0:00
0:00
Kultura27. 9. 20215 minut

Co dělal důchodce Miloševič před zatčením? Vítězem festivalu Serial Killer je srbská série Rodina

Seriál ho zobrazuje jako milujícího manžela obklopeného přáteli i protřelého politického pragmatika

Bývalý prezident Srbska a Svazové republiky Jugoslávie Slobodan Miloševič se jako přízrak vznáší nad Balkánem i patnáct let po smrti v haagském vězení. Že se tamní tvůrci stále snaží vyrovnat s mužem souzeným pro válečné zločiny, s jeho odkazem i následky jeho politiky ukazují aktuálně dva projekty: film Quo vadis, Aida? o srebrenickém masakru a televizní minisérie Rodina (Porodica). Ten druhý po srpnovém úspěchu v nově zřízené televizní sekci na přehlídce v Sarajevu zvítězil i na čtvrtém ročníku Mezinárodního festivalu seriálů Serial Killer, který o víkendu skončil v Brně. Rodina se stala podle poroty nejlepším seriálem ze střední a východní Evropy. Česko v soutěži zastupovalo krimi-drama z prostředí nemocnice Podezření.

Neřešitelný problém

Vítěz má leccos podobného se seriály typu Boj o moc nebo Rodina Sopránů. Na půdorysu rodiny se strategicky hraje o pozice, autoritu, moc. A nakonec i o život. Zároveň se ale srbská série liší tím, že ona titulní rodina patří skutečnému vrcholnému politikovi, který fatálně zasáhl do balkánské a celoevropské reality po roce 1989. Navíc tu má rodina i mnohem širší význam – jako obraz celé politiky postavené na „rodinných“ vztazích mafiánského stylu.

↓ INZERCE

Jak zatknout jednoho důchodce, řešily na přelomu milénia jugoslávské politické špičky. Chvíli se zdálo, že to bude téměř neřešitelný problém. Oním důchodcem byl totiž Slobodan Miloševič, srbský předák a bývalý mocný politik s velkou podporou veřejnosti, který se zabarikádoval se svou rodinou a blízkými spolupracovníky po prohraných prezidentských volbách v prezidentském paláci v Bělehradě. Ze sídla střeženého po zuby ozbrojenými vojáky odmítal vyjít. Odmítal převzít jakékoliv oficiální obsílky, jež by umožnily, aby stanul před jugoslávským soudem, který by jej soudil za podíl na válce v bývalé Jugoslávii v 90. letech.

Rodina Autor: Serial Killer

Režisér a autor projektu Bojan Vuletić se soustředil na tři dny vedoucí k Miloševičově zatčení v roce 2001. Těsně po prezidentských volbách, z nichž vzešel jako vítěz Vojislav Koštunica a jejichž výsledek se pokusil Miloševič zfalšovat ve svůj prospěch. V té době už haagský tribunál oznámil, že je připraven jej soudit za válečné zločiny. Miloševič čelil 66 bodům obžaloby v souvislosti s údajnou genocidou a zločiny proti lidskosti během konfliktů v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a Kosovu. Maximálním trestem, který mu hrozil, bylo doživotí. Prominentnímu nacionalistickému politikovi tak nešlo jen o prezidentství, ale i o to, jestli stráví řadu let ve vězení.

Vuletić zachycuje, co se (možná) dělo v prezidentském sídle i před ním. Zobrazuje Miloševiče jako milujícího manžela obklopeného přáteli, jenž se snaží utěšovat svoji paranoidní ženu, i protřelého politického pragmatika, který se stále pokouší jako šedá eminence řídit celý systém ve svůj prospěch. Spojence připravené mu pomoci – a bránit demokraticky zvolené vládě, aby mohla v jeho případě jednat – má v armádě, ve vládě, v policii i v parlamentu… Dalším aktérem jsou média, která o jeho zatčení mají referovat, ale jsou také součástí systému.

Seriál hbitě propojuje intimní drama jedné rodiny a na pozadí i dramatu celého systému, o jehož přerod směrem k civilizované demokracii se pokouší jedna část politické reprezentace. Druhá – s podporou nemalé části veřejnosti, pro niž je Miloševič národní hrdina – naopak chce zachovat staré mocenské struktury a příběh o Miloševičovi jako velkém vůdci Srbů.

Vuletić zdramatizované události, v nichž nevyhnutelně spekuluje, prokládá archivními záznamy či záběry z dobového zpravodajství. Para-dokumentární formát přesvědčivě a se všemi odstíny tehdejší, často absurdní politické reality oživuje dvacet let staré události, jež dodnes rozdmýchávají v bývalé Jugoslávii silné emoce. Série tak vrací pozornost dějinám, které mohly v takovém detailu většině Evropy uniknout, ale neměly by být zapomenuty. Rodina je přitom daleka prvoplánové osvěty nebo lekce z historie. Vuletićovi se povedlo politické drama, které je regionální tématem, ale globálně atraktivní svým pojetím. Rodinu by měla výhledově koupit a odvysílat Česká televize.

Střelba na střední

Co ČT odvysílá stoprocentně, je webový seriál TBH, který vznikl pro její novou verzi on-line platformy iVysílání, již plánuje spustit od prosince. Desetidílný seriál míří primárně na mladé publikum, jež veřejnoprávní televize dlouhodobě svým programem příliš neoslovuje. TBH by to v očích dramaturgů měl změnit. Autoři jdou ve stopách předloňského úspěšného seriálu #martyisdead, který řešil kyberšikanu mezi mladými lidmi.

Téma sociálních sítí jako prostoru manipulace je silnou linkou i v TBH - zkratka anglického spojení „to be honest“, abych byl upřímný. Napínavý seriál, pod nímž je jako režisérka podepsaná Lucia Kajánková, kombinuje thrillerovou, zdánlivě „americkou“ rozbušku střelby na brněnské střední škole s pohledem do vztahů a reality mladé generace.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].