0:00
0:00
Kontext24. 6. 202115 minut

Chtěli jsme ukázat ten zásah, ale policie nás donutila videa smazat

Svědkové policejního zákroku popisují, co se podle nich na místě stalo před úmrtím Stanislava Tomáše

Malé travnaté prostranství v Teplicích ohraničené kruhovým objezdem, benzínovou pumpou a řadou městských činžáků je v úterý odpoledne plné lidí. Od rána sem přicházejí desítky Romů z blízkého i dalekého okolí, aby uctili památku Stanislava Tomáše, jednoho z místních obyvatel, který minulou sobotu odpoledne za dramatických okolností zahynul po policejním zákroku. Jeho smrt šokovala místní komunitu, ale také Romy z celého Česka i ze zahraničí, kteří v teplém letním dni na asfaltovém chodníku, kde k zásahu došlo, zapalují svíčky a pokládají hořící cigarety na uctění mrtvého. „Neznal jsem ho, ale byl to Rom, který zbytečně zemřel kvůli přehnanému policejnímu násilí. A my jsme sem přijeli dát najevo, že se nám to nelíbí,“ říká David Mezei, urostlý holohlavý muž, který na spontánní pietu do Teplic přijel s manželkou a kamarádem z Havířova.

Na místě jsou kromě nespokojených Romů i televizní reportéři: zpráva o smrti pětačtyřicetiletého muže mezitím obletěla celou zemi a stala se hlavní událostí týdne. Příčinou mimořádného zájmu jsou právě okolnosti, za jakých muž zemřel, přičemž názory na to, co se v teplické ulici v sobotu odpoledne vlastně odehrálo a kdo zavinil Tomášovu smrt, se výrazně rozcházejí. Podle oficiální policejní verze muži zákona zcela předpisově zpacifikovali agresivního zdrogovaného recidivistu, který následně zahynul v sanitce vlivem působení omamných látek.

↓ INZERCE

Za tuto verzi a teplické policisty se veřejně postavil i ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš, podle nichž jakýkoli zdrogovaný výtržník porušující zákon musí počítat s tím, že proti němu policie zasáhne. „Je to smutné, ale normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace,“ napsal Babiš na svém facebookovém účtu.

Romové a s nimi i podstatná část veřejnosti však s tímto výkladem nesouhlasí a případ Stanislava Tomáše přirovnávají k americkému černochovi Georgi Floydovi, který zemřel po policejním zákroku a dotyčný policista Derek Chauvin pak skončil kvůli nepřiměřenému použití síly ve vězení. „Romský George Floyd?“ zní ostatně i název amatérského videozáznamu teplického zákroku, který se po tragické události rychle šíří internetem.

Autor: Petr Horký

Určit, která strana má blíž k pravdě, je však v tuto chvíli vzhledem k nedostatku podstatných informací předčasné - a na místě je spíše opatrnost než vynášení rychlých soudů. Případem se momentálně zabývá vnitřní policejní kontrola krajské policie v Ústí nad Labem. Rovněž zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková oznámila, že její úřad prověří přiměřenost policejního zákroku. Česko k důkladnému prošetření zásahu vyzvala také Rada Evropy poté, co o případu informovala světová média, což naznačuje, že kauza hned tak neutichne. Samo vyšetřování zákroku se může táhnout ještě několik dalších týdnů či měsíců a klíčovou roli v něm pravděpodobně sehraje detailní zpráva ze soudní pitvy zemřelého, která určí příčinu smrti. Důležité ale budou i výpovědi očitých svědků policejního zákroku. Slova několika z nich, kteří pod podmínkou anonymity svou vzpomínku na sobotní odpoledne popsali pro Respekt, nicméně vyvolávají otázky o správnosti postupu policie.

Hodný kluk

Policejní verze, která podává rekonstrukci celého incidentu, zní přibližně takto: Na místě, kde nyní probíhá smuteční pieta, se v sobotu před třetí hodinou odpoledne objevila dvojice mužů pod vlivem drog. Byli svlečení do půli těla, hlasitě se hádali a prali, kopali do okolostojících aut a svým agresivním chováním ohrožovali své okolí, přičemž jedním z dvojice měl být Stanislav Tomáš. Policejní hlídku na místo přivolal muž sedící v jednom ze zaparkovaných aut, který si dvojice výtržníků všiml. Když policie přijela, druhý muž utekl a na místě zbyl už jen Tomáš.

Podle policejní verze událostí se ho hlídka pokoušela slovně uklidnit, on ale kladl odpor, policisty odstrkoval, škrábal je a kousal a trojice mužů zákona se proto rozhodla použít násilí. Tomáše povalili na chodník, nasadili mu pouta a drželi ho tváří k zemi tak, aby se nemohl hýbat. Scénu, kdy Tomáš už leží na zemi, z prvního patra přilehlého domu zachytil mobilním telefonem jeden z obyvatel a záběry se později virálně šířily internetem. Video ukazuje, jak spoutaného muže drží u země tři policisté, přičemž jeden z nich mu kolenem klečí na zádech za krkem.

Zadržený nejdříve křičí, aby ho policisté pustili, poté už jen chrčí a kope nohama - a na konci pětiminutového videozáznamu ztichne a přestane se hýbat. Podle policie byl Tomáš hned poté naložen do sanitky záchranné služby a při převozu do nemocnice zemřel. Předběžná zpráva ze soudní pitvy, která byla provedena ještě týž den, došla podle policie k závěru, že příčinou smrti byla intoxikace drogami, pravděpodobně amfetaminem. Podíl zasahujících policistů na Tomášově smrti naopak zpráva vyloučila. Zdrogovanost obou mužů policie poté ještě ilustrovala videem zveřejněným na Twitteru, které ukazuje, co zadržení předcházelo. Toto video, jehož autor není známý, ukazuje oba muže, jak chodí po sousední ulici, buší pěstmi do aut a hlasitě při tom křičí nebo si lehají na zem. Později se na internetu objevilo ještě třetí video, kde Tomáš buší do stojících aut vlastní hlavou.

Romové shromáždění před teplickým domem ale této oficiální verzi události nevěří. Jejich hlavním zdrojem pochybností je videozáznam zákroku pořízený obyvatelem domu, který podle nich dokazuje, že policisté zneužili své pravomoci. Muže už měli pod kontrolou, ležel spoutaný na zemi proti trojnásobné přesile, takže podle nich nebylo nutné mu klečet na krku. „Na konci videa je vidět, že si policista uvědomil, že se něco stalo, že už se pod ním ten kluk nehýbe, tak z toho krku slezl a začal ho prohmatávat. Neumřel v sanitce, ale tady na ulici,“ říká přesvědčeně Milan, který sem přijel z Roudnice nad Labem.

A dodává, že od místních lidí slyšel, že policie lidem, kteří scénu natáčeli, zabavila mobily a smazala jim veškeré záznamy, které by oficiální verzi mohly zpochybnit. Jediné video, které uniklo na sítě a způsobilo takový poprask, se neznámému tvůrci z prvního patra povedlo zveřejnit ještě předtím, než policie začala vyslýchat obyvatele domu. „Jak je možné, že může policie sebrat lidem mobily a něco v nich mazat? Oni ho zabili a teď se to snaží ututlat - bojí se, že to budou všichni srovnávat s policejní vraždou toho George Floyda v Americe a bude z toho haló do celého světa,“ dodává Milan. Přesně to se přitom už děje: jen několik hodin po pietní akci o smrti Stanislava Tomáše informují servery Guardian a Washington Post a zákrok srovnávají s tím americkým.

