0:00
0:00
26. 12. 20214 minuty

Spolucestující Zeman se snažil, mýlil a srovnával nesrovnatelné

Prezidentský projev nepřinesl žádné příjemné překvapení

Co nám sdělil ve svém svátečním projevu prezident?  Nepřekvapivě se Miloš Zeman opět faktograficky mýlil, třeba v oznámení, že Green Deal přinese zákaz topení plynem v roce 2030, nebo že auta se spalovacím motorem budou mít definitivně utrum v roce 2035. Ani jedno není pravda. Mnohem horší však bylo srovnání „nebezpečí nového greendealového náboženství“ s brutálním hnutím Tálibán, které se v létě opět chopilo moci v Afghánistánu.

Faktografický omyl lze připočítat prezidentově nenapravitelné neschopnosti či neochotě nechat si prověřit údaje, které používá ve svých projevech. Zeman střílí od boku slova, která se mu hodí. Ideologický omyl, tedy srovnávat z hlediska bezpečnostního rizika pokus ochránit planetu s hnutím, které v minulosti proslulo exportem terorismu, je dost neférová manipulace - a výraz muže, který se už příliš neorientuje ve světě a drží se svých osvědčených představ.

↓ INZERCE

Tou hlavní je jaderná energetika postavená na obřích reaktorech. Před dvaceti lety byl jako premiér země hlavním propagátorem dostavby jaderné elektrárny Temelín jako záchrany české energetiky. Temelín sice nic nezachránil: stal se zdrojem velkých příjmů skupiny ČEZ, ovšem čeští občané z toho až tak moc neměli a nemají dodnes. Takže prezidentova představa, že postavíme jaderný blok v Dukovanech a další v Temelíně, budeme dál pálit uhlí, odřízneme se od evropské energetické spolupráce a budeme za vodou, je docela scestná.

Svět v němž žijeme, funguje jinak: je propojen ekonomickými, energetickými i bezpečnostními zájmy mnohem úžeji a komplikovaněji než na přelomu tisíciletí. Představa čistě vlastní cesty v čemkoli a v hranicích české kotliny je téměř vyloučena. Upřímně, tahle naše vlastní osamělá cesta v energetice by se hodila hlavně Rusku a kremelské politice, jež chce dobývat skrze energetickou strategii vliv ve světě.

Prezident kromě zmíněné energetiky také poradil vládě, aby se věnovala hlavně boji s pandemií a s narůstajícím deficitem státního rozpočtu. Pokud jde o to první, není jisté, že prezidentova rada povinného očkování je vůbec právně nebo prakticky schůdná. V každém případě je nicméně pozitivní, když dá prezident najevo, že jedna z hlavních cest, jak se vyrovnávat s koronavirem, tedy očkování, má smysl. Statistická čísla to prokazují. Prezidentovi příznivci se vždy rekrutovali spíše z řad konspirátorů (proruských, protiuprchlických, protiliberálních), mezi nimiž je dnes řada manipulujících odpůrců očkování. Nelze věřit, že je v projevu přesvědčil, ale z určitého úhlu pohledu je dobře, když si prezident s konspirátory přestane rozumět.

Vládní boj za příznivější rozpočet by pak prezident řešil zrušením daňových výjimek, které by rozpočtu přinesly podle něj (i podle dřívějšího vyjádření bývalé ministryně financí Aleny Schillerové) zhruba stejnou sumu, kterou představuje připravovaný dluh v příštím roce. Autor textu není ekonom, nicméně řada daňových výjimek podporuje malé firmy, chudé, kulturu, vědu. Bezesporu existují i neférové daňové výjimky, ale tohle řeší nepříliš úspěšně Evropská unie i Česko už řadu let. Zemanovo doporučení může mít zdravý základ. Ale shrnuto do jedné věty – tedy způsobem, jakým sám prezident rád sděluje své mínění světu – je představa, že zrovna tohle vyřeší český rozpočet v dalších deseti letech, podobná jako ta, že stavba velkých jaderných bloků vyřeší českou energetiku.

Prezident si neodpustil kritiku některých „neschopných“ členů vlády, naopak si odpustil svou oblíbenou kritiku novinářů. Po delší době pronesl projev, který měl přes všechny zmíněné i nezmíněné výhrady hlavu a patu, odněkud někam směřoval a přinášel řešení (se kterými nemusíme, či můžeme souhlasit). Na druhou stranu, kdyby s podobnými slovy přišel třeba náhodný spolucestující ve vlaku, asi byste neměli moc chuť s ním debatovat, pokud byste ho vůbec dokázali déle poslouchat. Prezidentský sváteční projev měl prostě rozměr a kvalitu útvaru, na který reagujete spíše ze slušnosti.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].