0:00
0:00
19. 4. 20213 minuty

Rosatom je vyřazen ze souboje o Dukovany, ale definitivní rozhodnutí bude na nové vládě

Urputným soubojem jsme ztratili rok. Místo toho, aby se debatovalo o ekonomických rizicích a nízkouhlíkové energetice

Vláda podle ministra dopravy, průmyslu a dopravy Karla Havlíčka  nezařadí do bezpečnostního posouzení na dostavbu Dukovan ruskou firmu Rosatom. „ČEZ odešle do 30. dubna zúčastněným společnostem bezpečnostní dotazník,“ řekl na tiskové konferenci po pondělním zasedání vlády ministr průmyslu Karel Havlíček. Na zpracování bezpečnostního dotazníku budou mít společnosti ze tří oslovených zemí – Jižní Koreje, Francie a USA – šest měsíců. Bezpečnostní způsobilost uchazečů pak posoudí nová vláda.

Havlíček na tiskové konferenci zároveň upozornil, že bezpečnostní dotazník není spuštěním tendru, ale  že jde o mezinárodně uznávanou proceduru, která bude mít vliv na podobu tendru. A vzhledem k tomu, že bezpečnostní dotazník nebude poslán ruskému Rosatomu, nebude pak firma přizvána ani do tendru. Rosatom přitom nebude podle ministra připuštěn ani jako „spoluhráč“ hlavních uchazečů v nějakém konsorciu. Vládní rozhodnutí je motivováno zveřejněnou informací o útoku agentů ruské vojenské rozvědky GRU ve vrbětickém muničním areálu v roce 2014.

↓ INZERCE

Současná vláda i parlament by přesto měly o Dukovanech ještě rozhodovat. Ve sněmovně je stále ve třetím čtením zákon o „nízkouhlíkové energetice“, který je ve skutečnosti právní normou, která má umožnit státní financování stavby společnosti ČEZ. Opozici se daří schválení zákona odkládat – jedním z důvodů nesouhlasu se zákonem byla expertní a opoziční podmínka na vyřazení Ruska, označovaného českými bezpečnostními institucemi za závažné riziko pro stavbu strategicky důležité stavby.

Tenhle důvod nesouhlasu prozatím odpadá. Ale opozice i experti měli další výhrady. Týkaly se především ceny stavby, finanční účasti státu a státního slibu záruky výkupní ceny z nového jaderného bloku – na šedesát let po jeho dostavbě. Zjednodušeně řečeno: stavba, jejíž cena je plánovaná na sto šedesát miliard korun, se může státu a tedy jeho občanům prodražit možná až o stovky miliard. Tohle riziko se snaží opozice omezit aspoň stropem pro výkupní cenu, ale i tak je pořád ve hře spousta peněz utracených navíc. Nemluvě o dodnes nevyřešených úložištích jaderného odpadu, což je riziko samo o sobě.

Souboj o stavbu jaderného bloku v Dukovanech bude pokračovat dál. Doufejme, že bez ruského Rosatomu. Protože pořád se nejedná o vypsání tendru. Pokud by ve volbách výrazněji uspěly strany a hnutí, které dodnes i pomocí různých fint ruský Rosatom podporovaly, nedá se úplně vyloučit, že se Rusové v nějaké podobě do soutěže vrátí. Slova Karla Havlíčka vyzněla docela jasně, ale jistotu budeme mít až po vyhlášení tendru a podmínkách soutěže.

V každém případě jsme urputným soubojem o Rosatom ztratili rok. Místo toho, aby se ve vládě či parlamentu debatovalo o ekonomických rizicích „jádra“,  skutečné nízkouhlíkové energetice či bezpečnostních dopadech stavby velkého jaderného reaktoru. Ale možná na to po vyřazení ruské firmy ještě dojde.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.