0:00
0:00
Rozhovor14. 4. 20237 minut

Hladík: Mapujeme, kde půjde zahájit urychlenou výstavbu větrných elektráren

S ministrem životního prostředí o chybějících zákonech a rozvoji obnovitelných zdrojů

Autor: Štěpán Sedláček

Česku se daří rychle čerpat peníze z Evropské unie, které mají ekologizovat energetiku. Z nového Modernizačního fondu už získaly podporu stovky projektů z peněz získaných z prodeje emisních povolenek v EU. Před Evropskou komisí už Česko obhájilo dotace za 185 miliard korun, oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík. Nejvíc peněz z fondu podle něj míří do výstavby solárních elektráren, jak ilustroval novinářům na střeše tiskárny ministerstva vnitra v Praze na Chodově, kde jsou instalovány soláry. „Za necelé dva roky běhu fondu jsme schválili podporu pro fotovoltaické elektrárny, díky kterým se zvýší český solární výkon téměř na dvojnásobek. Jejich celkový výkon o síle téměř 2 GW odpovídá roční spotřebě energie již zhruba 750 tisíc domácností,“ přibližuje Hladík (KDU-ČSL) s tím, že na dekarbonizaci Česko z EU má ještě víc peněz. Do roku 2030 by měl Modernizační fond díky reformě trhu s emisními povolenkami disponovat sumou až 500 miliard korun. V rozhovoru pro Respekt zároveň ministr přiznává, že rychlejšími rozvoji zatím brání legislativa.

Mluvil jste o navýšení instalace solárních elektráren díky dotacím z Modernizačního fondu. Určitě jste zaznamenal, že ČEPS o velikonočním pondělí musel na dvě hodiny odpojit výkon fotovoltaických elektráren ve výši celkem 400 megawattů. Důvodem byl hrozící přebytek elektřiny v přenosové soustavě. Majitelé elektráren dostanou odškodnění. Myslíte ve spojitosti s Modernizačním fondem i na možnost rozšíření akumulace energie, aby šlo elektřinu v době nadbytku ukládat do bateriových úložišť či jinam?

↓ INZERCE

Určitě.  Významně nám pomůže změna legislativy. Dodnes nemáme transponovanou evropskou směrnici o energetických komunitách, sdílení, agregaci a právě ukládání energií. Takže už jen tyto změny by s vysokou mírou pravděpodobnosti předešly takovému stavu. Chybějící legislativa a obnovitelné zdroje stojí české daňové poplatníky obrovské peníze. Je to řádově přes 20 miliard, které dnes ČEPS utratí za vyrovnávání sítě. To by se nemuselo stát, pokud by si s tím síť dokázala poradit mnohem dynamičtěji právě díky změně legislativy. Reálně fungující energetické komunity a sdílení energie jsou za mě alfa a omega. Druhá věc je akumulace, větší projekty podpořené z Modernizačního fondu s ní už počítají. Do budoucna nepůjde jen o akumulaci do baterií, ale také vodíku. Výroba zeleného vodíku je energeticky náročná a vyplatí se v částech dne, kdy jsou obrovské přebytky elektrické energie - a je tedy k dispozici zadarmo nebo za zápornou cenu. Ministerstvo životního prostředí má také analýzu, jak investovat do přečerpávajících vodních elektráren v rámci stávajících vodních děl. Tam je poměrně velký potenciál. Zatím jsme nenašli investora, ale v rámci dotačních schémat na ministerstvu průmyslu a obchodu tuto formu akumulace můžeme podporovat.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc