0:00
0:00
Kontext15. 11. 20249 minut

Brněnská primátorka Vaňková má problém: další svědectví ukazuje na možné pletichy s byty

Rekonstrukce případu, který zajímá ministra spravedlnosti Blažka a ohrožuje vládu Petra Fialy

Předvánoční adrenalin. (Primátorka Vaňková)
Autor: ČTK / Uhlíř Patrik

Shánění dárků, příprava na Vánoce, večírky a dokončování restů v práci. Prosinec je pro mnohé lidi jednoznačně nejhektičtějším měsícem v roce. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) si k tomuto shonu ale letos zřejmě přidá ještě jednu vlnu adrenalinu. Státní zástupkyně Petra Lastovecká ji čerstvě navrhla předvolat jako svědkyni k brněnskému soudu, který rozplétá pletichy s tamními městskými byty. Dva lidé teď u soudu vypověděli, že Vaňková je do věci namočená, a ona bude mít co vysvětlovat. Výbušný případ může reputačně poškodit i vládu jejího stranického šéfa Petra Fialy.  

Nové svědectví: jsem nastrčená 

↓ INZERCE

Druhé největší české město mělo po desítky let pověst metropole, kde místní politici a s nimi spojení lobbisté kšeftují s lukrativními městskými byty. Roky to byla šuškanda, která zajímala především znalce místního prostředí po kavárnách a hospodách. To se změnilo v momentu, kdy v roce 2019 policie a státní zastupitelství získaly svědectví na veřejnosti neznámého jihomoravského regionálního politika Pavla Hubálka, muže s kontakty na významné brněnské politiky ODS, kteří o městském majetku rozhodovali.  

Hubálek tehdy do protokolu popsal systém městské korupce, kdy politici dostávali peníze za nebytové a bytové prostory po celém Brně. Po složení dotyčné částky přes zprostředkovatele jim byly převedeny do dlouhodobého nájmu, později měli možnost je zprivatizovat a převést si je do osobního vlastnictví. Hubálek hrál v tomto korupčním kolotoči důležitou roli, fungoval jako ten, kdo úplatek poptává a následně předává.  

U soudu teď už pod přísahou zopakoval, co říkal v minulosti policii: úplatek měla podle jeho tvrzení převzít i současná primátorka Brna Vaňková, měl jí ho sám předat v autě ve výši 1,2 milionu korun za to, že jako politička příslušné městské části Brno-střed zajistí se svými kolegy přepsání dvou městských půdních prostorů na další s ním spolupracující osoby. Od nich pak měly směřovat do rukou lékařů Petra Hýži a Renaty Marečkové, kteří si tu chtěli otevřít kliniku plastické chirurgie. 

Další svědkyně pak rovněž pod přísahou – a to je úplně nová informace – uvedla, že původně část půdy byla zamýšlená přímo pro Vaňkovou, a že ji pro ni po nějaký čas držela ona se svým tehdejším partnerem (bratrem Vaňkové), de facto jako bílí koně. U soudu projednávaný příběh dvou městských půd v klasicistním domě v ulici Hlinky s výhledem na brněnské výstaviště ukazuje, jak v praxi zřejmě funguje městská korupce, která, když její aktéři vystoupají v politice výš, je může i po letech dohánět. 

Nečekané výšiny

Pavel Hubálek to v politice nedotáhl úplně daleko. Roky dělal starostu zhruba stohlavého Rojetína, malé obce kousek od Brna. Zhruba ve stejné době pracoval i na jihomoravském krajském úřadě, kde měl jako referent na starosti práci s uprchlíky přicházejícími do kraje s ciziny. Její součástí bylo i hledání vhodných prostorů, kde by je kraj mohl ubytovat. Tohle mohlo před ním – vyplývá z obžaloby – kolem roku 2010 otevřít svět korupčního obchodování s městskými prostory. 

Kdo první ho Hubálkovi popsal, není jasné. Faktem je, že kvůli bytům pro uprchlíky poměrně často přicházel do kontaktu s brněnskými politiky, včetně těch sedících na radnici městské části Brno-střed, kde v inkriminované době působila i Markéta Vaňková. Hubálek zřejmě v prostředí vlivnějších lidí, než byl on sám, kde se za nelegální přidělování bytů točily velké peníze, našel zalíbení. Mohl si připadat důležitější – a taky si něco přivydělat, a tak do něj naskočil. Systém neměl vymyslet, měl ho však rozvinout do „nečekaných výšin“. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc