Hlavně proti Putinovi. Vítězem voleb v Moskvě je chytré hlasování
I po vyloučení opozičních kandidátů ztratilo Jednotné Rusko v městském parlamentu třetinu křesel
V ostře sledovaných víkendových volbách do moskevské městské dumy významně ztratili politici spojení s prezidentem Vladimirem Putinem a vládnoucí stranou Jednotné Rusko – a to navzdory tomu, že se Kreml snažil výsledek voleb předem zrežírovat tím, že zakázal kandidovat několika desítkám nezávislých politiků.
Putinovi lidé nakonec v nedělních volbách získali 26 ze 45 křesel a budou tedy mít v městském parlamentu i dál pohodlnou většinu, oproti 38 křeslům před pěti lety je to však výrazně hubenější vítězství. Na druhém místě skončili komunisté se třinácti křesly, další tři křesla získala strana Spravedlivé Rusko. Tyto strany lze stěží považovat za opravdovou opozici, obě dvě na celostátní úrovni dlouhodobě podporují zájmy Kremlu. Skutečná ruská opozice přesto označuje výsledek voleb za velký úspěch a porážku Kremlu.
Její neformální lídr a známý Putinův kritik Alexej Navalnyj totiž před volbami doporučil občanům hlasovat takticky pro politiky, kteří mají největší šanci porazit kandidáty vládnoucího Jednotného Ruska. Pro voliče vytvořil internetovou aplikaci zvanou chytré hlasování, která občanům radila, koho volit právě ve svém obvodu. V mnoha případech to přitom znamenalo hlasovat pro komunistické kandidáty. Cílem bylo narušit absolutní nadvládu Putinovy strany nad hlavním městem – a to se podle Navalného nyní podařilo. „Volby ukázaly, že chytré hlasování funguje,“ komentoval výsledek Navalnyj. V dumě navíc kromě prokremelských stran nově zasedne také liberální a nezávislá strana Jabloko, která získala čtyři křesla a slibuje, že bude hájit demokratické principy. „Je to fantastický výsledek,“ dodal Navalnyj.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Zatím nevidím podmínky pro novou peresrojku
Známý opozičník do voleb původně vyslal několik svých spolupracovníků, ti však byli ze soutěže vyloučeni na základě vykonstruovaných důvodů – stejně jako další nezávislí kandidáti, většinou oblíbení komunální zastupitelé, kteří se chtěli ucházet o přízeň voličů o úroveň výš v celoměstském parlamentu. Zhruba dvacítka těchto nepřipuštěných kandidátů proti vyškrtnutí protestovala v ulicích Moskvy, ale policie je uvěznila a tisíce jejich podporovatelů zbila během pokojných průvodů v centru města. Uvěznění politiků a tvrdé potlačení protestů v červenci a v srpnu vedlo k největším politickým demonstracím v Moskvě za posledních sedm let. Nejmasovějšího protestu se účastnilo asi 60 tisíc lidí. Navzdory demonstracím nicméně státní úřady stanovisko nezměnily a vyškrtnuté kandidáty k volbám nepřipustily. Navalnyj proto doporučil obyvatelům dvanáctimilionového města hlasovat takticky pro kohokoli jiného než pro vládní politiky.
Obliba vládní strany je aktuálně velmi nízká kvůli nepopulárním ekonomickým reformám, především pak rozhodnutí zvýšit důchodový věk o pět let. Zástupci Jednotného Ruska proto v aktuálních volbách raději kandidovali jako nezávislí. Navalného aplikace přesto voličům rozklíčovala, kdo ve skutečnosti zastupuje Kreml. Jedním z těch, kteří v Moskvě kvůli chytrému hlasování neobhájili křeslo, byl i lídr strany v hlavním městě Andrej Metelskyj, jenž byl poražen komunistickým kandidátem. Právě komunisté byli hlavními příjemci chytrého hlasování.
Jedním z úspěšných kandidátů, kteří naopak díky chytrému hlasování uspěli, byl teprve 28letý a nepříliš známý Jandijev Magomet ze strany Spravedlivé Rusko, který v okrsku v centru Moskvy porazili političku Valerii Kasamaru z Jednotného Ruska. Magomet po svém úspěchu před novináři připustil, že místo něho měl vyhrát nezávislý politik a úspěšný komunální zastupitel Ilja Jašin, kterému však nebylo umožněno kandidovat. A připustil také, že vyhrál jen díky chytrému hlasování, protože jeho kampaň byla minimální.
Podle komentátorů je kromě Navalného chytrého hlasování nesporným „vítězem“ voleb také příchod čtyř politiků ze strany Jabloko do městské dumy. S touto liberální stranou, která byla v 90. letech zastoupena i v celostátním parlamentu, do dumy přichází skutečná opozice. „Tohle nebyly opravdové volby, řada kandidátů, kteří by za normálních okolností vyhráli, vůbec nesmělo kandidovat,“ napsala na Twitteru po vyhlášení výsledků nová městská poslankyně za Jabloko Darja Besedina. A dodala, že hned po prvním zasedání dumy navrhne její rozpuštění. Podobně odbojně mluvil i zakladatel strany Grigorij Javlinskij: strana prý bude nyní bojovat za propuštění všech politických vězňů, kteří byli během léta uvězněni kvůli demonstrování za svobodné volby. Jabloko bude v moskevské dumě zastoupeno poprvé od roku 2005.
Kreml se ztráty v Moskvě snažil bagatelizovat vyzdvihováním úspěchů v jiných městech, kde se konaly regionální volby. Ve všech šestnácti regionech získali post gubernátora kandidáti Jednotného Ruska. „V součtu pro nás byly volby velmi úspěšné,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Optimismus Navalného a spol. je tedy třeba vnímat v tomto širším kontextu. I po volbách zůstávají dál ve vězení demonstranti, kteří byli za účast na pokojných shromážděních odsouzeni k několikaletým trestům. Opoziční politiky také během podzimu čekají další soudy za organizování nepovolených demonstrací, za což jim hrozí vysoké pokuty. Volby také ukazují, že většině Rusů na jejich výsledcích nezáleží a politice nevěří – k volbám v Moskvě přišlo jen 22 procent voličů.
Podle komentátora nezávislého deníku Novaja Gazeta přesto výsledky v Moskvě přinesly špetku naděje na změnu poměrů v autoritářském Rusku. I Kirill Martynov vyzdvihuje úspěch chytrého hlasování, které narušilo typicky předvídatelný výsledek a přivedlo do dumy mimo jiné kandidáty strany Jabloko. „Volby neproběhly podle předem připraveného scénáře, ve který úřady doufaly. Opozice sice v Moskvě zatím nemůže vyhrát, ale dokáže předvést bitvu,“ píše ve svém komentáři.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].