08:00
Friday, I am in love…Tahle pecka od The Cure mi naskočí v hlavě každé páteční ráno zhruba deset vteřin po tom, co rozlepím oči. Ani nevím proč. Od roku 1992 uplynulo už hodně vody, ale pořád je dobrá…V roce 1992 spatřila světlo světa také první počítačová hra typu First Person Shooter - Wolfenstein 3D. V Německu ji sice kvůli nacistické symbolice zakázali, ale miliony hráčů po celém světě dodnes vzpomínají na zadostiučinění, které v člověku vyvolala likvidace Adolfa Hitlera v poslední úrovni. Na pevném disku počítače vyžadovala prostor celých 8 MB, takže si ji rozhodně nemohl zahrát každý.Dobré ráno!
09:00
Premiéra pro letouny CASADopravní letouny CASA C-295M provozované Vzdušnými silami AČR mají za sebou první ostrý let do Afghánistánu. Včera se jeden ze čtyř provozovaných exemplářů vrátil z Afghánského Kábulu, kam v úterý odstartoval s nákladem náhradních dílu pro český kontingent. Zpět do ČR se na jeho palubě vrátilo dvanáct vojáků nasazených v provincii Wardak. Let proběhl bez problémů a podle prohlášení velitele 24. základny dopravního letectva plukovníka Jiří Vávry byl o 50% levnější, než kdyby se použil letoun Airbus.Společnost OMNIPOL se tedy může radovat, protože se po letech konečně podařilo vyřešit problémy s nespolehlivým systémem vlastní obrany letounu, bez kterého se podle platných předpisů nedá do Afghánistánu létat.Posádce je samozřejmě nutno pogratulovat, ale nic to nemění na faktu, že CASA stále zůstává symbolem plýtvání resortu obrany při nákupech techniky. A dlouho bude.
10:00
Rath obviněnPoslanec David Rath byl obžalován státním zástupcem Petrem Jirátem spolu s dalšími deseti lidmi. Před necelým rokem byl bývalý hejtman zadržen policií a obviněn z přijetí úplatku ve výši sedmi milionů korun. Podle žalobce Petra Jiráta Rath plánoval získat až dvaadvacet milionů korun, do svého zatčení jich stihl inkasovat šestnáct. Pokud ho soud uzná vinným, může za mřížemi strávit dalších jedenáct let.Před 14 dny přitom se Vrchní státní zastupitelství v Praze začalo zabývat údajnou manipulací s odposlechy v Rathově spisu. Jeho obhájce tvrdí, že byly falšovány přepisy odposlechů tak, aby se v nich neobjevily části svědčící o nevině obviněného.Zprávu přinesla ČTK.
11:15
Eric Harroun má problémPokud vám jméno Eric Harroun nic neříká, tak je to v pořádku. Zpoza oceánu k nám hype okolo tohoto muže ještě nedorazil. Třicetiletý rodák z arizonského Phoenixu se stal vděčným tématem řady médií díky své neobvyklé zálibě, kterou je boj proti Assadově režimu v Sýrii. Harroun před deseti lety odešel z americké armády poté, co utrpěl při nehodě vážná zranění. Následně pracoval v hypoteční společnosti, ale touha po dobrodružství ho dostala až na Blízký východ. Nachomýtl se k egyptské revoluci, nějaký čas pobýval v Libanonu a nakonec před pár měsíci zamířil přes Turecko do Sýrie. V příhraničním městě Azaz dostal odstřelovací pušku a Kalašnikov a přidal se k Brigádě Amr ibn al-'As, jedné z mnoha opozičních skupin. Po první velké akci se ale ztratil a nakonec mu pomohli příslušníci skupiny Džabhat al-Nusra, se kterými následně zůstal necelý měsíc. Problém je, že skupinu Džabhat al-Nusra americké úřady spojují s Al-Kájdou a v jejích řadách bojují převážně zahraniční džihádisté. Přidejme k tomu fakt, že Harroun nezapomněl na svůj facebookový profil nahrát několik fotek z místa bojů a poskytnout pár lehce zvláštních rozhovorů po Skypu a emailu různým médiím. Nakonec se na začátku března vrátil zpět do Turecka, ovšem bez pasu a proto začal hledat pomoc na americkém konzulátu v Istanbulu. Místní operativci z FBI a CIA z něj příliš nadšení nebyli, ale zhruba před týdnem se Harroun nakonec dostal zpět do USA. Při dobrovolném rozhovoru s vyšetřovateli FBI ale přiznal, že se přímo účastnil bojů po boku ozbrojenců z Džabhat al-Nusra. Toto dobrovolné přiznání federálním úřadům stačilo k tomu, aby Harroun promptně obvinili z pokusu použít zbraň hromadného ničení mimo USA. V jeho případě mělo jít o protitankový granátomet. První slyšení čeká Harrouna příští pondělí…Co z toho vyplývá? Pokud se nudíte, raději si pořiďte medvídka mývala. Pokud vám to nestačí a chcete si užít dobrodružství uprostřed občanské války, dávejte alespoň pozor, pod čí vlajkou vlastně bojujete. A nenahrávejte fotky na Facebook…
12:00
Americké tanky odjely z NěmeckaPo 69 letech opustily poslední tanky americké armády území Německa. 22 exemplářů tanku Abrams bylo odsunuto zpět USA v souvislosti s konečným rozpuštěním dvou bojových brigád, které působily na základnách v Baumholderu a Grafenwöhru. "Zatímco tyto tanky plují lodí zpět do USA, uzavíráme jednu kapitolu historie", nechal se slyšet vojenský policista Jeremy Jordan, jehož jednotka na odsun dohlíží. V dobách studené války bylo na území západního Německa až dvacet obrněných divizí států NATO, které dohromady disponovaly zhruba 6000 tanky.Dobrá zpráva. Sovětských tanků jsme se zbavili před dvaceti lety, takže ty americké stejně neměly v Evropě žádného protivníka. Bust a move!
