07:50
Kaddáfí, Hušák a další. Každý jednou nahlédne svůj konecDobrý den, vítám vás do nového dne i týdne. Kdo si přivstal, viděl nádherný východ slunce, kdo trávil včerejší večer u Vltavy v pražských Holešovicích, viděl zase při západu slunce, jak mohou vypadat barvy v pekle. To možná tuší i Muammar Kaddáfí, který drží v Tripolisu poslední části města a po čtyřiceti dvou letech se blíží - s největší pravděpodobností - jeho poslední dny u vlády. Jak chutná konec, pozná zřejmě dnes i dlouholetý vládce společnosti Sazka Aleš Hušák, který bude - také s největší pravděpodobností - po šestnácti letech odvolán z funkce šéfa podniku. Samozřejmě nesmím zapomenout, jak říká pan Patizon, včera jsme prožili čtyřicáté třetí výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa.Dnes má svátek Bohuslav, tak vše nejlepší, bude horko, v jižních částech Česka až třicet tři stupňů, Celsia samozřejmě. DJ, tedy dnes já, vás zdraví ze svého bytu s výhledem do krásné zeleně, která, když listí opadá, se změní na pohled na protější panelák. No, ten je čerstvě nabarvený, tak žádný stress.
08:15
Krátká polemika s předsedkyní sněmovnyJeště krátká připomínka výročí srpnového útoku na tehdejší Československa. Při prohlížení čerstvých zpráv jsem narazil na prohlášení některých tuzemských politiků k tomuto výročí. Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová říká - aspoň podle médií - že je ráda, že si už dvacet let můžeme připomínat toto smutné výročí ve svobodné zemi, což jsme podle ní v totalitě nemohli. Nemá tak zcela pravdu. Mohli a mnoho lidí si výročí připomínalo dokonce veřejně, stačí přípomenout roky 1988 a 1989. Jen to přinášelo jistá rizika, jako třeba hrozbu kriminálu, ztrátu zaměstnání nebo vyhazov ze školy. Prostě poměrně dost občanů už tehdy vnímalo, že svoboda za to riziko stojí. A po těch dvaceti letech jsem si jistý, že měli pravdu.
08:50
Newyorský prokurátor asi stáhne žalobu proti Strauss-Kahnovi„Newyorský prokurátor chce zítra požádat soud o stažení všech bodů obžaloby v případu bývalého výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna. DSK měl podle původního obvinění znásilnit pokojskou v jednom z tamních hotelů.“ Tolik citace zprávy, kterou převzaly světové tiskové agentury z nedělního vydání deníku New York Post. Obvinění stojí na vratkém základě už od počátku léta, kdy vyšetřovatelé zjistili závažné rozpory ve výpovědi korunní svědkyně Nafissatou Diall. Vyšetřovatelé mají údajně stále o nevině DSK velké pochybnosti, ale nevěrohodnost hlavní svědkyně nezaručuje jejich „vítězství“ u soudu. DSK bude zřejmě propuštěn z domácího vězení, ale pravděpodobně mu stále nebude povoleno opustit USA.DSK byl ještě nedávno žhavým kandidátem na křeslo francouzského prezidenta. Kromě Nafissatou Diall jej obvinila ze znásilnění, kterého se DSK měl dopustit v roce 2002, i francouzská novinářka Tristane Banon. DSK tedy není zdaleka za vodou a jeho případ budeme sledovat ještě léta. Určitě to bude zajímavé, kromě vyšetřování zločinu se dostanou do hry soukromé občanské žaloby, DSK by mohl po exekutivě USA požadovat obrovské odškodné. Ale ať případ skončí jakkoli, nebudeme moci mluvit o naplnění spravedlnosti. Budeme pouze sledovat, jak je svět práva a jeho psaných norem složitý. Možnou vinu DSK neodhalíme, ani jeho nevinu. Snad se něco přiučíme z nastávajícího tance paragrafů, precedentů a zákonů.
09:08
Odměny státních úředníků a přesun na LetnouČeská média dnes informují znovu o odměnách rozdělovaných na ministerstvu vnitra - tentokrát z doby, kdy vedl rezort Martin Pecina. Statisícové odměny za pár měsíců práce, a je otázkou jaké vlastně práce, samozřejmě provokují. Osobně mě ale více provokují ministři a státní úředníci, kteří odmítají zveřejnit, jaké odměny udělovali. A za co.Končím s domácí prací a zahajuji přesun do redakce, bohužel ne na kole, jak to dělá řada mých kolegů. V debatě jsem zaregistrobal přání antistressové písničky a slibuji, že se na nějakou později dostane.
10:20
Poslanec Šťastný navrhuje další verzi antikuřáckého zákona a DJ to vítáKrásný letní den zatím nepřinesl z tuzemska nějaké zajímavé či výbušné politické nebo ekonomické zprávy. Média tak rozebírají třeba opět tahanice kolem antikuřáckého zákona. Poslanec Boris Šťastný znovu navrhuje zákaz kouření v restauracích. Tedy aspoň v některých. Do kuřáckých restaurací by neměli mít přístup mladiství, tedy děti do osmnácti let. Zákon by měl začít platit snad od roku 2014.Dnešní DJ si minulý týden zapálil v zahrádce jedné z letenských kaváren a schytal okamžitě vyčítavý pohled od hostů, kteří seděli u vedlejšího stolu a obědvali. Okamžitě tedy svou cigaretu - s doprovodem omluvy - uhasil. Lepší jsou nekuřácké restaurace než kuřácké, o tom nepochybuje ani dnešní DJ, který s cigaretou strávil více než půl svého dospělého života. Už několikrát přestal kouřit, ale znovu a znovu propadá jakémusi nepochopitelnému mladistvému romantismu a s cigaretou se cítí dobře. Hlavně v kavárně. Je to čistě osobní přání, ale bude dobré, až tady bude protikuřácký zákon. A omlouvám se všem, kteří čekají písničku. Stávkuje mi jedna funkce na computeru a čekám, až ji přijde opravit náš IT tým.
11:33
Šest set miliard v krajském šuplíkuZe sedmi set miliard korun evropských dotací, určených na období 2007–2013 proplatila Evropská komise Česku zatím jen sedminu. Převod zbývajících peněz je ohrožen, pokud české úřady neprokáží, ža umí peníze využít bez plýtvání a korupce. Tolik citace z článku mého někdejšího kolegy Petra Holuba na Aktuálně.cz.Ilustrací plýtvání či možné korupce je audit využívání dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Jde hlavně o nákup nemocniční techniky pro holding Krajská zdravotní - v jehož čele stojí kmotr (dítěte Jiřího Paroubka) Petr Benda. Tedy v době příjmu dotací stál. Audit podle autora říká, že soutěž o nákup techniky byla zmanipulována a přístroje byly nakoupeny za zbytečně vysokou cenu.O Krajské zdravotní se toho napsalo v médiích hodně. Informace, že jsme neuměli z fondů tolik peněz vyčerpat je ale alarmující. Vláda škrtá z rozpočtu miliardy - což samozřejmě s dotacemi úplně nesouvisí, ale jde často o projekty, které by kraje samy o sobě finančně nezvládly a bez evropských dotací by musel investovat stát - a peníze ve výši půlky rozpočtu zůstávají mimo náš dosah. Vlastně premiér Petr Nečas by se mohl usmívat a tvrdit, že ve volbách do krajských zastupitelství byli zvoleni především sociální demokraté - a vidíte, jak hospodaří a bůhví jak by to vypadalo, kdyby byli u vlády! Ale pan Patizon mi říká, abych na takový způsob uvažování nepřistupoval. Že jeho už moc nezajímá, co kdo z politických stran pokazil, ale spíš to, co udělal dobře. A že by ho zajímalo, co všechno bylo uděláno dobře. Budu přemýšlet.
11:55
Karel Schwarzenberg - možná odejdeme z vládyJeště jedna novinka. Šéf TOP 09 v rozhovoru pro Týden připustil, že jeho strana může odejít z vlády. Důvodem je Ladislav Bátora jako vysoký úředník ministerstva školství. „Pro mě jsou důležité jeho rasistické výroky a chvála antisemitské knihy. A spolupráce s Národní stranou. To, že mě nazval prskajícím chudáčkem, mě neurazilo, protože někteří lidé mě urazit nemohou,“ říká ministr Schwarzenberg.Máme přede dveřmi další vládní krizi. Z mého pohledu nejzávažnější. Bez nějakého moralizování a pohoršování - Bátora nemá ve státní správě co dělat. A neměl by ho zachránit ani aktivistický bátorismus prezidenta Klause. Výhybka. Konečně se podařilo odstranit chybu. Nebyla v technice, ale v mém opakovaně mylném mačkání klávesy. Přesto si stále myslím, že máme perfektní den.
