Chceme pomoct lidem v orientaci, říkají mladí zakladatelé serveru Názory politiků
S dvojicí studentů o tom, proč se zajímat o politiku a jak zvýšit volební účast nejen pro Senát
Jednomu je šestnáct, druhému jen o rok víc. Sami ještě nevolí, přesto se rozhodli, že vytvoří stránku Názory politiků, který pomůže zlepšit nízkou volební účast u voleb do Senátu a zpřehlední hledání hodnot, které kandidáti představují a zastávají. Web má sloužit nejen těm, kteří nevědí, kdo by nejlépe zastupoval jejich názory, ale také jako databáze volených zástupců, ve které si lze dohledat, co který politik reprezentuje a jakou má minulost.
Jak vás napadlo server Názory politiků vytvořit?
Vojtěch Hlavenka: Prvotní impuls přišel poměrně nedávno, asi před čtyřmi měsíci. Projížděl jsem si články různých médií o současném dění a nedokázal jsem se zorientovat v tom, jaké mají vlastně politici hodnoty a postoje, což je podle mě velmi důležité. Proto jsme chtěli udělat databázi, kde by byly tím hlavním prvkem právě hodnoty - a nikoliv řešení dílčích problémů státní správy, ve kterých může být složitější se vyznat.
Vybavíte si konkrétní událost, po které jste do projektu šli?
Vojtěch Hlavenka: Bylo to spíše dlouhodobější. Delší dobu jsem přemýšlel, jak bych si v politicích udělal jasněji. Původní představa byla trochu naivní, chtěl jsem kromě názorové databáze vytvořit také databázi skandálů a kontroverzí spojenými s daným politikem, ale to by se nedalo zvládnout.
Vy sami přitom v letošních volbách ještě k urnám nemůžete. Co ve vás tedy vybudilo zájem o politiku?
Max Onderka: Z části je to pragmatismus. Výsledky voleb dopadnou na každého z nás, ať už k nim jdeme, nebo ne. Tudíž je lepší se zajímat nejen o volby, ale obecně o veřejné dění, snažit se v něm vyznat. A protože my to takhle chápeme, tak nám přišlo dobré s tím pomoci i dalším lidem, kteří si přijdou ztracení v tom, jak Senát funguje a jaké názory jako představitelé a adepti zastávají.
Databáze se týká právě senátních voleb. Co chystáte po nich?
Vojtěch Hlavenka: Chceme pracovat na databázi všech členů Parlamentu CR, tedy kromě senátorů také na databázi poslanců. Následně se možná dostaneme i ke krajskému zastupitelstvu, hejtmanům a radním. Uvidíme podle toho, jaký bude mít projekt ohlas a zda budeme chtít sami jít takhle daleko.
Obeslali jste všechny kandidáty do Senátu, nicméně někteří v databázi odpovědi nemají.
Max Onderka: Jednak šlo o to, že jsou trochu zahlcení. Potíž byla někdy už v hledání kontaktu, občas to bylo hodně náročné. Řešili jsme to tak, že jsme napsali přímo straně nebo hnutí, za které daný člověk kandiduje – ale většina subjektů nám bohužel dosud neodpověděla.
Podobné volební kalkulačky už existují. V čem se liší váš takzvaný volební rádce?
Vojtěch Hlavenka: Lišíme se tím, že naše otázky jsou zaměřené hlavně na hodnoty daného kandidáta. Když jsme se dívali na jiné volební kalkulačky, zjistili jsme, že otázek je tam jednak mnoho a také mohou být pro část lidí poněkud složité. Zároveň umožňujeme politikům ke svým odpovědím přidat doplňující komentáře, aby mohli případně vysvětlit, proč se pro danou odpověď rozhodli – takže náš web může sloužit jako nadstavba k procentuální shodě, kterou Volební rádce vygeneruje. A poslední věcí, kterou se lišíme, jsou medailony politiků. Ty zahrnují jejich případné předešlé výsledky v různých volbách, ale i předchozí pracovní zkušenosti a studia.
Čím by váš server mohl přispět?
Max Onderka: Začali jsme senátními volbami, u kterých je nízká volební účast. Zároveň chceme pomoct lidem ulehčit volbu. Z minulých let je jasné, že senátní volby jsou nesrozumitelné a nezajímavé - politici a možná i média je neumějí prodat jako smysluplné. Chceme tedy pomoci větší volební účasti.
Vojtěch Hlavenka: Cílíme na všechny věkové skupiny od prvovoliče po starší lidi - mezi všemi skupinami jsou lidé, kteří k volbám nechodí. Lidé nám už píšou, že k volbám jdou a že se jim náš rádce líbí. Důležité ale je, aby tyto informace předali dál - i k těm, kteří s účastí u voleb pořád váhají.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.