Kancelář prezidenta na svých stránkách uvedla, že nebude Respektu a dalším vybraným redakcím odpovídat, protože jsme prý dezinformační médium. Upřímně řečeno se toho moc nezmění, na otázky Hrad skoro neodpovídá, mluvčí Jiří Ovčáček místo odpovědí posílá nesrozumitelné říkanky, kdy není jasné, jestli mu nějaké dítě nevzalo mobil a nepíše za něj. Nicméně tento postup Hradu je z principu nepřijatelný, a navíc se neslučuje se zákonem.
Na webu Hradu doslova stojí: “Kancelář prezidenta republiky v rámci boje proti dezinformacím, jehož význam potvrdila mimo jiné během jednání v lednu roku 2021 i Evropská komise, nadále nebude poskytovat jakékoli informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcím 168 hodin a Reportéři ČT.”
Dodejme, že neuvádí, kdy měl Respekt publikovat o Hradu cokoli, co by bylo nepravdivé. Není jediné rozhodnutí soudu, které by něco takového byť jen naznačovalo. A všechny přešlapy a skandály (pravda, je jich hodně) hradního týmu, o kterých jsme psali, se potvrdily. Což je ostatně hlavní příčina tohoto cenzurního rozhodnutí.
Miloš Zeman byl opakovaně soudy usvědčen ze lži, a tak chce možná zabránit šíření svých dalších nepravd. Což je sympatické, ale zvládneme to i bez rozhodnutí jeho kanceláře. Prezident si opět myslí, že stojí nad zákonem, je nedotknutelný politik, kterého občané nesmějí kontrolovat. Jenže tak to nefunguje. O Hradu budeme psát dál, budeme i nadále postupovat podle pravidel slušné novinařiny a dávat mu prostor k vyjádření.
Jeden z nálezů Ústavního soudu konstatoval, že odmítání odpovědí médiím je jiná forma cenzury. Veřejní aktéři totiž musí být pod veřejnou kontrolou.
Budeme v tom pokračovat.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].