0:00
0:00
Kontext4. 12. 20248 minut

The Atlantic: Když soud v Haagu vydal zatykač na Netanjahua, byla to pošetilost

Tribunál byl založen s ušlechtilými cíli, ale dnes pohrdá právem a dělá svou vlastní politiku

Írán se raduje. (Billboard v Teheránu)
Autor: Morteza Nikoubazl/NurPhoto/Shutt / Shutterstock Editorial / Profimedia

Zatykač, který Mezinárodní trestní soud vydal na izraelského premiéra a nyní už bývalého ministra obrany, drží v mnoha ohledech historický primát. Poprvé soud stíhá hlavu některé ze západních liberálních demokracií a je to i poprvé, co byl někdo obviněn ze zločinného způsobení hladomoru. Soud také poprvé obvinil nějakou zemi z válečných zločinů během obranné války proti vnějšímu agresorovi. A je to i první stíhání nečlenského státu na žádost členské země, která není obecně uznávána jako stát.

Přes všechny tyto právní inovace však zároveň sledujeme něco důvěrně známého: mezinárodní instituce, která byla vytvořena, aby sloužila vznešeným a ušlechtilým cílům, podlehla pokušení prosazovat protiizraelskou agendu. Tento jev můžeme pravidelně pozorovat na Valném shromáždění OSN i v Radě pro lidská práva.

↓ INZERCE

Obvinění jsou právně i fakticky neopodstatněná, vydaná soudem, který nemá žádnou pravomoc, a jako zločiny jsou v nich označovány věci, které se prostě nikdy nestaly, přičemž je ignorováno ustálené mezinárodní právo a praxe. Než se však budeme věnovat izraelským zatykačům, musíme si uvědomit, co tento soud vlastně je.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc