Brexit, Zeman a Fico aneb Proč lidé škodí sami sobě?
Není útěchou, že jiné národy trpí stejným morem neznalosti jako my ve střední Evropě
V roce 1665 řádil v Londýně mor, město páchlo smrtí a tunami odpadu, jež neměl kdo uklízet. Londýňany rozčilovalo, že se rozmnožili psi a kočky, a žádali starostu, aby je dal střílet. Bylo zabito na 4 000 zvířat, která ve skutečnosti dělala užitečnou práci, protože chytala potkany šířící mor. Londýňané si tedy sami zavinili, že mor se šířil rychleji a víc jich pak zabil - 20 procent obyvatel města. „Mnoho lidí a zvířat zemřelo v této krizi neznalosti,“ napsal britský filosof Leif Wenar. A dále ve svém eseji optimisticky tvrdí, že neznalost, tento skutečný mor lidstva, už je snad vymýcena.
Já si jeho tvrzením bohužel vůbec nejsem jist. Pokud má Wenar pravdu, jak si vysvětlit ten hluboký rozpor, že výrazná většina Východoevropanů si sice pochvaluje EU a otevřené hranice, ale zároveň volí politiky, kteří přispívají k rozpadu EU a obnovení hranic? Jak si vysvětlit, že tolik Čechů a Slováků jde proti svým vlastním zájmům a volí politiky, kteří slouží Moskvě, jejíž hlavním cílem je – kromě jiného - rozbít EU?
Jedním vysvětlením může být samozřejmě to, že je volí proto, že jsou stejně zlí jako tito politici. Proto je přitahuje zloba, která vyzařuje ze Zemana či Fica - ale třeba také z Donalda Trumpa, abych nezůstal jen ve střední Evropě. Jenže to je v rozporu s přirozeností světa.
Nemůže být přece ve společnosti tak velký počet špatných lidí, to by se lidstvo už dávno vyvraždilo. Jediným rozumným vysvětlením je, že nejsme ani o krůček dál, než byli Londýňané v 17. století. Vinou stejné neznalosti nám uniká poznání, kdo nás opravdu smrtelně ohrožuje. Nejsou to uprchlíci, nejsou to dokonce ani islámští teroristé. Je to Rusko.
Lidé věří mýtům a pověrám se stejnou vervou jako kdysi. Věří zmiňovaným politikům, že každý muslim je zakuklený terorista nebo přinejmenším prznitel žen. O sto let dříve, než začal v Londýně řádit mor, podlehli Britové pověře, že ježci hryžou ležícím kravám vemena, aby se dostali k jejich mléku. Britský parlament přijal zákon o zabíjení ježků a Britové se dali do práce: zabili zhruba dva miliony ježků a téměř je vyhubili. Zákon byl zrušen až v roce 1908.
Není útěchou, že jiné národy trpí stejným morem neznalosti jako my ve střední Evropě. Britové budou v červnu hlasovat o vystoupení z EU. Historik Timothy Garton Ash je naléhavě žádá, aby dostali rozum. Pokud totiž zvolí Brexit, Británie se rozpadne, protože vzápětí se odtrhne Skotsko. Opravdu chtějí Británii rozbít? A spustí se také proces rozpadu EU – k velké radosti Vladimira Putina.
To není strašení, jen znalost věcí a souvislostí. Nelze nazvat strašením, když vám někdo radí, abyste „neskákal z paluby zaoceánského parníku ve vichřici do ledové vody, ještě k tomu bez vesty“ – jak píše Ash. Jsme dnes v podobné situaci, svět mimo Evropu je nebezpečné místo.
„Venku je zima,“ varuje Ash. Jenže neznalost je mocný nepřítel rozumu a nejsem si jist, jestli ho Britové vyslyší. A my? Už za dva týdny opět zjistíme míru neznalosti ve střední Evropě. Slováci budou mít parlamentní volby.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].