Získat o sobotní potyčce informace nad rámec policejní zprávy či krátkých zveřejněných videí, tedy od přímých očitých svědků, je i při pietní akci složité. Lidé, kteří vyhlížejí z oken domu hned vedle hořících svíček, o sobotě mluvit odmítají. „Víme, co se stalo, a až budeme moci, tak to řekneme,“ říká jedna z obyvatelek domu. Nyní je ale prý coby svědek v trestním řízení vázaná slibem mlčenlivosti, který podepsala při policejním výslechu – stejně jako ostatní obyvatelé domu. A bojí se, že by v případě porušení dohody mohla mít problémy. „Nezlobte se, ale nemůžu o tom mluvit,“ říká omluvně.

Na pietní akci je také několik lidí, kteří sice na místě v den incidentu nebyli, Stanislava Tomáše však znali a zpochybňují policejní verzi, že bral drogy. Žil sice na ulici v blízkém parku, před několika lety byl ve vězení a dříve měl s drogami problémy, poslední roky byl ale podle známých čistý a chodil do práce v blízkém supermarketu, kde dělal ostrahu. „Jestli fetoval, tak jsem o tom nevěděla. Byl to hodnej kluk, potkávala jsem ho často a zdravili jsme se. Pracoval tady v Albertu jako člen ostrahy a brzy měl přestoupit do prodejny do Prahy,“ říká Michaela Gažiová, která bydlí v ulici Dubská hned za rohem od místa zadržení.

Autor: Petr Horký

Zástupce ředitele ochranky v Albertu Petr Hejlík nicméně říká, že Tomáš sice v teplickém Albertu pracovat měl a zaučoval se, ale když se ukázalo, že nemá čistý trestní rejstřík, z dlouhodobé spolupráce sešlo. „Ale byl to hodnej kluk, znal jsem ho od vidění dvacet let, a pokud vím, žádné drogy nebral,“ dodává.

Že by Tomáš bral drogy, popírá i jeho sestra Simona, která je také přítomná na místě piety. Připouští však, že s bratrem v poslední době téměř nemluvila a vídala ho jen občas, když navštěvoval domácnost v nedaleké Bílině, kde Simona Tomášová bydlí se svou matkou. „Byli jsme pohádaní, když přišel za matkou, odešla jsem, nebavili jsme se spolu. Nevěděla jsem ani, že bydlel v parku. Naposledy jsem ho viděla asi před měsícem, kdy mámě přinesl nákup,“ říká Tomášová. Když viděla video, kde na jejím bratrovi klečí tři policisté a na jehož konci zůstává nehybně ležet, celá se prý roztřásla.

„Ještě teď se klepu. Zabili nevinného člověka. Křičel do posledního dechu, zemřel tady na ulici, ne v sanitce,“ říká a stěžuje si, že jí po výslechu policie odmítla ukázat pitevní zprávu. Když jim oznámila svůj úmysl podat trestní oznámení, prý jí řekli, že to v této chvíli udělat nemůže. Nyní je ale – jak říká - již ve spojení s právníky z mezinárodní lidsko-právní organizace, kteří jí pomáhají podat trestní oznámení kvůli nepřiměřenému zákroku na bratra.

Museli jsme to smazat

Den po pietní vzpomínce na Stanislava Tomáše už je před domem v ulici U hřiště klid. Na chodníku ještě hoří zapálené svíčky a černá páska „Na romských životech záleží“ odkazující na americké hnutí Black Lives Matter, ale na ulici stojí už jen místní obyvatelé. Oproti úterku jsou mnohem sdílnější a pod podmínkou anonymity jsou někteří z nich ochotní popsat, co se v sobotu odehrálo. Policie jim prý totiž na jejich opakované dotazy oproti předchozím tvrzením řekla, že nemají vysloveně zakázané mluvit s médii.

„Přiběhl ze sousední ulice s pusou plnou krve a celý špinavý, takže jsem ho nejdřív ani nepoznala, a začal bouchat rukama do aut. Připadalo mi, že byl v šoku, takhle jsem ho nikdy neviděla. On byl hodný, chodil k nám v zimě na kafe a na polívku, neublížil by mouše,“ popisuje žena z jednoho z bytů v domě. „Policajti na něho vytáhli obušky. On se bránil, škrábal je, ale nekousal. Přetlačoval se s nimi a jeden ho vzal do kravaty a stáhl ho na zem. V tu chvíli už tu bylo několik policejních antonů,“ dodává.