13:10
Rusové jsou v kliduKimova okupace zpravodajských serverů i sociálních sítí pokračuje. Pečlivě dávkované výhrůžky, které udržují většinu redakcí v očekávání toho, s čím severokorejský režim přijde příště, se dnes rozrostly o další exemplář. Severokorejci vyzvali Rusko, aby zvážilo stažení zaměstnanců ze své ambasády v hlavním městě. A to někteří komentátoři v lednu předvídali, že mají Severokorejci zásobu výhrůžek nejdéle do poloviny března.Rusové prý zatím žádnou potřebu stahovat své občany ze země nevidí. Kreml možná víc zajímá prohlášení opozičního aktivisty Alexandra Navalného, který se včera v rozhovoru pro televizi Dožď nechal slyšet, že by se rád v budoucnu stal prezidentem. "Chci dělat věci, aby 140 milionů lidí, kteří obývají tento stát, ve kterém ropa a plyn tečou ze země, nemuselo žít v chudobě…", zaznělo z jeho úst. Problém je, že Navalný čelí obvinění z hospodářské kriminality a Kreml ho pravděpodobně pošle za mříže.
14:05
Křeček je jedné krve s VarvařovskýmAlespoň to řekl ČTK, která se ho ptala, jak vidí budoucí spolupráci s ombudsmanem Pavlem Varvařovským, pro kterého bude pracovat jako jeho zástupce. Prý ho bude ve všem podporovat a souhlasí s jeho kroky. Problém je, že jako jeho nově zvolený zástupce zatím neví, kdy se s ním setká. Varvařovský otevřeně přiznal, že si ho jako svého zástupce nepřeje a že dával přednost Filipu Dienstbierovi. Možná negativa plynoucí ze zvolení známý obhájce práv nájemníků a bývalého poslance za ČSSD do této pozice lze prý snadno vyrušit tím, že mu jeho nadřízený Varvařovský dá na starosti kontrolu zalévání květin v úřadu. Ombudsman sice nemůže ovlivnit to, koho mu poslanci jako zástupce zvolí, ale je zcela na něm, jakými úkoly ho pověří.Problém je, že úřad ombudsmana minulý rok musel řešit přes osm tisíc podnětů a schopného zástupce potřebuje. Je otázka, zda-li jím polarizující člověk typu Stanislava Křečka může být…No likes from me. Tahle pozice by skutečně neměla být trafikou pro zasloužilé partajní činovníky.
15:05
Náramek proti únosuOrganizace Civil Rights Defenders testuje komunikační náramek určený pro pracovníky nevládních organizací, kteří se pohybují v nebezpečných oblastech a hrozí jim únos nebo fyzický útok. Nositel zařízení ve formě náramku může v případě potřeby spusti alarm, který pomocí mobilní sítě a satelitní navigace určí jeho polohu a zároveň odešle předem nastavenou zprávu na Facebook a Twitter. Alarm se spustí také automaticky v případě, že se někdo pokusí náramek sundat. Copak o to nápad je to hezký. Ti, kteří jsou například ve výkonu trestu domácího vězení, by o tom mohli vyprávět. Ne, vážně - ochránci lidských práv si jistě zaslouží co nejlepší ochranu v místech, kde je jejich činnost ohrožuje na životě. Jen aby jednoho dne nebojovali proti vládám, které začnou podobné náramky také používat pro všechny své obyvatele.
16:00
Nečasův podpisPremiér Petr Nečas (ODS) si může před koncem pracovního týdne oddechnout. Podpis, který připojil pod amnestii vyhlášenou na Nový rok tehdejším prezidentem Václavem Klausem, nebyl trestný. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 oznámení na předsedu vlády uložilo a nebude se jím dále zabývat. O prošetření Nečasova postupu požádali předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Štěch ČTK řekl, že s rozhodnutím nesouhlasí a že by se proti němu chtěl odvolat.Kdo ví, třeba to mistrovi tragických výrazů vyloudí úsměv na tváři. Už se staly divnější věci…
17:00
Konec vysíláníTak, a pro dnešek máme hotovo. Děkuji vám za přízeň a příště vám slibuji méně politiků a více legrace. Vážně.Nezapomeňte si obstarat nové číslo Respektu, ve kterém najdete článek Petra Třešňáka o temné části valdického kriminálu, o které se dosud nemluvilo. Bude to stát za to…A song na závěr!
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].