0:00
0:00
Periferie19. 7. 20133 minuty

Občanský plat pro každého?

O jedné radikální myšlence

Nezaměstnanost, ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Představte si, že každý občan dostane od státu peníze - a to každý měsíc od narození až do smrti. Nebude muset pracovat ani dokazovat, že práci hledá. Peníze dostane jen kvůli tomu, že žije. Bude to jeho občanský plat. Zmizí všechny státní sociální dávky a byrokracie, která je spravuje – nahradí je tahle jediná částka, kterou dostanou chudí, bohatí i ti mezi nimi.

Tento „plat“ bude dost velký na to, aby si člověk mohl zvolit život bez práce a být jen s rodinou, pečovat o rodiče, zahrádkařil, cestoval, hrál divadlo na nádraží, vedl dětské kroužky ve své vesnici. Byla by ale současně dost nízká na to, aby většina lidí pořád radši pracovala a vydělala si tak na současný luxusní životní standard, na nové televize, iPhony, stále nové šaty a boty. Je to celé utopie, že?

Možná, vychází ale z reálného problému. V západním světě dlouhodobě mizí práce. Zvyšuje se produktivita ekonomiky, stroje nahrazují lidskou sílu, místo zaměstnání na dobu určitou vznikají „atypické“ (časově omezené, částečné) úvazky a na okraji trhu práce zůstává zhruba desetina pracovníků, které ekonomika vlastně nepotřebuje. Žijí ze sociální pomoci, kterou stát neustále zpřísňuje a většina společnosti na ně shlíží jako na „příživníky“.

Řešením je podle některých sociologů a ekonomů právě garantovaný základní příjem, tedy v úvodu zmíněný „občanský plat“ pro každého. Částečně by oddělil příjem a práci, které jsme se v minulých dvou set letech naučili vnímat jako neoddělitelné. Velmi zkratkovitě řečeno by tím pojem nezaměstnanosti zmizel ze světa, slovo „práce“ by prý v lidech už neasociovalo jen výdělečný džob.

titulka ipad Autor: Respekt

V novém čísle Respektu 30/2013 vyjde článek o této radikální ideji.

Zatím není cílem aktivistů prosadit ji do reality. Chtějí vyvolat větší veřejnou debatu, přinutit nás k debatám. Tedy nejen k ťukání na čelo, které je zřejmě první reakcí většiny lidí, když o nápadu uslyší poprvé.

Debata je nejvíce rozvinutá v německy mluvících zemích. Na závěr proto slova „waldorfského miliardáře“, jak Němci přezdívají zakladateli sítě drogerií dm Goetzi Wernerovi: „Dnešní svět je tvořený idejemi, které v minulosti působily jako utopie. Podobně budoucnost nevzejde z ničeho, ale z našich současných představ – proto ji musíme promýšlet.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].