„Vyšla jsem z domu, kdy už byl na zemi,“ říká jiná žena. „Jeden mu držel nohy, druhý tělo a třetí klečel mezi lopatkou a krkem. Všude bylo plno cigánů. On ležel na zemi a hýbal se, ale než přijela záchranka, tak se hýbat přestal. Řekla jsem to policajtovi, a když to zaslechl, začal ho zkoumat a sundal mu tu nohu z krku. Když ho pak zvedali na nosítkách, tak už byl bezvládný. Sanitářka se podívala na oči a v sanitce mu sundali pouta. Viděla jsem, jak mu doktoři dávají trubici s kyslíkem do úst, začali mu masírovat srdce. Po pár minutách přijela další záchranka a ti pomáhali taky,“ popisuje druhá svědkyně. Následující den pak přišla do domu policie a obyvatelé museli podepsat mlčenlivost. „Kontrolovali, zda nemáme v mobilech nebo na Facebooku nějaká videa z toho zákroku,“ říká žena. „Já jsem ale nic nahraného neměla, jako rodina nahoře.“

„Byl jsem před domem a slyšel nějaký řev. On přiběhl zpoza rohu. Když ho policajti zahlídli, zabrzdili auto a vyskočili hned po něm. Oni byli tři a on je odstrkával. Praštili s ním o zem. Jeden si sedl nad kolena, druhý na půl těla a ten největší klekl na krk,“ popisuje situaci muž z jiného bytu v domě. „Začal řvát, aby ho pustili, cloumal s sebou a po pěti minutách se přestal hýbat. Jeden z policajtů se mu pak prvně podíval do očí, a když viděl, že nekomunikuje, slezl z krku. Když ho nakládali na nosítka do záchranky, už byl v bezvědomí. Pak jeden záchranář vyšel ze sanitky a řekl, že už nedýchá.“

Muž si prý situaci nahrával na mobilní telefon, ale policie ho podle jeho slov později odpoledne přinutila všechna videa smazat. „Já si to nahrával na mobil. Od zásahu, jak s ním mrskli na zem. Bylo toho víc. Měl jsem i záběry, jak tu byly kordony policajtů, přes třicet lidí. Oni nás pak nahnali do baráku a šli k nám domů. Pak se ptali, kdo všechno to nahrával. Byli jsme donuceni ty videozáznamy smazat. Chtěli jsme ukázat, jaký ten zásah byl, že tu byly dvě sanity a že nás nahnali do domu. Ale museli jsme to před nimi smazat.“

Autor: Petr Horký

Mluvčí ústecké krajské policie, která má případ na starosti, na otázku, zda policie měla oprávnění nutit lidi mazat obsah mobilních telefonů, dává univerzální odpověď. „V souvislosti s úmrtím 45letého muže probíhají standardní úkony trestního řízení, a to je ze zákona neveřejné. Podrobnější informace zveřejníme, jakmile to bude možné. Víc k tomu neřeknu,“ konstatuje jen Daniel Vítek. Na otázku, zda byl zákrok přiměřený situaci, mluvčí odpovídá, že okolnosti zásahu kontroluje odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství. Kdy šetření skončí, to podle něho zatím nelze určit. „Šetření probíhá, nelze předjímat, kdy bude ukončeno,“ uzavírá mluvčí.

Podle bývalého soudního znalce v oboru sebeobrany a policejního školitele Zdeňka Náchodského bude pro vyhodnocení oprávněnosti šetření klíčové, co se přesně odehrálo bezprostředně před ním i po něm, což dostupné video neukazuje. Pokud se například prokáže, že se muž před zákrokem skutečně choval vůči policistům agresivně, použití síly to podle experta ospravedlňuje. Náchodský říká, že znehybnit pachatele způsobem, který použili muži na videu, je v rámci předpisů, pokud muž předtím ohrožoval okolí.

„Člověk se ale dá znehybnit i jinak, například tak, že se mu na zemi překříží nohy, a policista mu je zasedne. Záleží na tom, jak byli policisté trénovaní,“ říká. Na soudy o tom, zda zákrok proběhl dle předpisů a byl přiměřený situaci, je však podle něho brzy. Pokud budou převažovat pochybnosti, zákrok by měl podle něho prošetřit GIBS, kterému může zadat podnět veřejnost, policie či státní zástupce, úřad však může jednat i z vlastní iniciativy.

„Pokud dojde k šetření zákroku, bude se zkoumat, jak byl pachatel agresivní, zda ho policisté před zásahem vyzvali, aby se jménem zákona zklidnil, a jak probíhalo znehybnění. Soudní pitva určí, zda bylo ono zakleknutí příčinou smrti, nebo to byly třeba drogy. Teď zkrátka nejde s jistotou říci nic,“ dodává Náchodský.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která si od policie vyžádala všechny podklady k zákroku, ve čtvrtek konstatovala, že nespatřuje v jednání policistů trestný čin, a proto ani nebude zahajovat úkony trestního řízení. Vývoj kauzy ale prý bude dál sledovat.

Pitevní zpráva, o kterou se policie opírá a na jejímž základě vylučuje úmrtí muže v důsledku policejního zákroku, je však zatím jen předběžná. „Na vyhotovení výsledků soudní pitvy zatím čekáme. Podle předběžné pitevní zprávy je podezření na amfetamin v krvi a byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce,“ říká policejní mluvčí Daniel Vítek.

Pokud skutečně došlo k úmrtí Tomáše vlivem policejního zakleknutí, podle soudního lékaře Alexandera Pilina z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy by to pitva s největší pravděpodobností prokázala. „V takovém případě by měly být viditelné známky mechanického násilí v oblasti krku. Mělo by to být poznatelné. Video jsem viděl, ale těžko se k tomu vyjádřit jen na jeho základě,“ říká lékař. Podle Pilina pitva dokáže určit, zda člověk zemřel na udušení, více způsoby. „Jsou obecné známky dušení, v tomto případě by to bylo zmodrání obličeje způsobené tlakem na hrudník a na krk. Po udušení je také tmavá tekutá krev v celém těle,“ říká expert.

Jestliže soudní lékaři provádějící pitvu dojdou k závěru, že příčinou smrti nebyl policejní zákrok, proběhne toxikologická analýza stanovující množství látky v krvi. „Poté se zkoumá, zda to bylo množství smrtelné,“ říká Pilin, podle kterého vypracování kompletní pitevní zprávy zabere asi měsíc. Do hotové zprávy podle něho může poté nahlížet jen policie a lékaři, kteří pitvu prováděli, ale pokud by se případ dostal k soudu a zpráva byla součástí vyšetřovacího spisu, přístup k informacím by získal i advokát poškozené strany. Pokud by si příbuzní či někdo jiný stěžoval na podjatost v provedení pitvy, je podle lékaře možné podat stížnost a orgány činné v trestní řízení by mohly nařídit tzv. přepitvání. „Tělo by pak bylo odvezeno na jiné oddělení soudního lékařství v jiné nemocnici, děje se to ovšem jen v naprosto výjimečných případech,“ uzavírá Pilin.

Na travnatém plácku v Teplicích se mezitím připravuje poslední rozloučení se zemřelým Stanislavem Tomášem. Podle místního aktivisty a zakladatele spolku Konexe Jozefa Mikera má jít o klidné pietní setkání, kde promluví několik řečníků a na zemřelého zavzpomínají. Už na příští týden ale Miker plánuje uspořádat protestní demonstraci. „Chceme udělat demonstraci před policejní stanicí,“ říká. Jejím cílem je upozornit na to, že od policie šlo o nepřiměřený zákrok. „Ať dělal, co dělal. Samozřejmě neuznávám drogy a podobně, ale pokud je to lidský život, mělo by se s ním zacházet šetrně.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].