0:00
0:00
30. 9. 20203 minuty

Sebevědomý Prymula má to nejtěžší před sebou

Nový ministr zdravotnictví se chce určitě zapsat do historie

Když letos v květnu přešel Roman Prymula z ministerstva zdravotnictví na Úřad vlády k Andreji Babišovi, moc o něm nebylo slyšet. Premiér začal mluvit o tom, že boj s koronavirem vláda vyhrála, odjel na zahraniční dovolenou k moři - a Prymula, který byl nejviditelnější a v médiích rozhodně nejcitovanější tváří první vlny pandemie, vystupoval velmi sporadicky. Před některými známými prý v té době mluvil o tom, že Babiš se plete a že podzim bude hodně krušný, ale navenek s Babišem nijak nepolemizoval.

To se změnilo, když Babišovi kývnul po delším přemlouvání na post ministra zdravotnictví. A v téhle nové roli si zatím až na pár komunikačních kiksů vede poměrně dobře. Na rozdíl od Babiše nelže a nevymýšlí si nadhodnocená čísla testovaných ani nelakuje realitu na růžovo, když říká, že situace je vážná. Byl to on, kdo přišel ve vládě s myšlenkou vyhlášení nouzového stavu a promluvil o něm týden před volbami, do čehož se premiéroví evidentně nechtělo, protože ještě donedávna voličům tvrdil, že má vše pod kontrolou.

↓ INZERCE

Prymula má na rozdíl od svého předchůdce Adama Vojtěcha výhodu ve vyšším věku, na Babišovi nebyl dlouhodobě existenčně závislý, má za sebou kariéru ředitele velké nemocnice a v oboru epidemiologie je respektovaným odborníkem. I proto se na lidi kolem sebe dívá s jistou dávkou profesorské přehlíživosti a je přesvědčený o svých kvalitách – ale to vše zároveň mu umožňuje Babišovi sebevědoměji oponovat.

Jinými slovy, Prymula hraje hodně na sebe, ale nepochybně se snaží epidemii zkrotit a uspět, o čemž svědčí zatím poslední navržená opatření, která ve středu představoval v Poslanecké sněmovně: od zavedení maximálního stropu deseti lidí ve vnitřních prostorách při volnočasových aktivitách a dvaceti ve venkovních prostorách přes dočasný zákaz diváků na sportovních utkáních až po zavedení distanční výuky na středních školách v regionech, které jsou označeny červenou či oranžovou barvou, tedy jsou rizikové.

I nad novým ministrem zdravotnictví se samozřejmě vznášejí otazníky. Veřejnost zatím nemá k dispozici přesvědčivá data, podle nichž se Prymula a následně vláda rozhoduje o tom, co a jak omezí. Je vše skutečně dobře podložené, nebo tu funguje spíš Prymulův instinkt? A co když se ukáže, že byl mylný? Odborníci také upozorňují, že ministr by měl víc zdůrazňovat udržování vzdálenosti dvou metrů mezi lidmi, protože to snižuje riziko šíření nákazy. Z některých jeho vyjádření se navíc může zdát, že do dvou, maximálně čtyř týdnů bude současný nárůst nakažených zabrzděn. Ani to ale není jisté, což by v lidech by mohlo vyvolat přehnaný optimismus, a snížit tak jejich ochotu restrikce dodržovat.

Roman Prymula se chce určitě zapsat do historie, ale ty nejtěžší chvíle má zřejmě teprve před sebou - a my s ním. Bude potřeba po dalších mnoho týdnů a měsíců lidem trpělivě vysvětlovat, že virus hned tak nezmizí, že tu bude s námi. A zároveň přicházet s chytrými řešeními, jak to udělat, aby měla nemoc co nejméně obětí a zároveň nezkolabovala ekonomika. Kdyby se mu to povedlo, pak by si nepochybně zasloužil státní vyznamenání, které mu chce prezident Miloš Zeman dát poněkud předčasně už teď. (Pro férovost: sám Prymula ho nechtěl přijmout v situaci, kdy umírají lidé.)


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].