0:00
0:00
Kontext29. 10. 202414 minut

Utéct do skal a nechat temnotu, aby se vkrádala do duše

Jak romantičtí umělci objevili výpravy do divoké přírody, které dnes považujeme za samozřejmé

Balvan na úpatí Kaiserkrone je místem, které inspirovalo nejznámější obraz éry romantismu.
Autor: Milan Jaroš

Podzimní dny vybízejí k výletům do přírody a krajina plná pískovcových skal táhnoucí se podél Labe od Děčína až do Drážďan se k tomu zdá jako stvořená. Asi nejnavštěvovanějším místem této rozlehlé oblasti je skalní formace Bastei ležící v její německé části. I v šedivé říjnové odpoledne je plná turistů, kteří na parkovišti vystupují z aut, po železných lávkách stoupají na skalní věže, ze kterých si fotí údolí Labe i pískovcové útvary vyčnívající nad špičky borovic. Poté se přesouvají na klobásu s pivem. Kdo masovému turismu neholduje, může sestoupit dolů do hlubokých roklí a kaňonů porostlých mechem a kapradím, kde je o poznání tišeji. Ale i tady je na značených stezkách překvapivě rušno navzdory tomu, že prší a teploměr ukazuje jen deset stupňů. 

Otázka, co k tomu návštěvníky vede, zní trochu úsměvně – jsme přece v Českosaském Švýcarsku, tedy v jedné z nejpopulárnějších turistických lokalit jak v Česku, tak v Německu. Ale faktem je, že chození do temných skal ještě relativně nedávno nikdo dobrovolně nepodstupoval. V 18. století se něco změnilo. Lidé do zdejších skal začali chodit, dokonce v tom našli takové zalíbení, že v nich vybudovali pěší stezky a hospody s občerstvením. Podobná proměna se ve stejnou dobu odehrála v mnoha koutech Evropy. Výlet do skal, hor nebo temného lesa už nepředstavoval děsivý, ošklivý či prostě nezajímavý zážitek, začal být naopak vyhledávaný. Stal se romantickým. A Českosaské Švýcarsko je ideálním místem k pochopení, jak a proč k téhle proměně došlo. 

↓ INZERCE

Zdejší krajina totiž silně přitahovala představitele romantismu – tedy jakési „apoštoly“ nového vnímání světa a divoké přírody. Většinou to byli umělci anebo filozofové, kteří se do zdejších skal ve jménu nového hnutí vydávali pěšky na dlouhé výlety, poté o nich psali, malovali je, čímž pro ně postupně nadchli i zbytek společnosti. Jedním z nich byl i německý malíř Caspar David Friedrich (1774–1840), kterého krajina na pomezí Saska a Čech inspirovala k vytvoření možná nejznámějšího obrazu této epochy. Momentálně je k vidění v Drážďanech, kde má malíř velkou a mimořádně navštěvovanou výstavu uspořádanou k 250 letům od jeho narození. A nadšené reakce ukazují, že pohled romantiků na svět je i ve 21. století v mnohém aktuální.  

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc