0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext27. 6. 202410 minut

Může to prospět jen nepřátelům. Veřejný spor ministryně Černochové s generálem Řehkou

Spory o komunikací na sítích jsou pouze dalším signálem nesouladu obou osobností

Proč v banálním sporu zatím ani jeden nenabídl ruku ke smíru? (Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Armády ČR, 2024) • Autor: Mária Rušinová / CNC / Profimedia

Jak velká je neshoda mezi ministryní obrany Janou Černochovou a náčelníkem Generálního štábu Armády ČR Karlem Řehkou? Neohrožuje jejich spor bezpečnost a obranyschopnost země v okamžiku, kdy NATO, česká vláda i čeští vojáci potvrzují, že se nacházíme v bezpečnostně velmi křehké situaci tváří v tvář Rusku probuzenému do imperiální vojenské hrozby? Česko potřebuje zásadně přestavět armádu, v níž budou hrát hlavní roli inteligentní technologie, vojsko potřebuje rekrutovat odborníky a po letech letargie začít nakupovat zbrojní speciál podle seriózních plánů, nebývalou rychlostí a za dříve nebývalé sumy. K tomu je nutná velmi úzká spolupráce politicky odpovědné ministryně a profesionála z vedení generálního štábu. Ale dokážou se ti dva dohodnout?

Ta otázka musí napadnout každého, když sleduje jejich srážku – a následnou před očima veřejnosti vedenou debatu – nad banální věcí. Tedy nad tím, jestli by měl mít generální štáb, přesně řečeno jeho náčelník, svůj oficiální profil na platformě X, což si přeje generál Řehka, nebo – jak se domnívá ministryně Černochová – jestli by další armádní veřejný kanál tříštil informační tok z ministerstva obrany a armády. Je možné, že se v jejich neústupném popichování skrývají averze a komunikační překážky, které mohou opravdu ohrozit armádu a tím i bezpečnost země. Ministryně i generál oficiálně prohlašují, že jejich pracovní vztah je plně profesionální. Proč tedy v banálním sporu zatím ani jeden z nich nenabídl tomu druhému ruku ke smíru? 

Reklama

Nemůže si psát, co chce

 Generál Řehka oznámil ministryni Černochové v půli dubna, že má v plánu založit na síti X zmíněný oficiální profil. Podle něj slouží v armádě především mladí muži a ženy, pro něž jsou sociální sítě běžným komunikačním prostředkem. „Oficiální výstupy, psané úředním jazykem, nikoho nezajímají, vojáci potřebují osobnější přístup velení armády,“ tvrdil Karel Řehka na veřejném zasedání výboru pro obranu, kde v půli června mimo běžnou agendu spor o armádní komunikační strategii na žádost některých členů probírali.

Co si tehdy v dubnu opravdu generál a ministryně řekli, nevíme, bylo to mezi čtyřma očima. Jana Černochová tvrdí, že Řehkovi nic nezakázala, pouze mu zřízení profilu nedoporučila. Řehka na výboru oponoval, že mu to ústně zakázala.

Ať už to bylo doporučení, nebo zákaz, generál Řehka každopádně oficiální profil nezaložil, nicméně svým způsobem se přesto vzepřel: 23. dubna oživil po dvou letech na síti X svůj osobní profil z doby, kdy byl šéfem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Měsíc pak na něm zveřejňoval krátké informace o tom, jak si byl zaběhat, že navštívil nějakou vojenskou jednotku a podobně. Třetího června na něm zveřejnil pětiminutové video nazvané Brífink. Mluví v něm o cvičení letectva, armádních technologiích, vtipkuje. Video shlédlo během několika dnů sto osmdesát tisíc lidí. Od té doby Řehka natočil pro svůj osobní profil další dva Brífinky, píše krátké zprávy o své vojenské činnosti, odpovídá přímo na dotazy – hlavně vojáků. „Armáda potřebuje nové lidi, potřebuje otevřenou vnitřní komunikaci a ukázalo se, že přímá komunikace s velením armády vzbudila obrovský zájem. Na tom přece není nic špatně,“ tvrdil Řehka na zmíněném výboru.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc