Promění nový primátor Prahu v příjemné město?
Tomáš Hudeček plánuje přechod napříč Karlovým náměstím
Týden, kdy se stal primátorem, zahájil Tomáš Hudeček (TOP 09) akcí, která mu podle vlastních slov dělá radost. V pražských Emauzích přestřihl řetěz kolem trávníku a vyrval ceduli, která vstup na pažit zakazovala. Je prima, že kdokoliv, mladí, staří, děti i psi, může spočinout na trávě pod stromy, v klidu uprostřed velkoměsta. Nikoliv jen spořádaně projít zkratkou po cestičce od Moráně do Vyšehradské jako dosud. Akce ale měla především symbolický rozměr. Právě tady sídlí Útvar rozvoje hlavního města Prahy. Hudeček míní, že instituce, jejímž úkolem je mimo jiné zpříjemňovat veřejný prostor, si musí ze všeho nejdřív zamést před vlastním prahem.
Hudečkova představa o veřejném prostoru se totiž diametrálně liší od toho, na co jsme byli zvyklí. Oddělování aut, lidí, cyklistů stále větším počtem zábradlí a zdí se mu příčí. „Myšlení zábran je ve veřejném prostoru absolutně zakořeněné. Místo aby sloužil všem a uměli jsme se na jeho využívání domluvit jako třeba ve Vídni, snažíme se pohyb v něm pořád nějak omezovat,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Respekt (číslo 23). A postěžoval si, že v Praze je sice dost zeleně, ale opravdu málo parků, kde si člověk může „jen tak lehnout a odpočívat“. V pondělí k nim Hudečkovou zásluhou přibyl ten v Emauzích.
Pokud jde o ty zábrany, dovolím si přidat osobní zkušenost. Bydlím kousek od Karlova náměstí, a když jsem nedávno vytáhla ze schránky pozvánku na debatu o nové podobě náměstí, orosila jsem se. Je to jeden z těch parků, kde se na zemi lehává. Má s tím snad být konec? Má tu být víc úhledných cestiček, víc plůtků kolem trávy, oddělný prostor pro děti a jiný zase pro psy?
Právě tyto změny byly – pokud šlo o zútulnění parků – dosud v kurzu. Uměla jsem si představit, co bych s parkem dělala já. Nic moc; snad jen to, aby se v mělkých kašnách v létě osvěžovali kolemjdoucí. Bez rizika, že během chvilky přijede městská policie. A pak ty tříproudovky, které protínají řadami aut náměstí na dvou místech, ty jsou nepříjemné. Co s nimi? Co z nich udělat něco mezi silnicí a pěší zónou? UFO, řekla jsem si vzápětí.
Krátce nato jsem se ptala Hudečkova poradce Ondřeje Boháče: Co to chcete tropit s Karlovým náměstím? A on řekl něco jako: Je neprůchodné od severu k jihu, s tím je třeba něco udělat. Jedna z možností je udělat po celé šíři náměstí dlouhý přechod.
Je pravděpodobné, že TOP 09, vládnoucí Praze s podporou ČSSD, bude mít v mnoha věcech svázané ruce. Docela dobře se jí ale může dařit měnit Prahu v město, kde se žije příjemně. Někdejší náměstek primátora Bohuslava Svobody pro územní rozvoj města Tomáš Hudeček k tomu má dobře nakročeno a právě tohle ho očividně baví.
Je ovšem otázka, zda s prosazením pár bílých pruhů na náměstí nebude nakonec větší problém než s prosazením tunelu Blanka. Bez ohledu na krátery a ohrady, které hyzdí plochu mnohem větší než jedno náměstí.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].