Češi nejvíc důvěřují Pavlovi, na opačném konci žebříčku jsou Si Ťin-pching a Putin
Mimo záznam: Důvěra v politiky - Odchody ze politiky - Rozhovor s Milošem Vystrčilem
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
V koho mají Češi a Slováci důvěru? Tuhle otázku jim položila výzkumná agentura NMS Market Research a mnohé výsledky jsou zajímavé. Třeba že Petr Fiala se těší prakticky stejné důvěře v Česku (25 procent) jako na Slovensku (22 procent). Pro úplnost, v číslech jsou sečtená procenta těch, kteří odpověděli, že zcela důvěřují nebo spíše důvěřují. Nejmenší důvěře se v Česku těší Si Ťin-pching (4 procenta) a Vladimir Putin (11 procent). S 16 procenty na tom ale o moc lépe není ani Ursula von der Leyen. Nejvyšší důvěru mají Češi v Petra Pavla, kterému důvěřuje 50 procent obyvatel.
__________________________________________________________________
Docházejí Česku politici? Odpověď si samozřejmě zaslouží podrobnou analýzu, ale při pohledu na množství těch, kteří se rozhodli svůj mandát již neobhajovat, je nutné si tuhle otázku položit. V Respektu si toho každopádně všímáme: letos již vyšel text o poslankyních, které se rozhodly neobhajovat mandát z důvodu zablokované sněmovny a neochoty na tomto stavu něco měnit. Nebo v psaní o tom, kdo všechno již nebude kandidovat za hnutí STAN. A když jsme informovali o tom, že ze zdravotních důvodů z vysoké politiky odchází Markéta Pekarová Adamová.


Marie Jílková, Martina Ochodnická, Markéta Pekarová Adamová, Mikuláš Bek, Josef Bernard, Viktor Vojtko, Klára Kocmanová, Martin Dvořák, Petr Gazdík, Aleš Dufek… Zkrátka je tu dlouhý výčet těch, kteří v různých stranách zastávali v tomto volebním období důležité posty a v tom příštím už nebudou zastávat žádné.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu