0:00
0:00
Kontext19. 11. 20215 minut

Být víc než jen tělo

Modelka Emily Ratajkowski zkoumá v nové knize otázky kontroly a moci

Emily Ratajkowski 
Autor: Profimedia

Na první pohled je kniha americké modelky a podnikatelky Emily Ratajkowski o jejím těle. Nakonec se tak i jmenuje - My body. V sérii esejů vydaných na začátku listopadu sice její slavné a krásné tělo hraje ústřední roli, ale jeho majitelka se v textech dotýká mnohem širšího spektra témat: od podmínek práce v módním průmyslu přes problematiku autorských práv po sexuální násilí a obtěžování. A viděno obecně je to pak kniha o moci a kontrole. O moci, kterou dává výjimečná krása, o kontrole nad vlastním tělem a obrazy, na nichž je toto tělo zachyceno, o právu žen vyjadřovat se k tomu, jak s těmito obrazy bude nakládáno. I o tom, jestli zpeněžit vlastní krásu znamená přetrvávající společenský a genderový systém chytře využít, nebo spíš být sám zneužit, a navíc se stát komplicem v zachování statu quo.

Jako teenagerka si dcera učitelského páru uvědomila, že její tělo je cenná komodita, pomocí níž si lze velmi slušně vydělat, a zároveň něco, co jí dává do rukou převahu a jistý typ moci. I díky matce posedlé krásou opustila uměleckou školu a začala si vydělávat jako modelka. Během velmi krátké doby splatila dluh, který za krátké studium vznikl, a měla slušné příjmy. Tohle vydělávání postupně zahrnulo také hodiny strávené na finále ligy amerického fotbalu ve společnosti malajského miliardáře, dovolenou na Maledivách uhrazenou výměnou za polonahé fotky zveřejněné na jejím instagramovém účtu nebo opulentní večeře, party a výlety, kde se za luxus platí časem stráveným ve společnosti bohatých mužů.

↓ INZERCE

Dlouho to považovala za projevy svobody a “empowermentu” - jak se anglicky říká procesu, pro nějž v češtině nemáme vhodné slovo s výjimkou nepřesného “posílení”, ale jímž se obvykle označují strategie, které ženám pomáhají překonávat přetrvávající společenská omezení. Do téhle kategorie dlouho řadila i účinkování v klipu zpěváka Robina Thicka Blurred Lines, které ji před osmi lety proslavilo téměř globálně. Zejména jeho necenzurovaná “ostřejší” verze, kde až na kalhotky tělové barvy vystupuje úplně nahá.

Jenže postupně si začala stále více uvědomovat, že v situacích, které ji měly “zplnomocňovat” a osvobozovat, cítí opak: bezmoc, nepohodlí, napětí. Když chtěla nudu a únavu na Super Bowlu vyřešit odchodem, uvědomila si, že za pětadvacet tisíc dolarů honoráře tuto možnost zkrátka nemá - a tak zůstala, dokud jí agent nedovolil odejít. Na hrazených výletech se cítila méně bezpečně, než když na těch samých místech spala s kamarádkou v autě. Na čemž měla jasný podíl i více či méně otevřeně formulovaná očekávání, čím se za tyto požitky budou revanšovat ona a další krásné ženy, které obdržely pozvání společně s ní.

“Představuju si něco takového,” kývnul směrem k ní namísto představení a pozdravu miliardář naložený ve vířivce luxusního domu, kam Emily dorazila na festival Coachella. Jiná modelka jí před tím sdělila, že muž se svojí snoubenkou často hledá partnerku pro sex ve třech, takže bylo poměrně jasné, o čem je řeč. A popisuje, co ji napadlo, když ten večer nemohla spát: “Mýlily jsme se, tohle rozhodně nebude zadarmo.”

A k nepohodlí a napětí se postupně přidaly i další emoce, zejména rozladění z neupřímnosti, s níž kvůli penězům na podobné nabídky dál kývala, přestože se necítila komfortně. “Z tohoto pokrytectví mě rozbolela hlava,” popisuje své stavy a sílící podezření, že ona údajná moc asi příliš nefunguje, protože ji v žádném ohledu nedoprovází respekt a úcta. Což se projevuje třeba tak, že výjimečně pohledné ženy, které se svojí krásou živí, jsou vysmívané jako bezduché “blbky”.

Kdo by ale čekal ublíženecké naříkání, v knize ho nenajde - je napsaná střízlivým a věcným tónem. Ratajkowski sice na několika místech píše o vlastní “naivitě”, ale zároveň ze sebe nedělá “dušinku”, která naletěla zákeřným manipulátorům. Spíše ženu, která často s ne úplně příjemnými pocity využila situace, které se jí nabízely v existujícím společenském a ekonomickém systému. “Tohle je kniha o kapitalismu. Zkrátka jsem zobchodovala něco cenného, jak to nakonec dělá většina žen. I kdyby to mělo být třeba jen manželství,” řekla deníku The New York Times.

Tohle obchodování má však jasná rizika včetně despektu k jiným kvalitám žen. Deklarovaným cílem Emily Ratajkowski tak je “být víc než jen tělem”. “Doufám, že tohle je poslední profil, podle něhož mám prsa a tvrdím, že čtu,” tweetovala před časem o článku ve francouzském vydání časopisu Marie Claire, v němž autor vyjádřil překvapení, že Emily má osobnost a čte intelektuálně náročnou literaturu, ale věnoval značný prostor hlavně jejímu poprsí.

Ratajkowski zároveň píše o mnoha případech, kdy ji ani údajná moc neochránila od napadení či obtěžování. Od kluka, s nímž chodila ve čtrnácti, od fotografa, který ji fotil ve svém domě, od zmiňovaného Robina Thicka během natáčení klipu, od mužů v klubech a na večírcích, ale ani to, když tam byla se svým manželem. “Až nedávno mi došlo, že ženy, které se staly mocnými díky vlastní kráse, mají vlastně dluh vůči mužům, jejichž touha jim tuto moc zaručuje,” píše.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].