikovou kvůli šíření viru, byť v Česku na to nejsou k dispozici žádná data, má tím situaci vyřešenou. V tom je zásadní rozdíl. Zdejší přístup je likvidační.

Co vám na to řekli ministři?

Že Česko není tak bohaté jako Německo. A že je u nás podniků moc. De facto přiznávají, že českou hospodu a českou pivní kulturu odepsali.

Důkladná data o šíření infekce v restauracích nebo v obchodech asi nebudou nikdy. Plyne to z podstaty toho, jak se sbírají – trasování mezi cizími lidmi zkrátka není možné, jen přes aplikace typu e-rouška, které ale používá málo lidí. Je přece zjevné, že restaurace – s pitím a jídlem, ale bez roušek – je pro přenos respiračních chorob rizikové prostředí, nemyslíte?

Považoval bych za fér, kdyby po devíti měsících pandemie tyhle argumenty existovaly. Pokud stát zavírá právě nás, měl by to zdůvodnit. Jak víme, že horší nejsou plné tramvaje nebo obchody? Pokud jde o aktuální vlnu, čísla začala růst dřív, než se otevření restaurací mohlo projevit. Vláda ale reaguje tím, že zpřísní jen podmínky pro nás. Je to absolutně diskriminační, se strukturovanou argumentací to nemá nic společného. Postupuje se jen mediálně a politicky – do hospod se jen kope.

Chápu, že zavřít bez kompenzací je zvláštní postup. Ale souhlasíte s tím, že do budoucna, při nárůstu počtů nakažených, je potřeba něco dělat?

Obávám se, že zavíračka v osm může situaci klidně i zhoršit. Vláda a zejména ministerstvo zdravotnictví naivně pracuje s předpokladem, že lidi poslušně po osmé odejdou domů, ale to se nestane. Gastronomie přejde do undergroundu, spotřeba se přesune do bytů a nejrůznějších šedých zón. Vláda nad tím úplně ztratí kontrolu. Už teď je známo, že si mladí lidé bookují volné byty přes Airbnb a pořádají tam párty. Represe nikam nepovede. Jsou Vánoce, Češi mají potřebu sdružovat se zakódovanou v hlavě ve spojení s hospodou. Taková je naše kultura, to z lidí nedostanete.

Nemůže jít kultura na nějakou dobu stranou, když výsledkem jsou vyšší počty nemocných a mrtvých a podle vlády je to mimo jiné právě v návaznosti na rej v gastronomii?

Pak ale nemůžeme takovou politiku dělat na naše náklady. Proto voláme po německém řešení, kdy můžeme v klidu zavřít. U nás stát uvolnil na kompenzace naprosté minimum. Nemáme z čeho brát. Jde o absolutní záchranu celého jednoho oboru podnikání.

Už jste zmiňoval vládní argument, že u nás je na hlavu dvakrát víc hospod než v Německu a třikrát víc než v Británii – a tedy že nejde zachránit všechny. Jak se k tomu stavíte?

Za prvé, ten argument už je dost starý, protože od jara plno hospod skončilo. A za druhé, Česko je v tomto prostě jiné, výjimečné. Hospoda je sociální centrum každé obce, je to zdejší kultura. A ta zmizí. Místo ní zbydou garáže s naraženým sudem nebo srazy na benzínce s pizzou v krabici.

V září vám vláda aspoň nějak pomohla, teď už nechce?

Zohlednilo se minimum. Čas, který s námi vláda tráví, se měří na minuty, jiné obory – třeba sport nebo průmysl – mají hodiny a dny. Pro nás je to v podstatě nula. Já už teď nemám v kalendáři nic, žádné takové setkání, žádný videohovor. Ministr Havlíček je sice aktivní, říká, že je ochoten se bavit o dodatečných kompenzacích, ale to je pro mě vzhledem k naléhavosti situace obecná floskule. Říká se, že kdo jde u nás proti českému pivu, tak v politice prohraje. Tak uvidíme.

Někteří hospodští na protest odmítají zavírat, mluví se i o soudních žalobách kvůli odškodnění. Dojde na ně?

Budeme řešit, co s tím. Tím myslím všechny gastro podnikatele. Je to všechno čerstvá a živá věc. Ale ano, ve hře je, že se gastro podnikatelé začnou ve větší míře soudit – pokud uznají, že mají šanci na výhru.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].