12:24
Dlouholetý pán tuzemského hazardu Aleš Hušák přece jen skončilPřidávám ještě jednu novinku ze zpravodajských serverů. Předseda představenstva Sazky Aleš Hušák oznámil, že končí dobrovolně ve funkci a vzápětí jej z funkce odvolala i valná hromada společnosti. „Lidé, kteří něco budují a stavějí, tedy i já, se dopouštějí chyb,“ připustil Aleš Hušák, nicméně své chyby neupřesnil.Nějak mě nechává konec Aleše Hušáka chladným. Sazka je v podstatě soukromá společnost, byť vlastněná sportovními svazy. Sportovci léta okrádali jako akcionáři sami sebe a teď pláčí, že ve sportu není dost peněz. Ale je, podle expertních výpočtů proteče českým sportem ročně na dvacet miliard korun. Většinou od soukromých sponzorů. Sazka, která měla v náplni práce živit ze zisků sportovce, selhávala a selhávala, až úplně selhala. Aleš Hušák dnes ve své vile na ostrově Menorca řeší podle svých prohlášení nové výzvy. „No, já bych ho už k ničemu nevyzýval,“ říká pan Patizon. A ptá se mě, kdy ministerstvo financí konečně schválí nový loterijní zákon - už na něm pracuje intenzivně od roku 2007 - který zamezí praní špinavých peněz a neúměrným ziskům v tomto oboru. „V roce 2014, těsně po antikuřáckém zákonu,“ soudím, ale mister Patizon není s mou odpovědí spokojen. Tak mu pustím jeho oblíbenou skladbu, ať má aspoň z něčeho radost. Tedy aspoň její část…
13:22
Nejasné zprávy z Tripolisu. Jisté je, že se Kaddáfího konec blížíSvětové agentury hlásí, že situace v libyjské metropoli Tripolisu je nepřehledná. Rebelové prý ovládají většinu města. Vládní zdroje hlásí velké množství obětí na straně povstalců, naopak povstalci tvrdí, že mají v rukou devadesát pět procent města, aniž by utrpěli výraznější ztráty. Do centra města prý vjíždějí povstalecké nákladní vozy a pickupy, vyzdrojené kulomety a raketami, aniž by vládní jednotky kladly větší odpor. O tom, kde se skrývá libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se jen spekuluje, televize Al-Džazíra uvedla, že povstalci zajali jeho syny, jiné zprávy uvádějí, že Kaddáfího syn Chamíz stojí v čele obrněné kolony, směřující k centru města.Řekl bych, že do večera budeme moudřejší, už to skutečně vypadá na konec diktátora. Vzpomněl jsem si na rok 1986, bylo to pár dnů poté, co americké letouny bombardovaly na příkaz tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana Tripolis a Benghází. Na oplátku za teroristický útok na berlínskou diskotéku, při němž zahynuly desítky lidí. Podle informací CIA stál za teroristickým útokem Kaddáfí. Tehdy jsem byl zaměstnán jako myč oken, zrovna jsem měl práci v centru, v ředitelství Čedoku. Vzpomínám si, jak zaměstnanci této komunisty protežované firmy neuměli skrývat radost z amerického útoku. Byla to pro ně taková malá naděje na konec totality. „I oni?“ ptal jsem se v duchu z parapetu při mytí oken. „To asi nebude s tou pevnou komunistickou hrází tak pevné.“ Nebylo. Into the night.
13:30
Žádná vládní krize, ale slušný průšvih a ostudaKdyž neodejde pan Bátora, půjdeme my. To je zásadní věc. Buď jsme stále demokratická republika, nebo bereme fašismus jako docela zajímavý názor, který by měl být zastoupený na ministerstvu školství. Pro mě je to důležitější než čísla v rozpočtu nebo budoucnost nějakého konzulátu v nějaké zemi, říká Karel Schwarzenberg. Odpověď? Neuvažuji o odvolání pana Bátory. Na tom trvám. Vyřizuje světu ministr školství Josef Dobeš s tím, že je připraven projednávat na vládě „klíčové, nepopulární reformní kroky“.To se už nedá moc přejít poznámkou o další vládní krizi. Autor těchto řádků připomíná, že KS byl dlouhá léta majitelem Respektu a jeho (autorův) názor tedy nemusí být nestranný. Problém není v panu Bátorovi, ale v lidech, kteří jej drží, a kteří zřejmě sdílejí jeho názory. Pravděpodobně jsou dost zbabělí na to, aby fašizující myšlenky sami prodávali a tak před sebe vystrčili muže, který dělá za ně špinavou práci. Tak tedy nemluvme o vládní krizi. A na uklidnění pouštím jednu starou písničku z doby, kdy k nám vtrhla vojska Varšavské smlouvy.
14:37
Levnější pohonné hmoty a nový šéf SazkyCeny pohonných hmot letí dolů a novým šéfem Sazky se stal předseda Asociace extrémních sportů Marek Hájek. Jen na krátko, než Sazka najde nového majitele. Je čas na oběd, ke kterému si pustím jednoho ze svých oblíbených muzikantů.
15:33
Favoritem vlády je uhlí. Přinese bezpečíServer Aktuálně.cz upozorňuje na linku, kterou provází čerstvě schválený vládní dokument nazvaný Koncepce surovinové a energetické bezpečnosti České republiky. Samotný materiál prosazuje orientaci na jadernou energetiku, navrhuje dostavět další dva bloky v Temelínu, rekonstruovat Dukovany a postavit další jadernou elektrárnu. Dalším favoritem vlády je uhlí, bez něhož podle kabinetu Petra Nečase prostě nebude za pár let teplo v některých velkých městech. Třeba v Praze a Hradci Králové. Obnovitelné zdroje jsou pro vládu hudbou daleké budoucnosti.Teď k té lince. Sice ne na tvrdo, ale materiál zase oprašuje prolomení limitů uhlí. Už dávno je zapomenuta tři roky stará koncepce ministra Bursíka, který požadoval tyto zásoby uhlí prostě odepsat, protože spalování uhlí přináší problémy v životním prostředí. Vlastně se hraje spíše o to, kdy budou limity prolomeny.Musím přiznat, že v dnešním vedru se zásoby uhlí odepisují - hlavně od počítače - hodně jednoduše. Je to téma, které potřebuje forenzní přístup a jasná data. I když o tématu občas píši a po těch datech pátrám, zatím jsem je nezískal. Nejsou. Nevíme, co nás bude stát jaderná energie nebo kopání uhlí. Přímé náklady se dají spočítat, ale vedlejší dosud nikdo nespočítal. Vlastně neexistují ani tvrdá data, kdy vlastně předlimitní zásoby uhlí skončí. Do dvaceti let, jak tvrdí energetici? Do padesáti, jak tvrdí někteří nezávislí experti? Do osmdesáti, jak spočítali ekologičtí experti? A jak ničení krajiny působí na psychiku lidí? Dá se to spočítat? Je tu expertíza? Stop, říká pan Patizon. Jsi novinář. Najdi odpovědi. Mlčím. "So what," říká pan Patizon, tak to někdo vyřeší za tebe. Mlčím.
15:55
Kalousek chce podle Pavla Drobila svrhnout Nečasovu vládu.ODS prý nevěří tomu, že za požadavkem TOP 09 na odchod vysokého úředníka ministerstva školství je odchod toho úředníka z funkce. Místopředseda ODS Pavel Drobil prý míní, že může jít o pokus vyvolat nové volby a položit vládu Petra Nečase. Miroslav Kalousek úvahu popřel.Ministr Miroslav Kalousek je mistr zákulisních tahů a intrik. O tom se nedá moc pochybovat. Ale nedá mě to a posílám (po vzoru svého kolegy Honzy Vitvara) panu Drobilovi a ODS jednu pěknou paranoidní písničku.
16:53
V tomto počasí může pomoci led. I ten z NHLKdo se stane nejproduktivnějším českým hokejistou v nastávající sezoně NHL? Touto zajímavou otázkou se zabývají na serveru MF DNES. Tipují Patrika Eliáše, Jaromíra Jágra či Davida Krejčího. Nebo že by Tomáš Plekanec?Ta zpráva mě zaujala hlavně proto, že působí chladně. Led. Zima. V mé podkrovní kanceláři působí ta slova jako živá voda. Já osobně tipuji Davida Krejčího. Ale často se mýlím. Naštěstí nesázím. V sobotu jsem si taky myslel, že v tenisovém matchi zvítězí Tomáš Berdych nad srbským šampiónem Novakem Djokovičem, a jak to dopadlo. V pokerových turnajích neumím najít favorita vůbec a když občas sleduji na obrazovce golf, nikdy nevyhraje ten, koho jsem hádal jako vítěze. Hlavním poselstvím této zprávy je ale led.Prostě jsem rád, že jsem naživu. A příští zpráva bude rozumnější. Slibuji. A teď písnička.
17:54
Události na ČT a to co se kolem nich děje, je tragédieVýkonný ředitel oddělení nových médií ČT Milan Fridrich doufá, že ve volbě nového ředitele ČT uspěje kandidát zvenčí. "To, co se děje kolem Událostí je tragédie. Veřejná služba musí v hlavním vysílacím čase zaujmout diváka," říká Milan Fridrich. Podle něj by neměl být problém Události pozvednout, ale nikdo s tím zatím nezačal. Podle Fridricha má ČT na to, aby hlavní zprávy veřejné televize byly stejně úspěšné jako celý zpravodajský program ČT24.Nezbývá, než s invenčním manažerem České televize souhlasit. A řečeno slovy našeho pana prezidenta - to tak silně, že jsme to museli zmínit.
18:04
Člověče, nezlob se patří nám všem!Nejvyšší soud rozhodl, že stolní hra Člověče nezlob se! patří všem. Nikdo nemá právo zaregistrovat si na toto jméno ochrannou značku. Dobrá zpráva. Váš dnešní DJ se loučí, trochu se omlouvá za mírné pomatení smyslů kolem páté odpoledne. Asi za to mohly mraky věštící bouřku. Přeje všem čtenářům krásný zbytek dne i týdne a roku. I když to poslední asi bude mít možnost jako DJ udělat letos znovu. Těším se na shledanou.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].