Volby v USA ukázaly, že Amerika není ztracený případ
Demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů. Donald Trump může být pouze přechodným jevem americké politiky
Jednobarevná nadvláda Donalda Trumpa nad americkou politikou skončila. Dramatické volby tentokrát nepřinesly nečekané zvraty, dopadly v podstatě tak, jak předpokládaly průzkumy. Kongres, dosud zcela ovládaný republikány, a tudíž podporující prezidenta, bude příští dva roky do prezidentských voleb rozpolcený. Republikánům se podařilo uhájit Senát, vlastně v něm většinu ještě posílili. Demokraté naopak ovládli dolní komoru, Sněmovnu reprezentantů, což významně změní poměry na politické scéně.
Americká demokracie nadále funguje, mohlo by se vlastně říci, že je živější než dříve. K volbám přišlo v úterý zhruba o 30 miliónů Američanů víc než k obdobnému klání v roce 2014 (volby v polovině prezidentského funkčního období nemá smysl srovnávat s těmi, v nichž se zároveň rozhoduje o šéfovi Bílého domu).
Během dvou let Trumpova vládnutí s plnou podporou republikánského Kongresu nedošlo k zásadnímu narušení demokratického systému, což je samozřejmě skvělé. Trumpistický populismus není neporazitelný - ani se nestal preferovaným postojem většiny. Po volbách je naopak jasné, že ho významná část Američanů stále radikálněji odmítá. Zároveň se v trump žádném případě během dvou let u moci neznemožnil: v části populace vyvolává nadšení, pro druhou část Ameriky je i nadále přinejmenším přijatelnou variantou.
Prezident svou intenzivní osobní kampaň soustředil především na obhajobu klíčových senátních křesel a jím podporovaní kandidáti také uspěli. Spojené státy jsou hluboce rozpolcené a tvrdě bojují o další směřování země. V podstatě tímto okamžikem se rozbíhá kampaň, jež za dva roky rozhodne, zda Donald Trump zvítězí podruhé.
Tímto okamžikem se rozbíhá kampaň, jež za dva roky rozhodne, zda Donald Trump zvítězí podruhé.
Teoreticky by mu v tom mohlo zabránit právě nové rozložení sil v Kongresu. Demokraté získali nejen možnost prosazovat vlastní zákony a blokovat legislativu Bílého domu, zásadním způsobem se navíc zvýšily jejich možnosti vládu kontrolovat a vyšetřovat. Vyšetřovací komise ustavené ve Sněmovně reprezentantů mohou oficiálně žádat po Bílém domě vládní dokumenty a předvolávat ke slyšením jednotlivé členy vlády, čehož demokraté nepochybně využijí.
Jejich nadvláda nad dolní sněmovnou otevírá také možnost zahájit pokus o odvolání prezidenta, nicméně tato varianta je v tuto chvíli málo pravděpodobná. Demokraté nejen nemají potřebnou většinu v Senátu, jejich umírněnější část před aktivistickým chaosem pokusu o impeachment varuje - a zdá se, že k radikálnímu postupu by svolila pouze v případě nečekaných a zásadních odhalení vyšetřování spolupráce Trumpovy kampaně s Ruskem.
V tuto chvíli se zdá, že na straně demokratů převažuje snaha prezentovat se během následujících dvou let jako odpovědná, racionální alternativa s jasným praktický programem zaměřeným na zdravotnictví, výstavbu infrastruktury a reformu volebního systému, například neprůhledné financování kampaní nebo překreslování volebních okrsků.
Nadvláda demokratů nad dolní sněmovnou otevírá možnost zahájit pokus o odvolání prezidenta, tato varianta je ale v tuto chvíli málo pravděpodobná.
Pro demokraty bude v nadcházejících měsících také klíčové, zda se jim podaří nalézt dostatečně výrazného vyzyvatele Donalda Trumpa do příštích prezidentských voleb. V průběhu kampaně různí demokratičtí kandidáti podle naladění jednotlivých okrsků kombinovali radikálnější aktivistickou agendu s velmi umírněným, pragmatickým přístupem. Jaký přístup zvolí před příštími volbami, zatím není v jejich případě jasné - na rozdíl od úřadujícího prezidenta, pro nějž je vyhrocená konfrontace zásadní a osvědčenou taktikou.
Pro americké spojence je klíčovou informací zpráva, že Donald Trump skutečně může být pouze přechodným jevem americké politiky. Zároveň je může znepokojovat, že z americké politiky prakticky zmizel konsenzus a že postoje jednotlivých vlád se mohou napříště zcela radikálně lišit. Trumpův nacionalismus, včetně sklonu k rozbíjení mezinárodního systému volného obchodu, je v tuto chvíli pevnou součástí americké politiky. Spojenci si nemohou být jisti, jaké budou postoje příští americké vlády a do jaké míry se bude řídit závazky svých předchůdců.
Výsledky amerických voleb (ve chvíli vzniku textu se ještě stále dopočítávají) nejsou důvodem k bouřlivým oslavám, současně narušují trend stále se prohlubující skepse. Donald Trump a jeho pohled na svět citelně oslabili - a to navzdory rychle rostoucí ekonomice, stoupajícím platům i rekordně nízké nezaměstnanosti, tedy faktorům, jež se obvykle považují za klíčové.
V průzkumech u volebních místností se objevoval výrazný kontrast mezi spokojeností voličů s ekonomickým vývojem a zásadním nesouhlasem se směřováním země. Výsledek navíc není úplně remízou, jak by se mohlo zdát, v případě Senátu, v němž se vždy volí pouze třetina křesel, byla právě letošní baterie hlasování pro demokraty silně nevýhodná. Po úplném sečtení výsledků bude také zajímavé, jaký bude celkový poměr hlasů odevzdaných pro demokratické a republikánské kandidáty. Připomeňme si, že již v prezidentských volbách získal Donald Trump o několik miliónů hlasů méně než jeho soupeřka Hillary Clinton.
V každém případě Amerika není ztracený případ.
Přečtěte si více k tématu
Demokraté stále hledají tvář, kterou proti současnému prezidentovi postaví
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].