Míří Marek Benda na Ústavní soud?
Část senátorů doufá, že prezident vyslyší jejich návrhy na budoucí ústavní soudce
Tři ústavní soudci, kterým končí funkční období v květnu a červnu letošního roku, představují pro nastupujícího prezidenta Petra Pavla první výzvu v jedné z důležitých pravomocí hlavy státu, jíž je právě doplňování Ústavního soudu. Tím však jeho výběr kandidátů na obsazení nejdůležitějšího soudu v Česku neskončí. Během příštích dvou let dojde k obměně hned třinácti z patnácti ústavních soudců; z toho celkem osm jich nově v této instituci zasedne už letos. O tom, koho na soud poslat, přitom nepřemýšlí jen Petr Pavel, ale i část senátorů.
A jedním z jejich možných kandidátů by mohl být podle informací Respektu předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Procedura je taková, že prezident navrhuje Senátu kandidáty na ústavní soudce, horní komora je pak schvaluje či zamítá. Vybraní senátoři nicméně doufají, že budou mít v této věci větší vliv a o pravomoc se s novou hlavou státu neformálně „rozdělí“. ODS může mít pocit, že Pavel tím zohlední její podporu ve volbách, a bude k největší vládní straně ve věci Ústavního soudu vstřícnější. Stejně tak může jejich úvaha reflektovat rostoucí sílu strany, kterou odrážejí i výstupy kabinetu nesoucí často její rukopis.
„Ano, jméno Marka Bendy zaznívá, ale je to spíše neorganizovaná debata, kterou v Senátu vedeme. Myslím si, že jeden až dva politici by na Ústavním soudu měli být, aby tam přinesli realitu parlamentu,“ říká Respektu šéf senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Zároveň odmítá výklad, který se šíří senátními kuloáry – že Marek Benda si údajně sám vyjednává politickou podporu. „S Markem Bendou jsem se o tom nebavil,“ dodává Nytra k tomu, jestli pravidelná účast Bendy na senátorském klubu, kam chodí z titulu šéfa poslaneckého klubu ODS, byla příležitostí toto téma probrat.


Podobně mluví i další senátor za ODS Tomáš Goláň, předseda ústavně-právního výboru Senátu, který má na starosti prověřování předložených kandidátů na Ústavní soud (nejdřív jejich kandidaturu řeší právě vybrané výbory, následně je schvaluje, či zamítá plénum Senátu). „Marek Benda jako budoucí ústavní soudce v neformálních diskuzích zaznívá. Pokud by jeho jméno v diskuzi o tom, kdo má být na Ústavním soudu, nikdo formálně nenavrhl, já bych ho určitě zmínil a navrhl. Minimálně v Senátu na něm bude podle mého názoru shoda,“ říká Goláň.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu