Vezme mi to majetek a zdraví? Česko se učí překonat svůj odpor k větrníkům na obzoru
Začala nenápadná proměna energetiky zdola a vláda při ní potřebuje pomoc krajů
Česko není země zaslíbená větrným elektrárnám. Takže ani ve středočeské Olešné kousek od Rakovníka nebylo předloni na jaře těžké přesvědčit místní, aby se postavili proti plánům na stavbu tří větrníků kilometr za vesnicí. Nemalý podíl na tom měl Jiří Lengyel, šéf firmy Městské lesy Rakovník a obyvatel Olešné. Na veřejném jednání pořádaném starostou si vzal Lengyel slovo a přítomným oznámil, že zná studie, podle nichž v blízkosti velkých větrníku klesá hodnota domů „až o čtyřicet procent“.
Pak ještě zaznělo, že větrné elektrárny škodí zdraví do té míry, že před nimi varuje Světová zdravotnická organizace. A padlo i to, že točící se vrtule možná změní místní mikroklima. To vše některé sousedy vystrašilo do té míry, že začali hrozit starostovi žalobou, pokud se začne stavět. Vedení obce nechalo hlasovat, a když převážil názor nestavět, tak nabídku investora, jež zahrnovala peníze do obecní kasy, odmítlo.
Jiří Lengyel s odstupem času říká, že žádnou studii nemá a ani neví, jestli existuje. „Celé to bylo urážející, baví se s námi jako s debilama,“ říká vzrušeně na adresu firmy, jež chtěla větrníky postavit, když popisuje, co ho naštvalo. „Tváří se, jak to bude super nádherné, a přitom slibují kompenzaci. Ale kompenzace je náhrada za nějakou újmu, ne? Takže je to protimluv. Chovají se jako prodavači hrnců.“ Lengyela naštvalo i to, když někdo z obhájců projektu prohlásil, že podle nějaké studie zabijí větrné elektrárny méně ptáků než domácí kočky. „Když se oni ohání studií, tak jsem taky zmínil studii. Je to jedna jedna.“
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu