0:00
0:00
7. 7. 20174 minuty

Západ podle Trumpa se dělí na ty, kteří chápou své vůdce, a na zrádce

Americký prezident nastínil před polským publikem pochmurnou vizi světa

Donald Trump si našel v Evropě přátele. Jeho dříve ohlašovaná návštěva ve Velké Británie je v tichosti odložila na neurčito - podle britského tisku má americký prezident obavy, že bude v Británii čelit masovým protitrumpovským demonstracím. V Polsku ovládaném stranou Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského si Trump naopak na nepřízeň publika nemohl stěžovat. Polský kontext mu navíc dobře pomohl zarámovat klíčový zahraničně politický projev, jehož hlavním motivem byla obrana západní civilizace.

Trump mluvil ve Varšavě tvrdě. Den před schůzkou s Vladimirem Putinem se obořil na Rusko a vyzval ho, aby přestalo rozkládat Ukrajinu, podporovat syrský a íránský režim a přidalo se k “odpovědným zemím světa”. Přihlásil se také k Severoatlantické alianci, když prohlásil, že “pevné spojenectví (USA) s Polskem a NATO” zůstává nezbytné pro “odvrácení konfliktu”.

↓ INZERCE

O konfliktu byl jeho projev především. Trump přivezl do Varšavy pochmurnou vizi světa. “Základní otázkou naší doby je, zda Západ vůbec najde vůli k přežití,“ prohlásil doslova. Západní civilizace je podle něj ohrožena “ideologií” - čímž se myslí především islamistický radikalismus, byť Trump islamisty přímo nejmenoval.

Částečně to nebylo zapotřebí, islamistická hrozba a střet civilizací jsou jeho základním motivem už dlouho. Z projevu bylo nicméně jasné, že významné ložisko nebezpečí se nachází přímo uvnitř hranic Západu, v jeho vlastní slabosti a dezorientaci. “Máme dostatek důvěry ve vlastní hodnoty, abychom je byli ochotni bránit za jakoukoliv cenu? Máme dostatek respektu k vlastním občanům, abychom chránili hranice? Máme touhu a odvahu zachovat vlastní civilizaci tváří v tvář těm, kteří ji chtějí podkopat a zničit?” tázal se Trump.

Autor: REUTERS

V Polsku, které se podobně jako Česko odmítlo podílet na evropském programu přerozdělování uprchlíků, zní - alespoň mezi příznivci tamní nacionalistické vlády - podobná slova jako na večírku dobrých přátel. Na Trumpovo vystoupení svážely autobusy příznivce vládnoucí strany Právo a spravedlnost ze širokého okolí. Straničtí stoupenci bouřlivě vítali politiky této partaje, na opoziční osobnosti skandovali “Zrádci” a “Zloději”.

Silně to připomínalo předvolební mítinky Trumpa samotného, na nichž dav posílal za mříže Hillary Clinton (a tehdejší kandidát Trump to voličům rozhodně nerozmlouval). Součástí vystoupení na tiskové konferenci byla také tvrdá kritika médií. Obvyklá litanie proti “fake news”, jež - jak Trump za přikyvování svých hostitelů prohlásil - nemůžeme potřebovat. Polští hostitelé to dobře vědí, státní televizi už ostatně dávno změnili v čistě provládní propagandistický nástroj.

S trumpovskou vizí obrany západní civilizace je zkrátka ten problém, že se opírá o dosti omezenou představu toho, co to Západ vlastně je. V tomto pojetí se jedná o národoveckou, nábožensky motivovanou verzi - Trump vzpomínal, jak si Polsko řeklo o svobodu od komunismu ve chvíli, kdy na konci 70. let začali demostranti skandovat “Žádáme boha”. Konzervativní, do sebe zahleděnou verzi je potřeba bránit proti všem, kdo tuto představu nesdílí. Nejde o názorový střet, jedná se o fatální souboj hodnot. V sázce není nic menšího než sama civilizace.

Takové pojetí může naopak znamenat konec liberální demokracie jako prostoru pro soupeření rozdílných názorů. Západ podle Trumpa nezná demokratickou konkurenci; dělí se pouze na ty, kteří správně chápou vizi svých vůdců a na “zrádce”, kteří patří za mříže, neboť ohrožují samu podstatu společnosti. Je to hodně nebezpečná hra, která začíná vztyčováním bariér na hranicích. A skončit může snadno “vnitřní očistou” společnosti, ať už to bude vypadat jakkoliv.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].